Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sieradzu
IV/436-2/2006/MW
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IV/436-2/2006/MW
Data
2006.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Sieradzu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału
postanowienia
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy podwyższenie kapitału zakładowego następujące na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, rodzi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, działając na podstawie art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 3.04.2006 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

W dniu 3.04.2006 r. "I... I..." Sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, a mianowicie: czy podwyższenie kapitału zakładowego następujące na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki przewidujących maksymalną wysokość podwyższenia kapitału zakładowego i termin podwyższenia, rodzi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej ?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 18.03.2006 roku, Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników ww. Spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o kwotę 721.000 zł, poprzez utworzenie 1.442 nowych udziałów o wartości nominalnej 500 zł każdy. W § 1 ust. 2 ww. uchwały zapisano, że "podwyższenie kapitału zakładowego nie wymaga zmiany umowy Spółki, zgodnie z § 8 pkt 2 umowy spółki", który brzmi: "podwyższenie kapitału zakładowego o nie więcej niż 7000% (siedem tysięcy procent) w terminie do dnia 31 grudnia 2010 roku w drodze uchwały Zgromadzenia Wspólników nie stanowi zmiany niniejszego aktu założycielskiego spółki". Zdaniem wnioskodawcy podwyższenie kapitału zakładowego spółki następujące zgodnie z art. 257 Kodeksu Spółek Handlowych, na mocy dotychczasowych postanowień umowy spółki, bez zmiany umowy spółki nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Tut. Organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, poniżej przedstawia stanowisko w przedmiotowej sprawie:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi do czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego, oraz dopłaty (art. 1 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy).

W związku z powyższym podwyższenie kapitału zakładowego spółki w drodze uchwały zgromadzenia wspólników mających do tego umocowanie w umowie spółki, dopuszczone w art. 257 k.s.h. bez zmiany umowy spółki, w świetle ww. przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlega opodatkowaniu jako zmiana umowy.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Spółki zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe.

Powołane przez Spółkę postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W... - W..., sygnatura: US40-DM/165/05/PI/IN z dnia 10.06.2005 r. nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj