Interpretacja Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu
PBF/E/4117-1-5/07
z 19 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBF/E/4117-1-5/07
Data
2007.03.19



Autor
Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz
kontrakt
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
umowa o pracę
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)


Pytanie podatnika
- w sprawie opodatkowania wynagrodzeń z tytułu realizowania programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.


Działając na podstawie art. 14b § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia Strony na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Elblągu z dnia 9.01.2007 r. Nr PD3/415-55/06 dotyczące wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania wynagrodzeń z tytułu realizowania programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej złożonego przez Panią Aleksandrę K. zam. w E., ul. ... ./.., orzekające, iż stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe

odmawiam zmiany zaskarżonego postanowienia

Pani Aleksandra K. (NIP ...-...-..-..) w dniu 22.12.2006 r. złożyła w Urzędzie Skarbowym w Elblągu wniosek o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu realizacji programu finansowanego środkami pochodzącymi z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Pani Aleksandra K. jest pracownikiem firmy "S." Sp. z o.o. z siedzibą w W., zatrudnioną w okresie od lipca 2004 do sierpnia 2005 r., bezpośrednio przy realizacji kontraktu „Budowa autostrady A2, odcinek: ....-..., sekcja: ...-... oraz „Budowa autostrady A2, odcinek: ...-..., sekcja: ...-..." wchodzących w zakres projektu „Budowa autostrady A2, odcinek ...-...". Na podstawie decyzji Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 29.12.2004 r. projekt ten otrzymał pomoc w zakresie Funduszu Spójności w wysokości 82% wartości projektu. Zdaniem Strony dochody uzyskane z pracy na ww. kontrakcie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części obejmującej bezzwrotną pomoc tj. w 82%.

W wyniku rozpatrzenia złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu postanowieniem z dnia 9.01.2007 r. Nr PD3/415-55/06 powołanym na wstępie, orzekł, że stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia organ I instancji stwierdził, iż wynagrodzenie Pani Aleksandry K. uzyskiwane w latach 2004-2005 z tytułu umowy o pracę przy realizacji kontraktu finansowanego ze środków pochodzących z Funduszu Spójności podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i tym samym nie korzysta ze zwolnienia na na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.).

Na powyższe postanowienie Podatniczka w dniu 19.01.2007 r. złożyła zażalenie. Zdanie Pani Aleksandry K. dochody uzyskane z pracy na ww. kontrakcie są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części obejmującej bezzwrotną pomoc tj. w 82% - na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawione przez Stronę stanowisko potwierdzają, w ocenie Strony, postanowienia wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poznaniu oraz Naczelnika Urzędu Skarbowego w Toruniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Elblągu przekazując zażalenie wraz z aktami sprawy wniósł o utrzymanie w mocy zaskarżonego postanowienia.

Przed wydaniem decyzji organ odwoławczy zawiadomieniem z dnia 2.03.2007 r. Nr PBF/E/4117-1-5/07-1 poinformował Panią Aleksandrę K. o możliwości zapoznania się z materiałem dowodowym zebranym w sprawie oraz wypowiedzenia się na temat tego materiału wypełniając tym samym wymogi zawarte w art. 123 § 1 oraz 200 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Po odebraniu powyższego zawiadomienia w dniu 5.03.2007 r. z praw tych Strona skorzystała. Po dokładnym zapoznaniu się z materiałem dowodowym w dniu 12.03.2007 r. Pani Aleksandra K. nie wniosła żadnych uwag do protokołu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po rozpatrzeniu podniesionych w odwołaniu zarzutów i przytoczonych argumentów, w przedmiotowej sprawie zważył co następuje.

Status prawny środków pochodzących z funduszy strukturalnych regulują przepisy Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiające przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych oraz Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 438/2001 z dnia 2 marca 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/1999 dotyczącego zarządzania i systemów kontroli pomocy udzielanej w ramach funduszy strukturalnych, ustawy o finansach publicznych oraz ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 (Dz. U. Nr 116, poz. 1206).

Stosownie do art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju 2004-2006 określenie publiczne środki wspólnotowe oznacza - środki finansowe pochodzące z budżetu Wspólnot Europejskich, a w szczególności z funduszy strukturalnych, o których mowa w przepisach Unii Europejskiej w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego, w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR) oraz zmieniających i uchylających niektóre rozporządzenia, rozporządzeniu w sprawie Instrumentu Finansowego Wspierania Rybołówstwa oraz rozporządzeniu ustanawiającym Fundusz Spójności, ujęte w załączniku do ustawy budżetowej, służące realizacji Narodowego Planu Rozwoju.

Zgodnie zaś z art. 5 ust. 1 pkt 2 (w zw. z art. 5 ust. 3 pkt 2) ustawy z dnia 30.06.2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. nr 249, poz. 2104 ze zm.) środki z Funduszu Spójności pochodzą z Unii Europejskiej i są środkami publicznymi. Stąd jednostki realizujące projekty współfinansowane z funduszy strukturalnych oraz z Funduszu Spójności, mogą ubiegać się o środki na prefmansowanie. Środki prefinansowane to środki przeznaczone na pokrycie wydatków realizowanych programów i projektów pomocowych, pochodzące ze środków pożyczonych z budżetu państwa w części która będzie podlegała refundacji, tj. zwrotowi, w tym przypadku ze środków Funduszu Spójności.

Natomiast zwolnienie z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. z 2000 r. Dz. U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dotyczy dochodów otrzymanych przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.


Z przedstawionego we wniosku z dnia 22.12.2002 r. stanu faktycznego wynika, iż w latach 2004-2005 Pani Aleksandra K. otrzymywała w ramach realizowanego przez pracodawcę kontraktu, środki finansowe pochodzące w 82% z Funduszu Spójności, a w pozostałej części z krajowych środków budżetowych.

W świetle zaś przywołanych wyżej przepisów środki wypłacone z Funduszu Spójności stanowią refundację wcześniej poniesionych wydatków, prefinansowanych ze środków budżetu państwa. Zatem, skoro środki te pochodzą z budżetu państwa, nie jest to pomoc otrzymana ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy. Stąd do dochodów Pani K. art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy nie ma w ogóle zastosowania. Tym samym dochody uzyskiwane przez Podatniczkę na podstawie umowy o pracę podlegają opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zauważa się jednocześnie, iż zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy dotyczy dochodów osób fizycznych finansowanych ze środków przedakcesyjnych (np. SAPARD, ISPA, PHARE), nie zaś z Funduszy Strukturalnych czy też z Funduszu Spójności, w tych przypadkach przedmiotowa pomoc stanowi refundację wcześniej poniesionych wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.

Powyższe stanowisko potwierdzają wyjaśnienia Ministra Finansów zawarte w piśmie z dnia 30.08.2006 r. znak DD 6-8213-8/06/DZ/412.

Odnosząc się zaś do przywołanych przez Stronę interpretacji przepisów prawa podatkowego dokonanych przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Toruniu i Naczelnika Urzędu Skarbowego w Poznaniu organ odwoławczy wyjaśnia, iż są to interpretacje wydane w indywidualnych sprawach i nie stanowią ogólnej wykładni prawa. Dodać również należy, że interpretacje te są wiążące jedyniedla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i mogą zostać zmienione albo uchylone wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Mając na uwadze powyższe okoliczności faktyczne i prawne, postanowiono, jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

Na niniejszą decyzję przysługuje Stronie prawo wniesienia skargi, zarzucającej tej decyzji tylko niezgodność z prawem, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie ul. Emilii Plater 1. Skargę do Sądu Administracyjnego wnosi siew dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, w terminie 30 dni od daty doręczenia decyzji, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie (adres do korespondencji Izba Skarbowa w Olsztynie, Ośrodek Zamiejscowy 82-300 Elbląg, Plac Jagiellończyka 5).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj