Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łomży
PD-415/39/IW06
z 6 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/39/IW06
Data
2006.09.06



Autor
Urząd Skarbowy w Łomży


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
inwestycje w obcych środkach trwałych
odpisy amortyzacyjne
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa


Pytanie podatnika
dotyczy
wydatek poniesiony na zakup urządzenia do ogrzewania budynku (węzła cieplnego) stanowi inwestycję w obcym środku trwałym, która podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ......................................................................................................................................... z dnia 7 czerwca 2006 roku uzupełnionego w dniu 17 lipca 2006 roku oraz 6 września 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (D. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie amortyzacji budynku,
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, wydatek poniesiony na zakup urządzenia do ogrzewania budynku (węzła cieplnego) stanowi inwestycję w obcym środku trwałym, która podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 7 czerwca 2006 roku wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek Pana ......................................................................................................... w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakres u i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie amortyzacji budynku.

We wniosku Strona przedstawiła stan faktyczny oraz własne stanowisko, z którego wynika, że:

"Uprzejmie proszę o wyjaśnienie sprawy, która dotyczy mojego sklepu znajdującego się w budynku na ul. .... . Budynek jest wykupiony na własność przez dwie osoby, na nazwiska moje ............................................................... po połowie.

Obecnie posiadam umowę użyczenia na korzystanie z całego budynku i opłacam wszystkie opłaty i koszty związane z eksploatacją tego budynku.

Obecnie do budynku jest doprowadzane ogrzewanie O.C. i w związku z tym potrzebny jest zakup urządzenia do ogrzewania budynku (węzeł cieplny), który będzie się znajdował w tym budynku. Koszt tego urządzenia wynosi około 6400 zł (sześć tys. czterysta zł).

Chciałbym zapytać, czy jeśli faktura będzie wystawiona na moją firmę t.j. sklep �X", który obecnie prowadzę w tym budynku, to będę mógł odliczyć podatek VAT i doliczyć do wartości budynku i amortyzować w/w budynek. Jeszcze raz proszę o rozpatrzenie tej sprawy.

W nawiązaniu do pisma z dnia 8.06.06r. wyjaśniam, iż grunt, na którym postawiony jest budynek należy do Spółdzielni Mieszkaniowej.

Właścicielami budynku jesteśmy od czerwca 2005r. natomiast działalność gospodarczą w tym budynku prowadzę od stycznia 2000r. i nie potrafię określić terminu jej zamknięcia.

Pomiędzy nami t.j. ....................................................... jest zawarta umowa ustna użyczenia. Pokrywam wszystkie koszty związane z eksploatacją budynku t.z. opłata za energię elektryczną, wodę, opłatę do spółdzielni mieszkaniowej i zimą centralne ogrzewania."

Z przedstawionego we wniosku z dnia 7 czerwca 2006 roku uzupełnionego w dniu 17 lipca 2006 roku oraz 6 września 2006 roku stanu faktycznego wynika, że Pan ............... jest współwłaścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego położonego w Łomży przy ulicy .... . Na podstawie ustnej umowy użyczenia użytkuje cały lokal oraz ponosi wszelkie koszty związane z użytkowaniem tego lokalu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodu m.in. wydatków na nabycie środków trwałych (a więc także inwestycji w obcych środkach trwałych). Inwestycją w obcych środkach trwałych będą wszelkie działania podatnika odnoszące się do środków trwałych, niestanowiących jego własności, które zmierzają do ich ulepszenia, to znaczy do przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji.

Przepis z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż amortyzacji podlegają niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych". Stosownie do art. 22 j ust. 4 pkt 1 ustawy - podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, z tym że dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach - okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Zatem podatnik, przyjmując inwestycję w obcym środku trwałym do używania i ustalając indywidualną stawkę amortyzacyjną, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez okres 10 lat.

Wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych ustala się stosując odpowiednio przepisy odnoszące się do nabycia, wytworzenia we własnym zakresie i montażu składników majątku, tj. przepis zawarty w art. 22g ust. 7 ustawy podatkowej. Zatem kwota wydatków poniesionych na ten cel w dniu przyjęcia środka trwałego do używania stanowić będzie wartość początkową środka, jakim będzie inwestycja w obcym środku trwałym, podlegająca amortyzacji.

Wydatek poniesiony przez Pana na zakup urządzenia do ogrzewania budynku (węzła cieplnego) stanowi inwestycję w obcym środku trwałym, która podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

W świetle przepisu art. 22b ust.1 w/w ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania: 1) spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, 2) spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, 3) prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, 4) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, 5) licencje, 6) prawa do: wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych, 7) wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how) - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zatem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego jest wartością niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji w takiej części, w jakiej jest Pan współwłaścicielem.

Zdaniem tut. Organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym wydatki związane z zakupem węzła cieplnego nie mogą podwyższyć wartości budynku, ponieważ nie jest Pan jego właścicielem.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdził, że w opisanym we wniosku stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia stanowisko zaprezentowane przez Stronę nie jest prawidłowe.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Strony; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w "Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień" stanowiącym załącznik do tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj