Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-134/07/ICz
z 14 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-134/07/ICz
Data
2007.12.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budowle
budynek
budynek używany
sprzedaż nieruchomości
towar używany
użytkowanie (używanie)
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Przy dostawie budynku biurowo–usługowego, budynku magazynowego, garażu, placu utwardzonego, ogrodzenia, instalacji zewnętrznych oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu można zastosować zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2007r. (data wpływu 21 września 2007r.), uzupełnionym pismami z dnia 30 listopada 2007r. (data wpływu 6 grudnia 2007r.) i z dnia 5 grudnia 2007r. (data wpływu 12 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki do dostawy: budynku biurowo–usługowego, budynku magazynowego, garażu, placu utwardzonego, ogrodzenia, instalacji zewnętrznych oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 1.163 m2 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki do dostawy: budynku biurowo–usługowego, budynku magazynowego, garażu, placu utwardzonego, ogrodzenia oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 1.163 m2.W dniu 6 grudnia 2007r. i w dniu 12 grudnia 2007r. zostały złożone uzupełnienia do ww. wniosku, będące odpowiedzią na wezwanie tutejszego organu z dnia 29 listopada 2007r. znak: IBPP2/443-134/07/ICz

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka nabyła majątek budynki i budowle w wyniku przekształcenia w 2001r. przedsiębiorstwa państwowego w Spółkę z o.o. pracowniczą z inwestorem strategicznym.Przejęty majątek stanowiły między innymi: budynek biurowo-usługowy, budynek magazynowy, garaże, plac utwardzony, ogrodzenie instalacje zewnętrzne oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 1.163 m2. Od wartości przejętego majątku nie naliczono podatku od towarów i usług w związku z tym nie wystąpił VAT naliczony. Cały przejęty majątek był towarem używanym.Budynki i budowle wybudowano na przełomie lat 50 i 60 tych. W wyjaśnieniach z dnia 30 listopada 2007r. Wnioskodawca uściślił termin wybudowania przedmiotowych budynków i budowli i wskazał, że zostały one wybudowane w 1962r.

Majątek w chwili przekształcenia tj. w 2001r. wprowadzono do ksiąg w wartości uwzględniającej dotychczasowe umorzenie czyli w wartości netto. Jednocześnie w okresie lat 2002-2005 poniesiono nakłady inwestycyjne zabezpieczające przejętą substancję. Spółka poniosła nakłady inwestycyjne tylko w budynkach i od wartości nakładów miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług. Wnioskodawca nie ponosił nakładów inwestycyjnych w budowlach i nie dokonywał odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług. Budynki i budowle są trwale związane z gruntem objętym prawem użytkowania wieczystego i znajdują się na tym gruncie. Budynki i budowle będące przedmiotem sprzedaży Spółka użytkowała w celu wykonywania czynności opodatkowanych od 1 marca 2001r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w związku ze sprzedażą wyżej prezentowanych budynków Spółka winna naliczyć podatek od towarów i usług...
  2. Czy prawo wieczystego użytkowania gruntu związanego z budynkami i budowlami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i według jakiej stawki...

Zdaniem Wnioskodawcy na podstawie art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, przy dostawie budynki te powinny być zwolnione z podatku od towarów i usług bowiem wydatki na inwestycje pomimo przekroczenia w niektórych przypadkach 30% wartości ewidencyjnej nie przekroczyły faktycznej wartości początkowej (przed przekształceniem) i miały charakter zabezpieczający substancję choć w postaci ulepszonej. Ponadto okres użytkowania budynków w celu wykonywania czynności opodatkowanych przekroczył znacznie okres 5 lat. Ustęp 6 art. 43 nie mówi o pięcioletnim okresie użytkowania po zakończeniu modernizacji. Prawo wieczystego użytkowania zdaniem spółki korzysta ze zwolnienia z podatku tak jak stojące na nim budynki i budowle.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Zatem opodatkowaniu podatkiem VAT podlegać będzie dostawa gruntów zabudowanych i gruntów niezabudowanych, stanowiących tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę. O przeznaczeniu gruntów niezabudowanych rozstrzyga plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru.

Stosownie do brzmienia przepisów art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.

Natomiast kwestię opodatkowania gruntu zabudowanego, na którym położone są budynki lub budowle, rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.Budynki przeznaczone na cele inne niż mieszkaniowe mogą korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jednak pod pewnymi warunkami

Mianowicie, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem powołanego powyżej pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednak art. 43 ust. 6 ustawy wprowadza wyłączenia z cyt. powyżej zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zwolnienia tego nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, tj. budynków, budowli i ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Użycie w tym przepisie sformułowania „użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych” wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji, czy też okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację.

Zatem aby cytowany przepis art. 43 ust. 6 wyłączający zwolnienie od podatku VAT znalazł zastosowanie, wszystkie trzy wyżej wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

Ponadto w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Z treści wniosku z dnia 19 września 2007r., uzupełnionego pismem z dnia 30 listopada 2007r. oraz 5 grudnia 2007r. wynika, iż Wnioskodawca sprzedaje majątek Spółki, w skład którego wchodzi: budynek biurowo-usługowy, budynek magazynowy, garaże, budowle: plac utwardzony, ogrodzenie, instalacje zewnętrzne oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu o powierzchni 1.163 m2. Budynki i budowle wybudowano w 1962r. Z powyższego wynika, że od zakończenia budowy wyżej wymienionych budynków i budowli upłynęło więcej niż 5 lat.

Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem we wniosku wskazano, że od przejętego majątku nie naliczono podatku od towarów i usług a zatem nie wystąpił VAT naliczony. Cały przejęty majątek był towarem używanym.A zatem w świetle przywołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, ww. budynki i budowle są towarami używanymi w rozumieniu tego przepisu.

W konsekwencji dostawa wyżej wymienionych budynków i budowli może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o ile nie będą miały zastosowania, wprowadzone przepisem art. 43 ust. 6 ustawy, ograniczenia do stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy

W rozpatrywanej sprawie, Spółka poniosła nakłady inwestycyjne tylko na ulepszenie budynków. Poniesione nakłady inwestycyjne przekroczyły 30% wartości początkowej i od poniesionych nakładów Spółka odliczyła podatek naliczony. Natomiast Wnioskodawca nie poniósł nakładów inwestycyjnych w budowlach. Budynki i budowle będące przedmiotem sprzedaży Spółka użytkowała w celu wykonywania czynności opodatkowanych od 2001r

Wobec powyższego nie zrealizowały się przesłanki wymienione w art. 43 ust. 6 ustawy o VAT bowiem ww. budynki i budowle były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych dłużej niż 5 lat. Zatem przepis ten nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie. W konsekwencji dostawa ww. budynków i budowli będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.W przedmiotowej sprawie przedmiotem dostawy jest również prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanego budynkami i budowlami, które są trwale z tym gruntem związane.

Dostawa prawa wieczystego użytkowania gruntu z równoczesną sprzedażą położonych na tym gruncie budynków i budowli, które spełniają warunki towaru używanego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podlega również zwolnieniu z opodatkowania tym podatkiem na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 ww. rozporządzenia.Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj