Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
LK-IV-4307/6/IN-US/06/MM
z 11 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
LK-IV-4307/6/IN-US/06/MM
Data
2006.08.11



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
zmiana umowy spółki


Pytanie podatnika
Czy podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., nastepujące na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, przewidujących maksymalną wysokość kapitału zakładowego i termin podwyższenia, rodzi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Spółki z o.o. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu z dnia 22 czerwca 2006r. Nr IV/436-2/2006/MW - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi odmawia zmiany tego postanowienia.Na powyższą decyzję przysługuje odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w terminie 14 dni od jej doręczenia (art.221, 223 §2 Op).

Wnioskiem z dnia 03 kwietnia 2006r. Spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu o interpretację dotyczącą stosowania prawa podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej (Op). Z zawartego we wniosku stanowiska podatnika wynika, że podwyższenie kapitału zakładowego, następujące na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, nie rodzi obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

W postanowieniu z dnia 22 czerwca 2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu uznał ww. stanowisko podatnika za nieprawidłowe, stwierdzając, że opisana we wniosku czynność podlega opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, art. 1 ust. 1 pkt 2, art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.)(upcc).

Po zapoznaniu się z zażaleniem na to postanowienie, przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowej sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, pkt 2 upcc, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki, w tym akty założycielskie spółek jednoosobowych, oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Art. 1 ust. 3 upcc wymienia czynności, które są traktowane jako zmiana umowy spółki. Do tej kategorii przepis ten zalicza nie tylko czynności, które wymagają zmiany umowy, lecz także takie, których dokonanie nie jest uwarunkowane modyfikowaniem postanowień umowy spółki.

Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 2 upcc, przy spółkach kapitałowych za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, oraz dopłaty.

Przepisy prawa spółek wymieniają kilka sposobów podwyższenia kapitału zakładowego. W przypadku spółki z o.o. podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić w wyniku:
- utworzenia nowych udziałów,
- zwiększenia wartości nominalnej udziałów,
- kapitalizacji rezerw,
- konwersji wierzytelności na udziały.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują, że podwyższenie kapitału zakładowego może nastąpić na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, bądź też może być połączone ze zmianą umowy. Gdy umowa spółki przewiduje możliwość podwyższenia kapitału zakładowego, wskazując jednocześnie maksymalną wysokość i termin podwyższenia - w oparciu o te postanowienia zgromadzenie wspólników podejmuje uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Tak więc każda czynność powodująca podwyższenie kapitału zakładowego spółki z o.o., dokonana zarówno w wyniku zmiany umowy spółki jak i na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi postanawia, jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj