Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie
PBD/005-1-F-82/06
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBD/005-1-F-82/06
Data
2006.10.25



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz
fundusz unijny
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
- dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków współfinansowanych z funduszu Phare i środków polskich na realizację programu Phare 2003 „Wzmocnienie polityki ochrony konsumentów".


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 31.05.2006r. znak: US.II-PDF/415/37/05, w sprawie udzielenia interpretacji co do stosowania przepisów prawa podatkowego, w przedmiocie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych środków współfinansowanych z funduszu Phare i środków polskich na realizację programu Phare 2003 „Wzmocnienie polityki ochrony konsumentów".

„O.” s.c. w dniu 16.03.2006r., zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa w indywidualnej sprawie, w przedmiocie zwolnienia dochodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług finansowanych z funduszy Phare oraz ze środków polskich.

Z wniosku Spółki wynika, iż w dniu 30.11.2005r. podpisała umowę z Rządem Rzeczpospolitej Polskiej reprezentowanym przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej reprezentowanym przez działającą w jego imieniu Fundację „F.” w W. dotyczącą organizacji szkoleń oraz specjalistycznego doradztwa w obszarze handlu elektronicznego w ramach programu Phare 2003 „Wzmocnienie polityki ochrony konsumentów". Wynagrodzenie za wykonanie tej usługi finansowane jest w 76,9231% ze środków funduszy Phare oraz w 23,0769% ze środków polskich.

Wątpliwości Spółki budzi, czy dochody ze świadczenia usług finansowanych w opisany sposób, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym. Strona stoi na stanowisku, iż fakt finansowania programu częściowo z funduszy Phare i w części ze środków polskich nie ma znaczenia dla opodatkowania, a cała wartość wynagrodzenia będzie zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 i 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Na żądanie organu I instancji, Spółka uzupełniła wniosek podając, iż stwierdzenie „środki polskie" zawarte we wniosku, oznaczają środki pozyskane z budżetu państwa na współfinansowanie projektu i zostały przekazane Fundacji „Fundusz Współpracy" przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów , który jest głównym beneficjentem projektu.

Postanowieniem z dnia 31.05.2006r. znak US.II-PDF/415/37/05, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy powołał przepisy art. 14 ust. 2, art. 21 ust. 1 pkt 46 i 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i uznał, iż w stosunku do tej części projektu, która jest finansowana ze środków Phare będzie miało zastosowanie zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 46. Natomiast środki polskie korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 47c, jako kwoty otrzymane od agencji rządowej, która otrzymała środki na ten cel z budżetu państwa.

Stosownie do art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ II instancji w drodze decyzji zmienia z urzędu postanowienie organu podatkowego I instancji, w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Mając na uwadze postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie, Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, działając w oparciu o przepis art. 14b § 2 i art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, zmienia przedmiotowe postanowienie i stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Warunki zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów uzyskanych przez podatników w związku z realizowaniem przez nich zadań związanych z projektami finansowanymi ze środków bezzwrotnej pomocy określa art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy

- wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z brzmienia cytowanego przepisu wynika, że zwolnieniem z opodatkowania objęte są dochody podatników, jeżeli dochody te spełniają łącznie przesłanki wymienione w lit. a i lit. b. Istotne jest zatem pochodzenie dochodów z określonych źródeł oraz bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy.

W przedmiotowej sprawie, należy zgodzić się z organem I instancji, iż przesłanki te zostały spełnione co do tej części programu, która jest finansowana ze środków pochodzących z funduszu Phare. W związku z czym, ta część dochodów będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej ustawy.

Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje kwestię zwolnienia z opodatkowania otrzymanych środków pochodzących z budżetu państwa. Przepis ten stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku, ani też z załączonych do niego dokumentów nie wynika, czy Fundacja "F." posiada status agencji rządowej. Dlatego też tutejszy organ, pismem z dnia 03.08.2006r. znak PBD/005-1-F-82/06, zwrócił się do Fundacji z zapytaniem czy taki status posiada.

Odpowiadając na powyższe Fundacja, pismem z dnia 18.08.2006r. znak JFK/PPR-DRW-ID/406/01/06/5113, poinformowała, iż została ustanowiona przez Skarb Państwa w 1990 roku i działa na podstawie ustawy z dnia 06.04.1984r. o fundacjach. Jako załącznik do pisma została przekazana kserokopia odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika, iż w Dziale 1, rubryce 1, wiersz 1 oznaczenie rodzaju organizacji, dokonano wpisu - fundacja.

Powyższe informacje pozwalają bezspornie stwierdzić, iż Fundacja "F.", która otrzymuje środki z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pochodzące z budżetu państwa, nie jest agencją rządową.

Zatem część środków pozyskanych z budżetu państwa na współfinansowanie programu przekazane Fundacji „Fundusz Współpracy" przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie mogą korzystać z omawianego zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy.

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem, z rażącym naruszeniem prawa mamy do czynienia, gdy decyzja (postanowienie) została wydana wbrew nakazowi lub zdarzeniu ustanowionemu w przepisie prawnym, wbrew wszystkim przesłankom przepisu nadano prawa lub ich odmówiono albo też wbrew tym przesłankom obarczono stronę obowiązkiem, albo uchylono obowiązek. Nie chodzi jednak w tego typu przypadkach o błędy wykładni prawa, ale o przekroczenie prawa w sposób jawny i niedwuznaczny.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, w powyższej sprawie zaistniały przesłanki do stwierdzenia naruszenia prawa w sposób rażący, bowiem postanowienie wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie pozostawało w wyraźnejsprzeczności z art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze treść art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej oraz fakt rażącego naruszenia prawa w postanowieniu wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie z dnia 31.05.2006r. znak: US.II-PDF/415/37/05, istnieje konieczność zmiany przedmiotowego postanowienia z urzędu.

Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Odwołanie zgodnie z treścią przepisu art. 222 Ordynacji podatkowej, winno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Strona wnosząca odwołanie, powinna uiścić z góry opłatę skarbową w wysokości określonej przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 09.09.2000r. o opłacie skarbowej (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), tj. w kwocie 5 zł od odwołania oraz 0,50 zł od każdego załącznika



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj