Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
USIV/III/443-56/06
z 4 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIV/III/443-56/06
Data
2007.01.04



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa
dostawa wewnątrzwspólnotowa
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Czy czynność nieodpłatnego przekazania producentowi w Niemczech drukowanych w Polsce etykiet podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05-10-2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 09-10-2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji – podziela pogląd Wnioskodawcy, że czynność nieodpłatnego przekazania producentowi w Niemczech drukowanych w Polsce etykiet nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka od 1996 r. jest nabywcą środków chemicznych do dezynfekcji i mycia w profesjonalnym zastosowaniu medycznym z firmy X chem.- pharm. Produkte GmbH z Niemiec. Nabyte produkty zawierają oznaczenie opakowań w języku niemieckim lub angielskim. Z przepisów krajowych wynika obowiązek oznaczania zakupionych produktów etykietami w języku polskim. Wnioskodawca wystąpił do producenta w Niemczech z prośbą o umieszczanie dostarczonych przez Wnioskodawcę polskich etykiet na produkowanych produktach już na taśmie produkcyjnej. Wnioskodawca uzyskał wstępną zgodę od producenta na to rozwiązanie. Zmiana sposobu etykietowania poprawiłaby organizację pracy poprzez zwolnienie z obowiązku dodatkowego oznaczania opakowań i przyspieszenie obrotu towarem, a także poprawiłoby estetykę produktu.

Zdaniem Wnioskodawcy czynność nieodpłatnego przekazania producentowi w Niemczech nabytych w Polsce etykiet nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ wartość jednostkowa etykiet wynosi ok. 6-8 gr , a więc jest mniejsza niż kwota 5 zł określona w cytowanej ustawie.

Zdaniem tut. Organu stanowisko Wnioskodawcy w sprawie jest prawidłowe, jednakże na podstawie innej podstawy prawnej, niż powołana przez Wnioskodawcę.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do art. 7 ust. 3, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT, przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary, których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca będzie wysyłał etykiety producentowi w Niemczech w celu umieszczenia ich na nabywanych przez Wnioskodawcę środkach do dezynfekcji. Etykiety umieszczone w procesie produkcyjnym na terytorium innego państwa członkowskiego zostaną następnie z powrotem przemieszczone na terytorium kraju w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów przez Wnioskodawcę.

Przekazanie etykiet w ww. celu producentowi z Niemiec nie jest dokonywane w wykonaniu czynności, o których mowa w art. 7 cyt. ustawy o VAT a tym samym w myśl art. 13 ust. 1 nie stanowi wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z powyższym czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj