Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krapkowicach
PD/415-14/06/BR
z 28 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-14/06/BR
Data
2006.07.28



Autor
Urząd Skarbowy w Krapkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
małżonek
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Prawo do skorzystania z odliczeń na remont lokalu mieszkalnego zgodnie z art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) i e) tej ustawy.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 roku poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 12.05.2006 roku dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego w kwestii możliwości skorzystaniaz ulgi podatkowej dotyczącej odliczenia od podatku wydatków remontowych zgodnie z art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. Nr 14 z 2000 roku poz. 176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) i e) tej ustawy - uznaje stanowisko strony jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 4 ustawy z dnia 28.08.1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 roku poz. 60 ze zm.) udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.

Przepis art. 14a § 1 w/ ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 12.05.2006r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.
W złożonym podaniu strona podaje, iż w dniu 14.11.2003 roku dokonała wspólnie z byłym mężem sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Prawo do sprzedanego lokalu zostało nabyte 18.02.1998 roku, a zatem w chwili sprzedaży nie upłynęło 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. W dniu 23.12.2003 roku były małżonek nabył prawo własności innego lokalu mieszkalnego za środki pochodzące z dokonanej transakcji i częściowo z zaciągniętego kredytu. W zakupionym lokalu mieszkalnym w dniu 05.03.2004 roku zameldowana została także Pani. Wszelkie wydatki ponoszone na remont w/w lokalu były dokumentowane fakturami na Pani nazwisko.
Dnia 04.06.2005 roku zawarty został ponownie przez Państwa związek małżeński.

W związku z powyższym w złożonym w tutejszym urzędzie wniosku zawarła Pani pytanie, czy ma prawo skorzystać z odliczeń na remont lokalu mieszkalnego niezależnie od zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a) i e) ustawy o podatku dochodowym. Pani zdaniem taka możliwość istnieje, ponieważ w zakupionym przez małżonka lokalu mieszkalnym jest Pani zameldowana, a wszelkie faktury potwierdzające przeprowadzenie remontu były wystawione na Pani nazwisko.

Nawiązując do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27 ,obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne,zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Podstawowym warunkiem uprawniającym do korzystania z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację jest m.in. posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu mieszkalnego. Tytułem prawnym do zajmowanego budynku mieszkalnego jest między innymi: akt własności, umowa użyczenia, umowa najmu (podnajmu) lub dzierżawy (poddzierżawy) oraz inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z art. 680 § 1 i § 2 ustawy kodeks cywilny (Dz.U z 1964, Nr 16 poz. 93 ze zm.) małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Jeżeli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa, do wspólności najmu stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności ustawowej. Ustanie wspólności ustawowej (bez zniesienia przez sąd wspólności najmu lokalu) nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu.

W związku z tym, iż związek małżeński zawarła Pani ponownie w dniu 04.06.2005r. miała Pani prawo do skorzystania z ulgi remontowej, na remont mieszkania, (które zakupił małżonek), jednak odliczeniu podlegają wydatki poniesione od dnia 04.06.2005r., tj. dopiero po zawarciu związku małżeńskiego, do dnia 31.12.2005r. Nie będą podlegały odliczeniu wydatki, które Pani poniosła na remont tego lokalu przed wskazaną datą tj. 04.06.2005 r. Fakt zameldowania, o którym Pani wspomina nie uprawniał Panią do skorzystania z ulgi, zatem postanowiono jak w sentencji.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Przepis § 2 tegoż artykułu stanowi, iż interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj