Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SOI/423-24/07/PK
z 1 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SOI/423-24/07/PK
Data
2007.08.01



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
agent
agent ubezpieczeniowy
koszty uzyskania przychodów
otrzymanie prowizji
podatek dochodowy od osób prawnych
prowizje


Pytanie podatnika
Czy koszty z tytułu prowizji pośredników ubezpieczeniowych powinny być na podstawie obecnego brzmienia art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczone do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych i w związku z tym rozliczane na takich samych zasadach jak dla celów rachunkowych tj. być potrącane w tym okresie, w którym został osiągnięty przychód z tytułu składki?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Towarzystwo prowadzi działalność ubezpieczeniową. Towarzystwo zawiera lub zleca zawieranie umów ubezpieczenia uprawnionym pośrednikom ubezpieczeniowym, spełniającym warunki uznania ich za agentów lub brokerów ubezpieczeniowych w rozumieniu ustawy o pośrednictwie w działalności ubezpieczeniowej z dnia 22.05.2003r.

W celu uzyskania przychodów z tytułu składek umów ubezpieczenia Towarzystwo korzysta z pośredników (agentów, brokerów, dealerów itp.), z którymi ma zawarte stosowne umowy. Pośrednicy w zamian za ustaloną prowizją (liczoną od ogólnej kwoty składki należnej Towarzystwu od ubezpieczonego), wykonują szereg czynności faktycznych i prawnych mających na celu doprowadzenia do zawarcia przez Towarzystwo umów ubezpieczenia.

Prowadząc działalność w zakresie ubezpieczeń rozpoznaje przychód należny z tytułu składki ubezpieczeniowej za cały okres odpowiedzialności w dacie zawarcia umowy ubezpieczeniowej, która jest co do zasady tożsama z wystawieniem polisy.

Zgodnie z § 2 pkt 10 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 08.12.2003r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości zakładów ubezpieczeń (Dz. U. Nr 218 z 2003r. poz. 2144, ze zm.), definiującym koszty akwizycji, za bezpośrednie koszty akwizycji uważa się m.in. prowizje pośredników ubezpieczeniowych.

W związku z powyższym stanem faktycznym Towarzystwo stoi na stanowisku, iż koszty z tytułu prowizji pośredników ubezpieczeniowych powinny być na podstawie obecnego brzmienia art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczone do bezpośrednich kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych i w związku z tym rozliczane na takich samych zasadach jak dla celów rachunkowych tj. być potrącane w tym okresie, w którym został osiągnięty przychód z tytułu składki.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie podziela stanowisko Towarzystwa i wyjaśnia:

Zgodnie z art 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

W przedmiotowym zakresie nie budzi wątpliwości fakt, iż należne pośrednikom prowizje akwizycyjne stanowią koszty uzyskania przychodów o których mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy, gdyż są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów. Koszty te nie zostały również wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy zawierającym katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Wniosek Towarzystwa dotyczy kwalifikacji tych kosztów jako pośrednich bądź bezpośrednich.

Jak Towarzystwo wskazało we wniosku, prowizje są należne z tytułu poszczególnych umów ubezpieczeniowych i zależą od wysokości należnej z tytułu tej umowy składki ubezpieczeniowej. Z tego też względu należy uznać, iż prawidłowe jest stanowisko Towarzystwa, iż te koszty należy uznać za koszty uzyskania przychodu bezpośrednio związane z przychodami, a więc za koszty o których mowa w art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Towarzystwo słusznie przy tym zauważa, iż przepis ten należy stosować z uwzględnieniem zastrzeżeń zawartych w art. 15 ust. 4b i 4c tej ustawy. Pierwsze z tych zastrzeżeń stanowi, iż koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
    - są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody

Zgodnie z art. 15 ust. 4c ww. ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.

Reasumując, słuszne jest stanowisko Towarzystwa, iż koszty prowizji będące przedmiotem niniejszej interpretacji co do zasady (z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4b i ust. 4c ww. ustawy) powinny być zgodnie z art. 15 ust. 4 ww. ustawy potrącane w tym, okresie, w którym został osiągnięty przychód z tytułu składki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj