Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-556/05/AW
z 10 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-556/05/AW
Data
2005.10.10



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek używany
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem VAT zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków używanych.


POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 11.07.2005 r. uzupełnionym w dniu 7.10.2005 roku - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w zakresie podatku od towarów i usług

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka będąc jedynym akcjonariuszem przedsiębiorstwa XXX S.A. w likwidacji przejęła część pozostałego po przeprowadzonym postępowaniu likwidacyjnym majątku. W skład tego majątku wchodziło m.in. prawo wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami używanymi. Jednocześnie pełnomocnik informuje, iż w stosunku do części przejętych budynków prowadzone były prace modernizacyjne w rozumieniu art. 43 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez poprzedniego właściciela tych budynków. Z uwagi na fakt, iż dokonane przekazanie majątku nie było objęte zakresem ustawy o podatku od towarów i usług a co z tego wynika nie został wygenerowany podatek Spółka nie odliczała podatku naliczonego wynikającego z tej czynności. Pełnomocnik Spółki zwraca się z zapytaniem dotyczącym opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz budynków używanych. Jednocześnie zgodnie ze stanowiskiem pełnomocnika Spółki zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz używanych budynków jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Za towary używane ustawa uznaje budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat jak również pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Jednakże zgodnie z ust. 6 tego artykułu zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy towarów używanych, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy prawa oraz opisany we wniosku Spółki stan faktyczny z którego wynika, iż Spółce w związku z przejętymi budynkami używanymi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz Spółka nie dokonywała w stosunku do tych obiektów prac modernizacyjnych - skutkujących prawem do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków należy stwierdzić, iż zbycie przejętych budynków używanych podlegało będzie zwolnieniu w podatku od towarów i usług.

Dodatkowo mając na uwadze przepis § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stwierdzającego, iż zwalnia się od podatku od towarów i usług zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 % należy zauważyć, iż zbycie przez Spółkę opisanego we wniosku prawa wieczystego użytkowania gruntu podlegało będzie zwolnieniu w podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu uprzejmie informuje, iż interpretacja przepisów w zakresie opodatkowania wykonywanych czynności podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostanie dokonana odrębnym pismem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj