Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/423-16/07
z 13 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/423-16/07
Data
2007.08.13


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
koszty uzyskania przychodów
nieterminowość


Pytanie podatnika
Czy spółka prawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów, naliczone i potrącone kary umowne w związku z wystąpieniem opóźnień w realizacji umowy?


Spółka wygrała przetarg nieograniczony.Przedmiotem zamówienia były roboty budowlane w budynku polegające na wykonaniu oraz zamontowaniu drzwi p. poż.. W ramach umowy Spółka zobowiązała się do wykonania i dostawy towarów określonych w umowie. W umowie zawarto m.in. zapis o obowiązku zapłaty przez Spółkę kar umownych w przypadku nie dotrzymania uzgodnionych terminów dostaw i wykonania robót. Przy realizacji umowy doszło do opóźnień ze strony Spółki, w związku z czym Spółka musiała zapłacić należne wynikające z umowy kary umowne. Kary były związane tylko z nieterminowością realizacji zamówienia, nie dotyczyły wad towarów, bądź ich niskiej jakości.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy prawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów, naliczone i potrącone kary umowne w związku z wystąpieniem opóźnień w realizacji umowy?

Zdaniem Wnioskodawcy, kary umowne, które zapłacił, mają bezpośredni związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością, a wydatek w postaci kar umownych został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu i nie znajduje się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym wszystkie kary umowne i odszkodowania wiążą się z nienależytym wykonaniem zobowiązań.

Tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z definicji kosztu uzyskania przychodu określonej w powołanym art. 15 ust. 1 wynika, że aby wydatek mógł być kosztem uzyskania przychodu, winien spełniać łącznie dwa warunki:

    - pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
    - nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie przepisu art. 16 ust. 1 pkt 22 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu:

    a) wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,
    b) zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
    c) zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.

Z treści tego przepisu wynika, że nie wszystkie kary umowne wynikające z niewykonania lub nienależytego wykonania umowy nie stanowią kosztu podatkowego, lecz tylko te kary, które wynikają z wad sprzedawanych towarów, wad wykonywanych robót i usług, kary za zwłokę w zamianie towaru wadliwego na niewadliwy lub kary za zwłokę w usunięciu wad wykonywanych robót i usług.

Konieczność zapłaty przez Spółkę kary umownej jest bezpośrednio związana z uzyskanym przychodem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec powyższego, kosztem uzyskania przychodów będzie zapłacona kara umowna z tytułu nieterminowego wykonania usługi, pod warunkiem, ze spełniona zostanie przesłanka z art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj