Interpretacja Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego
RO/443-48/06
z 30 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO/443-48/06
Data
2006.08.30



Autor
Świętokrzyski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
grunty
odliczenie podatku od towarów i usług
świadczenie usług
użytkowanie wieczyste
zrzeczenie się


Pytanie podatnika
Czy zrzeczenie się prawa użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu VAT oraz czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur dokumentujących koszty związane ze zrzeczeniem (tj. dotyczących wyceny nieruchomości, opłaty notarialnej) ?


Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki znak: GKK/5836/2006 z dnia 09.05.2006 r. (data wpływu do Urzędu 11.05.2006 r.) uzupełnionego pismem znak: GKK/8448/2006 z dnia 11.07.2006 r. (data wpływu do Urzędu 14.07.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe w zakresie zrzeczenia się prawa użytkowania wieczystego oraz nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od czynności związanych ze zrzeczeniem się tego prawa.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Spółka zgodnie z art. 16 ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami zrzekła się nieodpłatnie na rzecz Starostwa Powiatowego prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Spółka pyta czy zrzeczenie się prawa użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu VAT oraz czy Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur dokumentujących koszty związane ze zrzeczeniem (tj. dotyczących wyceny nieruchomości, opłaty notarialnej) ?

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zrzeczenie się prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowi świadczenie usług. Prawo wieczystego użytkowania gruntów Spółka nabyła 5.12.1990 r., zatem przed wprowadzeniem podatku VAT. Dlatego też według Spółki zrzeczenie się prawa wieczystego użytkowania gruntów nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto zdaniem Spółki, w przypadku wszystkich kosztów związanych ze zrzeczeniem się tego prawa (tj. opłat notarialnych, wyceny nieruchomości) Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z art. 86 ustawy o podatku VAT.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytań podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 1 tej ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Według definicji zawartej w art. 2 pkt 6 przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części - wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż nieodpłatne zrzeczenie się prawa wieczystego użytkowania gruntu nie jest dostawą towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie jest ono związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntów w 1990 roku, a więc przed wejściem w życie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu. Mając na uwadze powyższe nieodpłatne zrzeczenie się prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podobne stanowisko prezentuje Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004 r. sygn. USP-I443/71/04 oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach w interpretacji z dnia 16.03.2005 r. sygn. PP/4409-11-5/05.

W zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od czynności związanych ze zrzeczeniem się prawa użytkowania wieczystego (opłaty notarialne, wycena nieruchomości) Naczelnik tut. Urzędu wyjaśnia, iż kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych w art. 86, z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art. 88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. co do których następstwem jest określenie podatku należnego. W opisanym stanie faktycznym taka sytuacja nie ma miejsca, nie znajdują zastosowania również żadne wyłączenia określone w art. 88. W związku z tym, Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od czynności związanych ze zrzeczeniem się prawa użytkowania wieczystego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj