Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-69/06/07/MC
z 11 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-69/06/07/MC
Data
2007.01.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
dokumentowanie
faktura VAT
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług
pośrednictwo
prowizje
treść faktury
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Jak wystawić fakturę dokumentującą obrót z tytułu prowizji za usługi pośrednictwa na rzecz kontrahenta niemieckiego oraz czy takie usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce czy w Niemczech ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 14 listopada 2006r. uzupełnionym pismem z dnia 13 grudnia 2006r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w sprawie udokumentowania i opodatkowania podatkiem od towarów i usług usługi pośrednictwa – uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku w części dotyczącej miejsca opodatkowania usługi oraz za n i e p r a w i d ł o w e – w części dotyczącej udokumentowania.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - „stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym”.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie detalicznego handlu odzieżą oraz świadczy usługi pośrednictwa w dostawach towarów handlowych (odzieży męskiej) z Niemiec do Polski. Zgodnie z umowami zawartymi z firmami niemieckimi (podającymi dla celów transakcji niemiecki numer VAT) uzyskuje obrót z tytułu prowizji, która uzależniona jest od ilości towarów sprzedanych w Polsce.

W związku z tym pyta Pan, jak wystawić fakturę dokumentującą obrót z tytułu prowizji oraz czy takie usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce czy w Niemczech.

W opinii strony świadczone usługi pośrednictwa w dostawach towarów na podstawie art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c w związku z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT są opodatkowane w Niemczech, ponieważ tam znajduje się miejsce dokonania dostawy towarów, a więc i miejsce świadczenia usługi pośrednictwa związanej z tą dostawą.

Faktura dokumentująca świadczenie usług na rzecz kontrahentów z Niemiec powinna zawierać niezbędne elementy wynikające z § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Na fakturze nie określa się stawki i kwoty podatku VAT oraz należności wraz z podatkiem; dokument winien zawierać adnotację, że podatek rozlicza kontrahent z Niemiec – zgodnie z § 9 ust. 15.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez Podatnika stanowiska tutejszy Organ stwierdza co następuje.

W myśl przepisu art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 – 6 i art. 28.

Zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy o VAT – w przypadku usług wykonywanych przez pośredników, działających w imieniu i na rzecz osób trzecich, związanych bezpośrednio z dostawą towarów – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce dokonania dostawy towarów; z zastrzeżeniem ust. 6. Natomiast w myśl art. 28 ust. 6 ustawy – w przypadku gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu usługę numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym zgodnie z ust. 5 ma miejsce świadczenia usługa, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer. Z kolei o miejscu dokonania dostawy stanowi art.22 ustawy.

Usługa wykonywana przez pośrednika działającego w imieniu i na rzecz osoby trzeciej, związana bezpośrednio z dostawą towarów – jest usługą, o której mowa w art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy. W związku z powyższym miejsce świadczenia w przypadku tej usługi określić należy na podstawie wyżej cytowanego przepisu albo art. 28 ust. 6 ustawy o VAT.

Jeżeli miejsce świadczenia określa się zgodnie z art. 28 ust. 5 pkt 2 lit.c ustawy – zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że współpraca z tytułu której uzyskiwana jest prowizja za świadczone usługi dotyczącej kontrahentów niemieckich podających numery VAT nadane przez Niemcy (prefiks DE) to jest przez państwo członkowskie, na terenie którego ma miejsce dostawa towarów (dostawa towarów z Niemiec do Polski) i jednocześnie ma miejsce świadczenia usługa pośrednictwa związana z tą dostawą. A zatem – zgodnie z regulacją art. 28 ust. 5 pkt 2 lit. c ustawy miejscem opodatkowania świadczonych usług będą Niemcy.

Zasady wystawiania faktur określone zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zmianami), gdzie w § 9 określone zostały elementy, jakie winna zawierać faktura.

Zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia powyższy przepis stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (§ 27 ust. 2 rozporządzenia).

W sytuacji gdy faktura dokumentuje świadczenie usług, dla których miejsce świadczenia określa się na podstawie art. 28 ust. 5 ustawy o VAT – brak jest regulacji prawnych nakładających obowiązek umieszczenia na fakturze adnotacji, że podatek rozlicza nabywca (powołany przez stronę § 9 ust. 15 nie znajduje zastosowania, gdyż dotyczy on dokumentowania transakcji przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju).

Należy jednak podkreślić, że katalog elementów, jakie winna zawierać faktura VAT jest katalogiem otwartym, więc umieszczenie na fakturze takiej adnotacji nie będzie naruszać obowiązujących regulacji prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj