Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-154/06/MB
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-154/06/MB
Data
2007.01.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
abonament
eksploatacja samochodu
koszty uzyskania przychodów
podmiot zarządzający (zarządca)
podróż służbowa (delegacja)
reklama
reprezentacja
samochód służbowy
zarządzanie


Pytanie podatnika
Czy wypłacone wynagrodzenie Zarządcy zgodnie z warunkami umowy oraz wymienione koszty towarzyszące, można uznać za koszty uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 ustawy, z wyłączeniem kosztów, które będą miały charakter kosztów reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18 października 2006 r., (data wpływu do Urzędu 20 października 2006 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona zamierza zawrzeć „umowę o zarządzanie” za wynagrodzeniem z podmiotem będącym osobą fizyczną i prowadzącą działalność gospodarczą wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców we właściwym miejscowo Urzędzie Miasta i Gminy. Powyższy podmiot (zwany dalej „Zarządcą”) będzie świadczył usługi zarządzania wyłącznie dla „Spółki”, która to będzie jedynym usługobiorcą.

Poza kosztami wynagrodzenia, Spółka ponosić będzie dodatkowo, koszty związane z wypełnianiem zadań „Zarządcy” w celu reprezentowania Spółki stosownie do art. 368 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz zapisów „umowy o zarządzanie”, w katalogu których znajdują się:

1.koszty podróży służbowych (konsumpcji, noclegów, przejazdów),

2.koszty abonamentu i rozmów telefonicznych,

3.koszty związane z eksploatacją samochodu służbowego (środek trwały Spółki lub samochód będący przedmiotem leasingu operacyjnego w Spółce), który w celu wykonywania zakresu, przedmiotowej umowy będzie wykorzystywany przez Zarządcę.

Spółka stoi na stanowisku, że wypłacone wynagrodzenie Zarządcy zgodnie z warunkami przedmiotowej umowy oraz powyżej wymienione koszty towarzyszące, może uznać za koszty uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 ustawy, z wyłączeniem kosztów, które będą miały charakter kosztów reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Od 01.01.2007r. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że kosztami są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Oznacza to, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 w/w ustawy oraz, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągnięcie przychodu lub wielkość osiągniętego przychodu.

Zauważyć należy, iż zdefiniowanie celu osiągnięcia przychodu nie może być traktowane jedynie w kategoriach formalnych, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w przywołanym art. 15 ust. 1 nie wymaga wykazania, że konkretny przychód jest skutkiem poniesienia określonego kosztu. Najwłaściwsza i zgodna z treścią ustawowej regulacji kwalifikacja kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

- przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz

- potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

Obowiązkiem podatników, jako odnoszących ewidentną korzyść z faktu zaliczenia określonych wydatków w poczet kosztów uzyskania przychodów, jest wykazanie, w oparciu o zgromadzone dowody, związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, zgodnie z dyspozycją powołanego art. 15 ust. 1ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem w rozumieniu powyższych przepisów, aby dany wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodów musi być analizowany indywidualnie pod względem istnienia związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy tym wydatkiem a uzyskanym przychodem. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz treści załączonej do wniosku umowy o zarządzanie wynika, że celem zawarcia przedmiotowej umowy jest dążenie Spółki do maksymalizacji sprzedaży jej produktów na rynku krajowym i zagranicznym, zapewnienie optymalizacji jej struktury organizacyjnej oraz podejmowanie nowych działań mających na celu jej rozwój i maksymalizację zysków. W tym celu Spółka postanowiła zatrudnić osobę dysponującą odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, umożliwiającymi osiągnięcie Spółce założonych celów. Osoba zatrudniona przez Spółkę na stanowisku Zarządcy pełnić będzie swoje obowiązki (określone w umowie) za wynagrodzeniem. Ponadto, w ramach wykonywanych obowiązków przez Zarządcę, Spółka będzie ponosiła dodatkowo (poza wynagrodzeniem), koszty związane z wypełnianiem zadań Zarządcy w celu reprezentowania Spółki stosownie do zapisów przedmiotowej umowy w katalogu których znajdują się koszty: - podróży służbowych (konsumpcji, noclegów, przejazdów); - abonamentu i rozmów telefonicznych; - związane z eksploatacją samochodu służbowego, który w celu wykonywania zakresu przedmiotowej umowy będzie wykorzystywany przez Zarządcę.

Niezbędne dla funkcjonowania każdego przedsiębiorcy jest prowadzenie w odpowiedni sposób jego spraw (zarządzanie) oraz jego reprezentacja. Tak więc logiczne jest, iż dla efektywnego działania Spółka zatrudnia osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Wobec powyższego, w świetle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż wynagrodzenie wypłacone Zarządcy na podstawie zwartej umowy o zarządzanie jest celowe, a tym samym spełnia przesłanki określone w cytowanym powyżej art. 15 ust. 1. Również koszty działań podejmowanych w imieniu osoby prawnej przez jej reprezentantów, poniesione przez Spółkę w celu osiągnięcia przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odpowiednio udokumentowane dla celów podatkowych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów osoby prawnej. Należy przy tym stwierdzić, że w przypadku, gdy wydatki poniesione przez Zarządcę w związku z wykonywaniem obowiązków określonych w umowie o zarządzanie, a następnie zwrócone mu przez Spółkę, mieszą się w definicji wydatków na reprezentację i reklamę prowadzoną w sposób niepubliczny, wówczas ma do nich zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z powołanym przepisem, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2006r., nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Od 01.01.2007r. art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Jednocześnie należy dodać, że wykorzystywanie przez Zarządcę do prywatnych celów składników majątku Podatnika (tj. telefonu komórkowego oraz samochodu osobowego należącego do Spółki) nie ma związku z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, a tym samym nie może się przyczynić do osiągnięcia przez Podatnika przychodów. Tylko i wyłącznie wydatki związane z użytkowaniem telefonów komórkowych oraz samochodu osobowego zgodnie z dyspozycją zawartą w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej, a więc do celów służbowych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów Spółki. Nie będzie przy tym miało wpływu na koszty podatkowe Spółki obciążenie lub nie Zarządcy kwotami wydatków związanych z wykorzystywaniem należącego do Spółki telefonu komórkowego i samochodu osobowego do prywatnych celów tej osoby.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj