Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-58/08/BM
z 16 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-58/08/BM
Data
2008.04.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
budynek
grunt niezabudowany
nieruchomości
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
czy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku o towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P., przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2008r. (data wpływu 28 stycznia 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 marca 2008r. (data wpływu 6 marca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku o towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku o towarów i usług i czy istnieje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego związanego z poniesionymi nakładami. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 marca 2008r. (data wpływu 6 marca 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 26 lutego 2008r. znak: IBPP2/443-58/08/BM.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, zakupił w 1991r. tereny (działki).W 1992r. otrzymał pozwolenie na budowę obiektów: stacji paliw z myjnią, warsztatem i restauracją. Budowa stacji paliw została zakończona w listopadzie 1992 roku.W dniu 9 listopada 1992r. Wnioskodawca zgłosił użytkowanie stacji paliw do wydziału architektury Urzędu Miasta K. Wnioskodawca oddał w najem stację paliw w listopadzie 1992r. a pozostałe obiekty w lipcu 1993r. W dniu 15 czerwca 1993r. dokonano ostatniego wpisu w dzienniku budowy a innych dokumentów odbiorów obiektów Wnioskodawca nie posiada.Wnioskodawca został podatnikiem podatku od towarów i usług w dniu 9 kwietnia 1996r. a działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej rozpoczął w dniu 4 września 1996r. Założona przez Wnioskodawcę spółka zakresem swojej działalności nie obejmowała dzierżawy terenu którego dotyczy ww. wniosek.Od dnia 1 listopada 2000r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i po wprowadzeniu ww. obiektów do ewidencji środków trwałych, rozpoczął ich dzierżawę w ramach tejże działalności.Wnioskodawca nie dokonywał odliczenia podatku VAT przy budowie obiektu (nie był wówczas podatnikiem podatku od towarów i usług a ponadto cała inwestycja została zakończona przed wejściem w życie ustawy o podatku VAT). Inwestycja była amortyzowana od początku jej użytkowania czyli od 1993r. W 2003r. Wnioskodawca poniósł w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej koszty modernizacji i remontów ww. obiektów. Nakłady te nie przekroczyły 30% wartości początkowej przedmiotowych obiektów. Wnioskodawca odliczył od tych nakładów podatek VAT.Obecnie Wnioskodawca zamierza sprzedać w całości ww. nieruchomość innemu podmiotowi gospodarczemu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż ww. nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidywanego dla dostawy towarów używanych (art. 43 ust. 1 pkt 2):

  • od momentu zakończenia budowy tych obiektów minęło 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1),
  • podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • nakłady poniesione w toku używania stacji nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości (art. 43 ust. 6 pkt 1).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ustawy, z którego wynika, że towarami są również budynki i budowle lub ich części, a także grunty. W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towaru rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel.Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004r. przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części – jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednak w myśl art. 43 ust. 6 ustawy o VAT zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Użycie w tym przepisie sformułowania „użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych” wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji, czy też okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację. Zatem aby cytowany przepis art. 43 ust. 6 wyłączający zwolnienie z podatku VAT znalazł zastosowanie, wszystkie trzy wyżej wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zamierza sprzedać w całości nieruchomość opisaną we wniosku w skład której wchodzi: stacja paliw z myjnią, warsztat i restauracja. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż w 2003r. poniósł nakłady inwestycyjne związane z modernizacją i remontem ww. obiektów nieprzekraczające 30% jego wartości początkowej i odliczył podatek VAT od tych nakładów. Zauważa również, iż w stosunku do ww. budynków upłynął 5-letni okres od momentu zakończenia ich budowy.

Zatem w przedmiotowej sytuacji nie będzie miało zastosowania wyłączenie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ustawy, ponieważ nie zostały spełnione przesłanki zawarte w tym przepisie – wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nie przekroczyły 30% wartości początkowej.

Reasumując do przedmiotowej dostawy nieruchomości (w skład której wchodzą budynki stacji paliw z myjnią, warsztatem i restauracją) będzie miało zastosowanie zwolnienie z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowo należy zauważyć, iż kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawca gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach informuje, że zostanie odrębnie wydana pisemna interpretacja w zakresie uznania czy w związku ze sprzedażą nieruchomości istnieje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego związanego z poniesionymi nakładami.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj