Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-443/044/07
z 2 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/044/07
Data
2007.07.02



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Faktura VAT RR


Słowa kluczowe
faktura VAT
forma umowy
umowa kontraktacji
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy zapis na fakturze VAT RR o terminie płatności dłuższym niż 14 dni należy traktować jako zawarcie umowy określającej, dłuższy niż 14 dni, termin płatności?


P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 216 i art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku bez znaku z dnia 30.05.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 08.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie możliwości uznania zapisu na fakturze VAT RR dotyczącym terminu płatności dłuższego niż 14 dni np. 30, 60 lub 90 dni jako zawarcie umowy określającej dłuższy niż 14- dniowy termin płatności- stwierdzam, że stanowisko Wnioskującego jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30.05.2007 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zakupuje zboże od rolników na podstawie wystawionych faktur RR. Na fakturze wskazany jest termin płatności wynoszący 30, 60 lub 90 dni od daty dostawy zboża. Zapis ten traktowany jest przez Spółkę jako zawarcie umowy z rolnikiem ryczałtowym na określenie dłuższego terminu płatności za zakupiony towar. Każdy dokument, jakim jest faktura RR ma przymiot umowy sprzedaży i jest podpisany przez rolnika ryczałtowego oraz upoważnionego pracownika Spółki.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskujący pyta czy zapis na fakturze VAT RR o terminie płatności dłuższym niż 14 dni należy traktować jako zawarcie umowy określającej, dłuższy niż 14 dni, termin płatności.

Wnioskujący stoi na stanowisku, że w opisanej sytuacji zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zapłata za produkty rolne, uprawniająca do odliczenia podatku zryczałtowanego dla nabywcy, powinna być dokonana w terminie 14 dni, chyba, że strony zawarły umowę określającą dłuższy termin płatności. Zapis na fakturze VAT RR wskazujący na termin płatności dłuższy niż 14 dni, przy podpisaniu tego dokumentu przez rolnika i przedstawiciela Spółki, oznacza akceptację na inny termin rozliczenia i wypełnia warunki przewidziane dla odliczenia podatku przez nabywcę towaru w dacie płatności, o ile nie przekracza ona terminu wynikającego z dokumentu.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ nie podziela stanowiska Podatnika i wyjaśnia:

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3- 7 zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6.

Zgodnie z treścią art. 116 ust. 6 cyt. ustawy zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem, że:

  1. nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
  2. zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
  3. w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Za datę dokonania zapłaty uważa się, zgodnie z ust. 7 cyt. art. 116, datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.

Jednym z warunków, aby podatnik mógł zwiększyć kwotę podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku rolnikowi ryczałtowemu jest zachowanie sposobu i terminu płatności tego zwrotu. Zapłata winna nastąpić zgodnie z art. 116 ust. 6 pkt 2 nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu. Ustawodawca jednocześnie wskazał, iż w przypadku dłuższego niż 14-dniowy termin płatności nabywca produktów rolnych zachowuje prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku jeśli termin ten wynika z umowy zawartej z rolnikiem. Z punktu widzenia zachowania tego prawa istotne jest więc, aby nabywca zawarł umowę z rolnikiem ryczałtowym i wskazał w niej termin rozliczeń (płatności). Przepis nie przewiduje spełnienia dodatkowych warunków.

Zgodnie z brzmieniem art. 613 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenie dodatkowe, jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia. W myśl art. 616 ww. ustawy Kodeks cywilny umowa kontraktacyjna powinna być zawarta na piśmie. Zgodnie z treścią art. 73 § 1 cyt. ustawy Kodeks cywilny jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej formę pisemną, czynność dokonana bez zachowania zastrzeżonej formy jest nieważna (...).

Tak więc umowa kontraktacji zawarta w innej formie niż pisemna jest nieważna. Umowa kontraktacji winna nadto zawierać oznaczenie elementów przedmiotowo istotnych (m.in. rodzaj produktów, ich ilość) nie chodzi bowiem o jakąkolwiek umowę kontraktacji.

Mając na uwadze przedstawiony w ww. piśmie stan faktyczny oraz treść powołanych powyżej przepisów tut. Organ stwierdza, iż faktura VAT RR nie może być uznana za umowę, o której mowa w art. 116 ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT. Takie stanowisko potwierdza również brzmienie ust. 4 cyt. art. 116, który wskazuje, iż w przypadku umów kontraktacji lub innych umów o podobnym charakterze oświadczenie, o którym mowa w ust. 3 składane przez rolnika ryczałtowego w formie odrębnego dokumentu winno zawierać także datę zawarcia i określenie przedmiotu umowy.

Wskazanie na fakturze VAT RR terminu płatności dłuższego niż 14 dni (i dokonanie zapłaty we wskazanym terminie) nie uprawnia nabywcy produktów rolnych do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14 b §1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Zażalenie od postanowienia organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj