Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-121/06/SG
z 9 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-121/06/SG
Data
2006.11.09



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kredyt refinansowy
nabycie udziałów
odsetki od kredytu


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy potwierdzenia, że odsetki od kredytu zaciągniętego na refinansowanie zakupu udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Stronyz dnia 09.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.08.2006r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. potwierdzenia, że odsetki od kredytu zaciągniętego na refinansowanie zakupu udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że w dniu 5 lipca 2005r. Spółka zawarła umowę, której przedmiotem było nabycie 100% udziałów w spółce X sp. z o.o.W związku z powyższym zakupem, w październiku 2005r. Strona zaciągnęła kredyt na refinansowanie zakupu udziałów w spółce X. Data spłaty kredytu została uzgodniona na 30 września 2010r. Na podstawie powyższego stanu faktycznego Spółka zwraca się z pytaniem, czy odsetki od zaciągniętego kredytu na refinansowanie zakupu udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Stanowisko Spółki :

Spółka uważa, iż wydatków z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów nie można zaliczyć do wydatków na nabycie udziałów, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.Spółka stoi bowiem na stanowisku, iż użyte przez ustawodawcę określenie "wydatki na nabycie" oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.Wg Spółki, termin "wydatki na nabycie" dotyczyć będzie zatem wszelkich wydatków poniesionych przez nabywającego udziały do momentu faktycznego przeniesienia własności tych udziałów na kolejnego nabywcę. Kredyt zaciągnięty za refinansowanie zakupu udziałów nie jest zatem "wydatkiem na nabycie", a jedynie środkiem, służącym do spłacenia ceny udziałów.Tym samym, zdaniem Spółki, do wydatków bezpośrednich, których dotyczy w/w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie można zaliczyć odsetek od kredytu zaciągniętego na refinansowanie zakupu udziałów.Mając na uwadze powyższe Spółka stoi na stanowisku, iż odsetki od kredytu zaciągniętego na refinansowanie zakupu udziałów stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.Na potwierdzenie powyższego Spółka przytacza urzędową interpretację Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002r. sygn. PB4/AK-8214-6905-192/02, oraz pismo Ministerstwa Finansów z dnia 12 marca 2001r., sygn. PB4/BA-8214-486-94/01.

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Jednocześnie stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych (...), przy czym wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...).

Określenie "wydatki na nabycie" wynikające z powyższego przepisu oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów lub akcji, jednakże z chwilą sprzedaży tych udziałów lub akcji. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów lub akcji zaliczyć należy zapłaconą cenę udziałów lub akcji oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.).

Natomiast odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych na zakup akcji związane są ze źródłem finansowania tego rodzaju wydatków. W związku z tym odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji).

W świetle powyższego wydatki z tytułu odsetek od takich pożyczek i kredytów należy rozpatrywać w kontekście w/w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z treści powołanego przepisu wynika, iż za koszt uzyskania przychodów można uznać każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu, tj.: zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Warunkiem więc zaliczenia danego wydatku do kosztu uzyskania przychodu jest istnienie między nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo - skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów. Jednocześnie wydatek taki nie może mieścić się w katalogu wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem w przedmiotowej sprawie, jeżeli nabycie udziałów ma wpływ, choćby pośredni na powstanie bądź zwiększenie przychodów w Spółce, to wydatki związane z zaciągniętym na ten cel kredytem podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 w/w ustawy, oprócz tych, które znajdują sie w katalogu zawartym w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a stanowi, iż nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Z treści powołanych przepisów wynika więc, że odsetki od zaciągniętych kredytów, spełniających warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy, niezapłacone lub nieskapitalizowane, kosztami uzyskania przychodów nie są. Stają sie tymi kosztami dopiero w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji.

Biorąc więc w/w przepisy pod uwagę oraz przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny sprawy, Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Spółki dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na refinansowanie zakupu udziałów w momencie ich poniesienia.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj