Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-283/06/AJ
z 17 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-283/06/AJ
Data
2006.11.17


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
budowa budynków
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
kredyt dewizowy
nabycie nieruchomości
przewalutowanie kredytu
przychód
różnice kursowe
różnice kursowe zrealizowane
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Czy naliczenie różnic kursowych w wyniku przewalutowania kredytu z USD na PLN stanowi przychód Spółki w momencie dokonania operacji przewalutowania lub późniejszej spłaty kredytu w walucie polskiej?
Spółka jest właścicielem nieruchomości, w której wynajmuje powierzchnie biurowe i handlowe przedsiębiorcom. Zakup i wybudowanie Nieruchomości jest finansowane za pomocą kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę w walucie obcej (USD).


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 23.08.2006 r. złożonym w tutejszym Urzędzie w dniu 25.08.2006 r.


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, Podatnik ("Spółka") jest właścicielem nieruchomości w Warszawie (dalej jako "Nieruchomość") składającej się z prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz nieruchomości budynkowej - budynek biurowy klasy A. W chwili obecnej Spółka prowadzi w Nieruchomości działalność polegającą na wynajmie powierzchni biurowych oraz handlowych (niestanowiących odrębnych lokali użytkowych w rozumieniu ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r.) przedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową i usługową.

Zakup i wybudowanie Nieruchomości jest finansowane za pomocą kredytu bankowego zaciągniętego przez Spółkę w walucie obcej (USD). W związku z wysokim poziomem stóp procentowych dla dolara amerykańskiego, Spółka dokona zamiany waluty (dalej: "Przewalutowanie") kredytu w ramach obowiązującej umowy kredytowej. Przewalutowanie będzie polegać na przeliczeniu salda zadłużenia określonego w dolarach amerykańskich na złote polskie (PLN). Następnie Spółka będzie dokonywać spłaty kredytu w walucie polskiej.

W wyniku zmiany kursu dolara między datą zaciągnięcia kredytu, a datą jego przewalutowania zostaną naliczone dodatnie różnice kursowe.

W związku z powyższym Spółka wnosi o wyjaśnienie, czy naliczenie różnic kursowych w wyniku przewalutowania kredytu stanowi przychód Wnioskodawcy w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 12 ust. 2a i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie dokonania operacji przewalutowania lub późniejszej spłaty kredytu w walucie polskiej.

Zdaniem Podatnika w momencie przewalutowania kwoty kredytu nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu związanego z wystąpieniem naliczonych dodatnich różnic kursowych. Do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu nie dojdzie także w momencie spłaty zobowiązania kredytowego w PLN. Dokonanie przewalutowania wpływa bowiem jedynie na wynik finansowy kredytobiorcy, a nie wynik podatkowy.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Spółki wyrażone we wniosku.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) - dalej w skrócie u.p.d.o.p. - przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Stosownie do art. 12 ust. 3 u.p.d.o.p. jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Natomiast na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Jednak do przychodów nie zalicza się - na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. - otrzymanych lub zwróconych pożyczek (z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek). Odpowiednio - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek - zgodnie z dyspozycją art. 16 ust. 1 pkt 10a u.p.d.o.p.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10a u.p.d.o.p. zaciągnięcie oraz spłata kwoty głównej kredytu nie stanowi odpowiednio ani przychodu, ani kosztu uzyskania przychodu. Czynność zmiany waluty (przewalutowanie), w której zostaje wyrażony kredyt, powoduje zmianę wartości jego części kapitałowej, ale nie zmienia faktu, że spłata kredytu pozostaje obojętna z punktu widzenia rozliczeń podatkowych.

O realizacji różnic kursowych dla celów podatkowych można mówić jedynie w przypadku faktycznej zapłaty zobowiązania lub faktycznego otrzymania należności w walucie obcej. Po przewalutowaniu Spółka będzie miała do spłaty kredyt wyrażony i płacony w walucie polskiej. Dokonanie spłaty kredytu w walucie polskiej nie może powodować powstania różnic kursowych - nie sposób bowiem stwierdzić, że powstają jakiekolwiek różnice kursowe wynikające z różnych kursów waluty obcej na dzień otrzymania i zapłaty zobowiązania.

W związku z powyższym, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki, że do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu z tytułu różnic kursowych nie dojdzie w momencie przewalutowania kwoty kredytu z USD na PLN, jak również w momencie późniejszej spłaty zobowiązania kredytowego wyrażonego w PLN.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia. Interpretacja jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Pytającego.

Zgodnie z treścią art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji w trybie określonym w art. 14b § 5 w/w ustawy.

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. W przypadku wniesienia zażalenia należy wnieść opłatę skarbową zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 oraz art. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t. j. Dz. U. Nr 253 z 2004 r., poz. 2532) w wysokości 5 zł od podania oraz 0,50 zł od każdego załącznika.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj