Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US IV/III/443-12/06
z 11 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US IV/III/443-12/06
Data
2006.05.11



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Zakres przedmiotowy


Słowa kluczowe
biegły sądowy


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10-02-2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 16-02-2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 17-03-2006r, o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności biegłego sądowego - nie podziela Pana poglądu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan lekarzem, biegłym sądowym w zakresie psychiatrii i od wielu lat opracowuje Pan opinie na zlecenie sądów i prokuratury jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej. Czynności te wykonuje Pan na podstawie umów-zlecenia, otrzymując z tego tytułu wynagrodzenia. Od kwietnia 2005r za wykonane czynności wystawia Pan faktury VAT. Od maja 2004r sporządza Pan deklaracje VAT-7 i odprowadza Pan podatek należny. Poinformował Pan, że zgodnie z klasyfikacją dokonaną przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi czynności wykonywane przez biegłego sądowego, polegające na sporządzaniu opinii oraz udzielaniu odpowiedzi na pytania zadawane przez sąd lub prokuraturę mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.12.12.-00.00 "Konsultacje i leczenie prowadzone przez lekarzy specjalistów i chirurgów". Czynności te zostały wymienione w poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy jako "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

W trakcie rozmowy telefonicznej przeprowadzonej z Panem w dniu 05-05-2006r ustalono, że klasyfikacja Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, na którą powołał się Pan w zapytaniu, nie została skierowana bezpośrednio do Pana, lecz do innej osoby a uzyskał ją Pan za pośrednictwem internetu.

Pana wątpliwości budzi kwestia, czy w świetle art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług wykonywane przez Pana czynności biegłego sądowego powinny być od maja 2004r opodatkowane podatkiem VAT, czy też podlegać zwolnieniu podmiotowemu, czy też przedmiotowemu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Pana zdaniem, czynności biegłego sądowego, zgodnie z. art. 43 ust 1 pkt 1ustawy o VAT, zwolnione są od podatku od towarów i usług.

Tut. Organ nie podziela Pana stanowiska w ww. sprawie.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca wymienił m. in. przychody z działalności wykonywanej osobiście przez osoby, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, (...).

W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług nie są uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności spełniające warunki określone tym przepisem, m. in. warunek odpowiedzialności zlecającego za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich.

W przedmiotowym przypadku warunek ten nie jest spełniony, brak jest bowiem przesłanek do uznania, że to sąd odpowiada za opinię biegłego.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zatem czynności wykonywane przez biegłego sądowego, na zlecenie sądu, nie podlegają wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, a biegły w zakresie w jakim wykonuje te czynności jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z posiadanych przez tut. Organ opinii Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych.

Urzędu Statystycznego w Łodzi w sprawie klasyfikacji usług wykonywanych przez lekarzy biegłych sądowych, skierowanych do innych podmiotów, wynika, iż przedmiotem klasyfikowania wg PKWiU są czynności o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności, natomiast czynności wykonywane przez biegłego sądowego nieprowadzącego działalności gospodarczej nie są przedmiotem klasyfikowania wg PKWiU.

Zgodnie z art. 41 ust. 13 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Zatem, świadczone przez Pana - jako biegłego sądowego nieprowadzącego działalności gospodarczej - usługi na zlecenie sądu nie będące przedmiotem klasyfikacji wg PKWiU podlegają, na podstawie art. 41 ust. 13 cytowanej ustawy, opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Charakter świadczonych przez Pana usług biegłego sądowego, wskazuje na to, że świadczy Pan usługi rzeczoznawstwa. Zatem stosownie do § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) w Pana przypadku nie ma zastosowanie zwolnienie podmiotowe. W poz. 37 tabeli stanowiącej załącznik do ww. rozporządzenia określający listę towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, wymienione są bowiem usługi rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Powyższe oznacza, że wykonując czynności biegłego sądowego, nie może Pan korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT a czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bez względu na osiągniętą wartość sprzedaży.

W związku z tym, prawidłowo postępuje Pan sporządzając od maja 2004r deklaracje VAT-7 i odprowadzając należny podatek od towarów i usług od wykonywanych czynności biegłego sądowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 .Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj