Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.OP/423-6/MG/07
z 4 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.OP/423-6/MG/07
Data
2007.07.04



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dywidendy
podatek dochodowy od osób prawnych
wypłata z zysku
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
- Dotyczy zwolnienia z opodatkowania wypłaty dywidendy.


Naczelnik Warmińsko–Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie zwolnienia z opodatkowania wypłaty dywidendy,

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za prawidłowe

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Fabryka "S." Sp. z o.o. wchodzi od dnia 01.01.2005 r. w skład podatkowej grupy kapitałowej utworzonej wraz z Fabryką "W." Sp. z o.o. "S." Sp. z o.o. jest udziałowcem "W." Sp. z o.o. od czerwca 2004 r. i posiada 98,49% udziału w kapitale Spółki. W roku 2007 "W." Sp. z o.o. dokona wypłaty dywidendy dla Spółki z o.o. "S."

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Spółka postawiła pytanie: czy wypłata dywidendy będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki, podatnikiem podatku dochodowego jest podatkowa grupa kapitałowa. Składa się ona ze spółek będących podatnikami podatku dochodowego i to zarówno spółka dokonująca wypłaty dywidendy jak i spółka otrzymująca dywidendę. Spełnione zostają zatem warunki określone w art. 22 ust. 4 dotyczące zwolnienia od podatku przychodów z dywidend.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie, uprzejmie informuje:

Definicja podatkowej grupy kapitałowej została zawarta w art. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r, Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z ust. 1 w/w przepisu, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może być również grupa co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mających osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych. Przy czym, ustawodawca w ust. 2 szczegółowo określił warunki, jakie powinna spełniać podatkowa grupa kapitałowa. Stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.

Do dnia 31.12.2006 r., w myśl art. 22 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, uzyskujace dochody z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach spółek tworzących tę grupę, były zwolnione od podatku dochodowego, z wyjątkiem sytuacji, gdy nastąpiło naruszenie warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika. Z dniem 01.01.2007 r. przepis ten został uchylony ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 217, poz. 1589). W powyższym zakresie ustawodawca nie wprowadził żadnych przepisów przejściowych.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nadanym w/w ustawą zmieniającą, z dnia 16 listopada 2006 r. zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na teryrorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
  3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie miej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 na podstawie art. 8 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 254 poz. 2533), określony w art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych od 01.01.2007 r. do 31.12.2008 r. ustalono w wysokości nie mniejszej niż 15%.
  4. odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:
  1. spółka, o której mowa w pkt 2, albo
  2. zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Rozpatrując powyższe, tut. organ stwierdza, iż pomimo uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika, zgodnie z art. 1a ustawy, żaden przepis tego aktu normatywnego nie pozbawia spółek, wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej, statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Należy zatem stwierdzić, iż w przypadku spółki, należącej do podatkowej grupy kapitałowej i wypłacającej dywidendę innej spółce z tej grupy, zostaje spełniony warunek, określony w art. 22 ust. 4 pkt 1 ustawy.

Kolejny wymóg, zawarty w pkt 2 w/w przepisu, obliguje spółkę, uzyskującą dochody (przychody) z tytułu dywidend, co do spełnienia jednego z warunków zwolnienia od zryczałtowanego podatku, jakim jest opodatkowanie podatkiem dochodowym od całości jej dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Nawiązując do powyższego, tut. organ podatkowy wskazuje na zapis art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, po utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej spółki tworzące tę grupę nie mogą korzystać ze zwolnień od podatku dochodowego na podstawie odrębnych ustaw. Ponadto, w świetle art. 7a ust. 1 ustawy, w podatkowych grupach kapitałowych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest osiągnięty w roku podatkowym dochód stanowiący nadwyżkę sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę nad sumą ich strat.

Zatem, wobec spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wchodzącej w skład podatkowej grupy kapitałowej, uzyskującej przychody z tytułu wypłaconej dywidendy przez spółkę, również należącą do tej grupy, mają zastosowanie przepisy art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące zwolnienia.

Wobec powyższego organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy - do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Zażalenie powinno spełniać wymogi określone w art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj