Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-69/07/MT
z 26 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-69/07/MT
Data
2007.11.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
badania naukowe
certyfikacja
certyfikaty
koszty uzyskania przychodów
wydatek


Istota interpretacji
Czy wydatki związane z przeprowadzeniem badań naukowych i uzyskaniem certyfikatów stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy też należy je potrącać przez cały okres ważności certyfikatu w wielkości proporcjonalnej do czasu trwania tego okresu?



Wniosek ORD-IN 926 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2007 r. (data wpływu 28 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad potrącania kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 września 2007 r. (data wpływu) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad potrącania kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Spółka z o. o., produkująca adresowalne centrale i elementy systemów wczesnego wykrywania pożarów w latach 2004 - 2007 ponosiła wydatki na badania naukowe, przeprowadzane w celu potwierdzenia spełnienia wymagań zgodności i bezpieczeństwa oraz na certyfikację zgodności sześciu urządzeń. Pięć urządzeń uzyskało certyfikaty na czas określony, jedno natomiast bezterminowo. Zostały one wydane w 2006 i 2007 roku. Wskazane wydatki nie były przez spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Spółka zaczęła je potrącać jako koszty uzyskania przychodów począwszy od pierwszego miesiąca obowiązywania certyfikatu dla danego urządzenia. Przyjęła przy tym metodę, zgodnie z którą wydatki są rozliczane proporcjonalnie do okresu ważności certyfikatu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy wydatki związane z przeprowadzeniem badań naukowych i uzyskaniem certyfikatów stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, czy też należy je potrącać przez cały okres ważności certyfikatu w wielkości proporcjonalnej do czasu trwania tego okresu...


Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione na przeprowadzenie badań naukowych powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, ponieważ nie są one w sposób bezpośredni związane z przychodami. W taki sam sposób należy potrącić wydatki związane z uzyskaniem certyfikatu bezterminowego, ponieważ nie można ich powiązać z przychodami konkretnego roku podatkowego. Natomiast, w przypadku certyfikatów z oznaczonym terminem ważności za właściwe rozwiązanie uznano zaliczanie wydatków poniesionych na ich uzyskanie do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu ważności certyfikatu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w kształcie obwiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Zasady prawidłowego zaliczania poniesionych wydatków do tych kosztów do dnia 31 grudnia 2006 r. regulowały ust. 4 – 4a wskazanego artykułu. Od dnia 1 stycznia 2007 r. obowiązuje w tym zakresie nową treść art. 15 ust. 4 - 4e omawianej ustawy.

Z uwagi na nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zmieniającą treść przepisów dotyczących zasad potrącania kosztów uzyskania przychodów z dniem 1 stycznia 2007 r., do wydatków poniesionych przez Wnioskodawcę w latach 2004 - 2007 należy zastosować dwie wersje przepisów. Jednocześnie zastrzega się, że podatnicy, których rok podatkowy rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2007 r. i zakończy się po tym dniu, stosują do przyjętego przez siebie roku podatkowego ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. (art. 2 Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589).

Zgodnie z unormowaniem art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wersji obowiązującej do dnia 31 grudnia 2006 r., koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe - w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.


Oznacza to, że:

  • koszty związane bezpośrednio z uzyskanym przychodem, czyli takie których poniesienie przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, powinny być potrącane w roku uzyskania tego przychodu,
  • koszty pośrednie, których nie można bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu, powinny być potrącane w roku ich faktycznego poniesienia.


Wskazane przez wnioskodawcę wydatki, poniesione do końca 2006 r. na przeprowadzenie badań naukowych w celu potwierdzenia spełnienia wymagań zgodności i bezpieczeństwa przez produkowane przez Spółkę urządzenia nie mają bezpośredniego związku z konkretnymi przychodami osiągniętymi w danym roku podatkowym. Z tego względu powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w roku ich poniesienia.

Poniesione do końca 2006 r. wydatki na certyfikację urządzeń należałoby natomiast powiązać „z rokiem podatkowym, którego dotyczą”, czyli z okresem ważności certyfikatów. W tym określonym czasie spółka ma bowiem możliwość uzyskiwania przychodów związanych z ich posiadaniem. W związku z powyższym wydatki te powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów sukcesywnie przez cały okres ważności certyfikatów.

W przypadku certyfikatu wydanego bezterminowo, właściwą metodą rozliczenia kosztów będzie potrącenie ich w chwili poniesienia, ponieważ nie ma tu możliwości ich bezpośredniego powiązania z przychodami osiąganymi w danym roku podatkowym.

Przepis art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w wersji obowiązującej od dnia 1 stycznia 2007 r. stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c). Kwestię kosztów innych niż bezpośrednio związane z przychodami reguluje przepis ust. 4d wskazanego artykułu. Zgodnie z jego brzmieniem, są one potrącalne w dacie ich poniesienia, czyli w tym dniu, gdy dane koszty zostały ujęte w księgach rachunkowych (zaksięgowane). W przypadku natomiast, gdy dotyczą one okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.


Na gruncie wskazanych przepisów, poniesione w 2007 r. wydatki na badania naukowe, jak i na certyfikację urządzeń powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisem art. 15 ust. 4d. Oznacza to, że:

  • wydatki poniesione na badania naukowe są potrącalne w dacie ich poniesienia,
  • wydatki poniesione celem uzyskania certyfikatu bezterminowego są potrącalne w dacie ich poniesienia,
  • wydatki poniesione celem uzyskania certyfikatów terminowych o okresie ważności przekraczającym rok podatkowy stanowią koszt uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresów ważności poszczególnych certyfikatów.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj