Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/PV/443-203/06/AG
z 27 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/PV/443-203/06/AG
Data
2007.02.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy dostawie towarów --> Miejsce dostawy towarów

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa towarów
kontrahent zagraniczny
świadczenie usług
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Dotyczy kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia usług pośrednictwa w zakresie dostawy towarów na rzecz kontrahenta ze Szwecji.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.11.2006r. (data wpływu do Urzędu 01.12.2006r.), uzupełnionego w dniu 05.01.2007r. pismem z dnia 02.01.2007r. oraz w dniu 21.012.2007r. w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

- stwierdza, że stanowisko wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 30.11.2006r. (data wpływu do Urzędu 01.12.2006r.), uzupełnionym w dniu 05.01.2007 r. pismem z dnia 02.01.2007 r. oraz w dniu 21.01.2007 r. wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia usług pośrednictwa w zakresie dostawy towarów na rzecz kontrahenta ze Szwecji. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 08.11.2006r. rozpoczęła Pani działalność gospodarczą świadcząc usługi logistyczne (pośrednictwa) w dostawie towarów (mebli) z Polski do Szwecji, na rzecz kontrahenta, który został zidentyfikowany na terytorium Szwecji na potrzeby podatku od wartości dodanej oraz do transakcji wewnątrzwspólnotowych, wskazując dla świadczonych usług grupowania z Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług 35-52, 55-73 i 74-99, a w szczególności:

meble, wyroby pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane,51.1 – usługi pośrednictwa w handlu hurtowym,63. - usługi wspomagające na rzecz transportu,74.85 – usługi sekretarskie i tłumaczenia,74.87.15 – usługi organizowania wystaw, targów i kongresów,74.87.16 – usługi doradztwa innego niż techniczne, gdzie indziej niesklasyfikowane,74.87.17 – usługi komercyjne gdzie indziej niesklasyfikowane

Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 28 ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), świadczone usługi pośrednictwa są zwolnione z podatku VAT.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe i jednocześnie wyjaśnia :

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ogólne zasady określające miejsce świadczenia przy świadczeniu usług reguluje art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) który mówi, że w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Wyjątki od tej zasady ustawodawca zawarł m.in. w art. 28 ust. 5 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku usług: 1) pośrednictwa i spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowymi usługami transportu towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, 2) wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z: a) usługami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b tj. pomocniczych do usług transportu, takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane, b) usługami innymi niż wymienione w pkt 1 i 2 lit. a oraz w art. 27 ust. 3 - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce świadczenia usług, z którymi usługi te są związane,c) dostawą towarów - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów -z zastrzeżeniem ust. 6. Zgodnie z art. 22.ust. 1 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy, jednakże zgodnie z art. 28 ust. 6 w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności świadczy Pani usługę pośrednictwa w dostawie towarów (mebli) z firm polskich na rzecz kontrahenta ze Szwecji, zidentyfikowanego w tym kraju na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, a zatem usługa ta, przy zachowaniu wyżej wymienionych warunków, podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju, który podał wnioskodawcy numer pod którym jest zidentyfikowany, tj. w Szwecji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia – zgodnie z art. 14B § 1 i 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj