Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-167/221/06/PK
z 7 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-167/221/06/PK
Data
2006.07.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kontrola
kwiaty
moment powstania przychodów
odbiór
protokół zdawczo-odbiorczy
przychody należne
przychód
wykonanie usługi
wystawienie faktury
zagospodarowanie terenów zielonych


Pytanie podatnika
Kiedy faktura jest przychodem przy umowie z następującym miesięcznym sposobem rozliczenia: 1) faktury wystawia się na prace odbierane na podstawie protokołu odbioru przez komisję, spisywanego po zatwierdzeniu przez zamawiającego kosztorysów prac, przedłożonych przez Podatnika; 2) za wykonanie usługi Podatnik wystawi do 5 dnia następnego miesiąca fakturę VAT; 3) prace wykonywane w ciągu miesiąca kontrolowane są przez zamawiającego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 15.05.2006 r. (wpłynęło do tut. urzędu 16.05.2006.), uzupełnionym pismem z dnia 29.05.2006 r.

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe - precyzując, że przychody miesięczne będą powstawać ostatniego dnia miesiąca, w którym wykonano usługę.

U Z A S A D N I E N I E

Spółka podpisała umowę na okres 3 lat od 01.04.2006 r. do 31.12.2009 r., która m.in. precyzuje sposób rozliczania jak poniżej:

- rozliczenie miesięczne;

- faktury wystawiane są na prace odbierane na podstawie protokołu odbioru przez komisję wcześniej ustaloną; protokół odbioru jest spisany po zatwierdzeniu przez zamawiającego kosztorysów ilościowych i wartościowych wykonywanych prac, które to kosztorysy zostają przedłożone przez Podatnika; protokół odbioru zawiera datę spisania protokołu, okres wykonania usługi, wartość netto, kwotę podatku VAT, wartość brutto;

- za wykonanie usługi Podatnik wystawi do 5 dnia następnego miesiąca fakturę VAT;

- prace wykonywane w ciągu miesiąca (np. koszenie) podlegają systematycznej kontroli ze strony zamawiającego.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 29.05.2006 r. Spółka dodała, że przedmiotem działalności Spółki są usługi związane z gospodarowaniem terenów, tj. sadzenie i pielęgnacja kwiatów jednorocznych i wieloletnich, sadzenie i cięcie drzew i krzewów, koszenie i grabienie trawników.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi na pytanie, kiedy wystawiona faktura będzie przychodem z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych?

Spółka stoi na stanowisku, że przychód do opodatkowania powstanie w miesiącu kwietniu 2006 r.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym zauważa, co następuje:

Z wniosku Spółki wynika, że wykonywane w/w usług w ramach kilkuletniej umowy niewątpliwie związane jest z prowadzaną przez nią działalnością statutową.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.

Natomiast art. 12 ust. 3 ustawy stanowi, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei moment powstania przychodu określa przepis art. 12 ust. 3a ustawy, zgodnie z którym za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

1) wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

2) wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

3) otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Ustalenie daty uzyskania przychodu jest związane z wystąpieniem określonych stanów faktycznych, a ponieważ faktura jest wystawiana później niż wykonana usługa - to w świetle art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dniem rozliczenia przychodu pod względem podatkowym będzie ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę.

Przyjmując, że w podanym przykładzie usługę za miesiąc kwiecień wykonano w kwietniu 2006 r., fakturę za nią Spółka wystawiła w maju - przychód podatkowy za kwiecień 2006 r. wystąpi ostatniego dnia tego miesiąca.

Odpowiedź w zakresie podatku od towarów i usług zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Spółce służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia (art. 236 i art. 239 w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa). Do zażalenia należy załączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł (ustawa z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej - t. j. z 2004 r. Dz. U. Nr 253, poz. 2532).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj