Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/443/PDOF-516/572/AM/07
z 18 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/443/PDOF-516/572/AM/07
Data
2007.01.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy tego dokonać, czy wystarczy tylko pokwitowanie przez rolników, czy też należy zgłaszać to jako ich dochód do Urzędu Skarbowego ?


P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07-11-2006 r. stwierdza, że osoba fizyczna nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej, zlecająca wykonanie określonych czynności, również osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej nie jest płatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie ma obowiązku składania z tego tytułu żadnych deklaracji podatkowych oraz obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 07-11-2006 r. (data wpływu 09-11-2006r.), uzupełnionym dnia 04-12-2006 roku, zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Jest Pan rolnikiem, który posiada zalesione grunty rolne. Zamierza Pan na tych gruntach wykonać drogi wewnętrzne. Poprawienie stanu dróg jest związane z prawidłową gospodarką rolną i leśną (pielęgnacja, dojazd pożarowy). Grunty te nie są przeznaczone pod dzierżawę oraz inną działalność pozarolniczą. Wykonawcami prac (dróg) mają być inni rolnicy. Po wykonaniu przez nich prac chciałby Pan im zapłacić. Zarówno Pan jak i rolnicy, którym zamierza Pan zlecić wykonanie prac, nie prowadzicie działalności gospodarczej i podlegacie opodatkowaniu wyłącznie podatkiem rolnym. Sformułował Pan też pytanie: w jaki sposób należy tego dokonać, czy wystarczy tylko pokwitowanie przez rolników, czy też należy zgłaszać to jako ich dochód do Urzędu Skarbowego ?Sformułował Pan własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że wszyscy rolnicy, nieprowadzący działalności gospodarczej nie podlegają jakiemukolwiek opodatkowaniu, z uwagi na to, że przedmiot prowadzonych prac wpisuje się w zakres prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów:. z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej,. przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia.W myśl art. 2 ust. 2 w/w ustawy, działalnością rolniczą, w rozumieniu w/w przepisu, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej: 1) miesiąc - w przypadku roślin, 2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek, 3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, 4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt- licząc od dnia nabycia.Natomiast stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28-09-1991 roku o lasach (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435) przez gospodarkę leśną wyłączoną z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć działalność leśną w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększenia zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan zatrudnić rolników nieprowadzących działalności gospodarczej do wykonania dróg dojazdowych na zalesionym przez Pana terenie rolnym. Poprawienie stanu dróg związane jest z prawidłową gospodarką rolną i leśną (pielęgnacja, dojazd pożarowy). Zalesione grunty rolne nie są przeznaczone pod dzierżawę, czy też inną działalność pozarolniczą. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane przepisy należy stwierdzić, iż zakres oraz charakter prac, których wykonanie zamierza Pan zlecić innym rolnikom, związany jest wyłącznie z Pańskimi uprawami rolnymi i leśnymi. W związku z tym dla osób wykonujących na tych gruntach zlecone przez Pana prace nie stanowi to działalności rolniczej ani też gospodarki leśnej, o których mowa wyżej. Regulacja art. 2 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wskazuje, iż za działalność rolniczą należy rozumieć między innymi prace związane wyłącznie z własnymi uprawami. Powyższy przepis nie wskazuje, iż za takową działalność można uznać wykonywanie jakichkolwiek prac na rzecz innego rolnika związanych z jego gospodarstwem rolnym. Ponadto należy zauważyć, iż ukształtowanie stosunku prawnego pomiędzy stronami będącymi rolnikami, nieprowadzącymi pozarolniczej działalności gospodarczej wskazuje, iż mamy tu doczynienia z umową cywilnoprawną której charakter wskazuje, iż może to być umowa zlecenia bądź też umowa o dzieło, kształtowana swobodnie przez strony, jednak w ramach przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16 poz. 93 ze zm.).

Natomiast stosownie do art. 41 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4 -9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobrać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, w wysokości 19% należności, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszone o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). Zatem, Pan jako osoba fizyczna nieprowadząca pozarolniczej działalności gospodarczej - zleceniodawca prac polegających na wykonaniu dróg dojazdowych na zalesionym przez Pana terenie rolnym nie jest płatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym, dokonując wypłaty należności osobom wykonującym zlecone przez Pana prace nie ciąży na Panu obowiązek obliczenia i zapłacenia zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji podatkowych. Wszelkie obowiązki w zakresie opodatkowania wynagrodzenia, wynikające z zawiązanego pomiędzy Panem jako zleceniodawcą, a zleceniobiorcami stosunku prawnego spoczywają na zleceniobiorcach, tj. rolnikach, którym zleci Pan wykonywanie dróg. Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 07-11-2006 r. jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj