Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-263/07-2/AJ
z 14 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-263/07-2/AJ
Data
2007.11.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
aport
podwyższenie kapitału
podwyższenie kapitału zakładowego
przychód
wartość nominalna
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Pokrycie przez wnioskodawcę aportem (w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) podwyższenia kapitału zakładowego w Sp. z o.o. albo SA poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów (akcji) w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego spowoduje powstanie u wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych



Wniosek ORD-IN 431 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 08.10.2007 r. (data wpływu 15.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest udziałowcem spółek X Sp. z o.o. oraz Y Sp. z o.o. Planując restrukturyzację, wnioskodawca rozważa założenie nowej spółki akcyjnej („Z SA”), w której skoncentrowana byłaby działalność produkcyjna i dystrybucyjna, obecnie prowadzona w odrębnych podmiotach: X Sp. z o.o. oraz Y Produkt Sp. z o.o.

W ramach restrukturyzacji działalności wnioskodawca zamierza podwyższyć kapitał zakładowy Y Sp. z o.o. albo Z SA. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiłoby przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących już w Y Sp. z o.o. udziałów albo akcji Z SA, w zamian za udziały X Sp. z o.o. W ramach tego podwyższenia, w żadnej ze spółek – ani w Y Sp. z o.o., ani w Z SA – nie będą utworzone nowe udziały (lub akcje).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie

Czy pokrycie aportem (udziałami X Sp. z o.o.) podwyższenia kapitału zakładowego w Y Sp. z o.o. albo w Z SA przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji), spowoduje powstanie dla wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („updof”), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód ten, stosownie do treści art. 17 ust 1a updof, powstaje w dniu:

  1. zarejestrowania spółki albo
  2. wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki albo
  3. wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Na podstawie przepisu art. 257 § 2 oraz art. 431 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych („Ksh”), podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez ustanowienie nowych udziałów (emisję nowych akcji) albo podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów (dotychczasowych akcji). Jeśli podwyższenie kapitału zakładowego spółki następuje przez zwiększenie wartości nominalnej poszczególnych udziałów (akcji), ich ilość się nie zmienia. Wzrasta jedynie wartość nominalna już istniejących udziałów (akcji). Ten sposób podwyższenia kapitału zakładowego nie pozwala na wprowadzenie do spółki nowych udziałowców (akcjonariuszy). Nie zmienia się tez ilość udziałów (akcji) posiadanych już przez dotychczasowych wspólników. Proporcja udziałów (akcji) posiadanych przez poszczególnych wspólników do ogólnej liczby udziałów (akcji) w spółce przed podwyższeniem kapitału zakładowego i po dokonaniu takiej operacji jest taka sama. Efektem podwyższenia kapitału zakładowego w taki sposób nie będzie objęcie przez wspólnika żadnych nowych udziałów (akcji). Wskazują na to wprost przepisy Ksh, np. art. 431 § 2, który ma następujące brzmienie:

Objęcie nowych akcji może nastąpić w drodze:

  1. złożenia oferty przez spółkę i jej przyjęcia przez oznaczonego adresata; przyjęcie oferty następuje na piśmie pod rygorem nieważności (subskrypcja prywatna),

  2. zaoferowania akcji wyłącznie akcjonariuszom, którym służy prawo poboru (subskrypcja zamknięta),

  3. zaoferowania akcji w drodze ogłoszenia zgodnie z art. 440 § 1, skierowanego do osób, którym nie służy prawo poboru (subskrypcja otwarta).

W oczywisty sposób z przepisów Ksh wynika, że podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczona odpowiedzialnością lub spółce akcyjnej w drodze podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów (akcji) nie prowadzi do ponownego objęcia tych samych udziałów (akcji), posiadanych już przez wspólnika.

Literalne brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 9 updof prowadzi do jednoznacznego wniosku, że przychód u wspólnika powstaje wyłącznie wówczas, gdy dochodzi do objęcia udziałów (akcji) w momencie ich utworzenia (emisji), a dlatego, że „objęcie” zgodnie z przepisami Ksh prowadzi wyłącznie do pierwotnego nabycia udziałów (akcji).

W razie podwyższenia wartości nominalnej posiadanych już przez wspólnika udziałów (akcji) nie może być mowy o ich ponownym „objęciu”. Oznacza to, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki dokonane przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji) nie będzie prowadzić do powstania przychodu u wspólnika, nawet jeśli podwyższenie kapitału zakładowego związane jest z wniesieniem aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Takie stanowisko było dotąd zajmowane przez organy podatkowe w szeregu wydanych interpretacji prawa podatkowego, np.:

  1. postanowienie wydane w dniu 18 stycznia 2007 r. przez Urząd Skarbowy w Nowym Sączu (PD-1/415-52/06)
  2. postanowienie wydane w dniu 27 grudnia 2006 r. przez Urząd Skarbowy Kraków – Stare Miasto (PDF-3/415-88/06/BA)
  3. informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydana w dniu 26 listopada 2004 r. przez Izbę Skarbową w Krakowie (PD-1/005/2-410/04/WK)

Podsumowując wnioskodawca stwierdził, iż w jego ocenie pokrycie aportem (udziałami X Sp. z o.o.) podwyższenia kapitału zakładowego w Y Sp. z o.o. lub Z SA przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji), nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 updof.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 tej ustawy wynika natomiast, iż przychód określony w ust. 1 pkt 9 ww. ustawy powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Zasady wnoszenia aportu do spółek z ograniczoną odpowiedzialnością regulują przepisy art. 257 -262 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Zgodnie z treścią art. 257 § 2 Ksh podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych. Jednocześnie w myśl art. 258 § 2 Ksh oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu nowego udziału bądź udziałów lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga formy aktu notarialnego.

Z wyżej wskazanych przepisów Kodeksu spółek handlowych wynika więc bezpośrednio, że w przypadku, kiedy wspólnik wnosi na poczet udziałów wkłady niepieniężne, to niezależnie od tego, czy otrzymuje on nowe udziały, czy też ulega zwiększeniu nominalna wartość już posiadanych przez tego wspólnika udziałów, dochodzi do ich "objęcia" przez tego wspólnika.

Natomiast w przypadku, gdy beneficjentem aportu jest spółka akcyjna zastosowanie mają przepisy wyrażone w art. 431 - 443 Ksh.

Zgodnie z art. 431 § 1 Ksh podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

Stosownie do treści art. 441 § 1 Ksh podwyższenie kapitału zakładowego zarząd spółki zgłasza do sądu rejestrowego.

W świetle ww. przepisów przychód powstaje w dniu wpisu do rejestru sądowego podwyższenia kapitału zakładowego.

Nie ma natomiast znaczenia, czy podwyższenie kapitału następuje w drodze ustanowienia nowych udziałów lub emisji nowych akcji, czy też w wyniku podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji. Ustawodawca za przychody z kapitałów pieniężnych uważa nominalną wartość akcji, co wynika wprost z treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W wyniku podwyższenia kapitału wartość nominalna udziałów lub akcji ulegnie zmianie i w tym przypadku przychodem będzie kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości dotychczasowych udziałów lub akcji.

Powołane we wniosku z dnia 08.10.2007 r. postanowienia wydane zostały w indywidualnych sprawach i nie wiążą tutejszego organu podatkowego.

Reasumując należy uznać, iż pokrycie przez wnioskodawcę aportem (w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) podwyższenia kapitału zakładowego w Y Sp. z o.o. Z SA poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów (akcji) w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (udziałów w X Sp. z o.o.) spowoduje powstanie u wnioskodawcy obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj