Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PD/415-18/07
z 11 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-18/07
Data
2007.06.11


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
akcje pracownicze
opodatkowanie dochodów kapitałowych
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód z kapitału pieniężnego
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy przysporzenie majątkowe uzyskane w związku z realizacją przyznanych praw (opcji na akcje) poprzez nabycie akcji po cenie historycznej i ich jednoczesna sprzedaż po cenie bieżącej stanowi przychód z kapitałów pieniężnych?
Tożsamy z
117250


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wnioskiem z dnia 26.03.2007 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego - 02.04.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie opodatkowania dochodów z tytułu zbycia akcji - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że Pana stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.04.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął Pana wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że będąc pracownikiem spółki akcyjnej został Pan zaproszony do uczestnictwa w Planie Opcji na Akcje, polegającym na przyznaniu wybranym pracownikom spółki opcji na dokonanie w określonym terminie w przyszłości zakupu akcji po cenie ustalonej w dniu przyznania opcji (cena historyczna).
W ramach Planu otrzymał Pan możliwość nabycia – po upływie określonego czasu (dwóch lat) – akcji po cenie historycznej i ich jednoczesnej sprzedaży po cenie bieżącej. Dodatnia różnica pomiędzy ceną bieżącą akcji a ich ceną historyczną (stanowiącą ewentualny zysk uczestnika Planu) nie była przesądzona, ani w żaden sposób gwarantowana – zależała bowiem od wahań kursu akcji. Stąd, gdyby bieżąca cena akcji była niższa od ceny historycznej, osiągnięcie korzyści majątkowej nie byłoby możliwe.

W Pana przypadku z uwagi na fakt, że cena akcji w dniu realizacji praw wynikających z Planu była wyższa od ceny historycznej, realizacja prawa do zakupu i następującej po nim sprzedaży akcji wiązała się z uzyskaniem przysporzenia majątkowego, stanowiącego różnicę między bieżącą ceną akcji a ich ceną historyczną, przemnożona przez liczbę akcji, w odniesieniu do których prawo to było realizowane.

Realizacja uprawnienia wynikającego z Pana udziału w Planie nastąpiła w formie bezgotówkowej za pośrednictwem biura maklerskiego. Transakcja polegała na tym, że złożył Pan zlecenie nabycia akcji po cenie historycznej i jednoczesnej sprzedaży tych akcji po cenie bieżącej (która była wyższa od ceny historycznej). Różnica między ceną historyczną a ceną nabycia akcji została sfinansowana przez spółkę akcyjną a zysk netto na tej transakcji został przelany bezpośrednio przez biuro maklerskie na Pana konto.

W opisanym stanie faktycznym pyta Pan, czy przysporzenie majątkowe uzyskane w związku z realizacją przyznanych praw (opcji na akcje) poprzez nabycie akcji po cenie historycznej i ich jednoczesna sprzedaż po cenie bieżącej stanowi przychód z kapitałów pieniężnych.
W Pana opinii, przysporzenie majątkowe z tytułu realizacji przyznanego prawa powinno być uznane za przychód z kapitałów pieniężnych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia:
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 10 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się między innymi przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Stosownie do art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pochodnymi instrumentami finansowymi są instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Instrumentami finansowymi zgodnie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi są niebędące papierami wartościowymi:
a) tytuły uczestnictwa w instytucjach zbiorowego inwestowania,
b) instrumenty rynku pieniężnego,
c) finansowe kontrakty terminowe oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie, umowy forward dotyczące stóp procentowych, swapy akcyjne, swapy na stopy procentowe, swapy walutowe,
d) opcje kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych, opcje na stopy procentowe, opcje walutowe, opcje na takie opcje, oraz inne równoważne instrumenty finansowe rozliczane pieniężnie,
e) prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od wartości oznaczonych co do gatunku rzeczy, określonych rodzajów energii, mierników i limitów wielkości produkcji lub emisji zanieczyszczeń (pochodne instrumenty towarowe),
f) inne instrumenty, jeżeli zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym na terytorium państwa członkowskiego lub są przedmiotem ubiegania się o takie dopuszczenie”.

Natomiast papiery wartościowe zostały wymienione w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a zatem uzyskany przez Pana przychód stanowić będzie przychód z kapitałów pieniężnych.
Jednak będzie to zgodnie z art. 17 ust.1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód ze sprzedaży papierów wartościowych czyli akcji, a nie jak Pan wskazuje przychód z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Z treści ww przepisu wynika, że za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zasady opodatkowania przychodów z ww tytułu zostały określone w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Dochodem, o którym mowa w ust. 1 w myśl przepisu art. 30b ust. 2 pkt 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie m.in. akcji w spółce mającej osobowość prawną. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji).

Zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodów, o których mowa w ust.1 nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.
Jeżeli podatnik, na którym w Polsce ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy osiąga dochody ze zbycia papierów wartościowych zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Odliczenie to jednak nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą (art.30 b ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Zasadę tą, zgodnie z art. 30b ust. 5b ww ustawy, stosuje się odpowiednio w przypadku podatnika uzyskującego wyżej wymienione dochody wyłącznie poza granicami Reczypospolitej Polskiej.
W myśl art. 30b ust. 6 po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym (PIT-38), o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1, wykazać dochody uzyskane z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie uznano, że zawarte we wniosku Pana stanowisko w sprawie, której dotyczy zapytanie jest prawidłowe, przy czym przychód z kapitałów pieniężnych w Pana przypadku powstał z odpłatnego zbycia papierów wartościowych (akcji), a nie z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art. 14b § 2 tej ustawy wiąże właściwe organy podatkowe, oraz organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

Na podstawie art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa w związku z art. 239 tej ustawy zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj