Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PV-I/4407/14-139/06/JM
z 30 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PV-I/4407/14-139/06/JM
Data
2007.01.30



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
termin zwrotu
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Czy faktury i dokumenty celne powinny być zapłacone w całości na dzień złożenia deklaracji VAT-7, czy tez opłacenie należności z tytułu faktur zakupu i dokumentów celnych musi nastąpić najpóźniej w dniu upływu 25-dniowego terminu do dokonania przyspieszonego zwrotu różnicy podatku?


D E C Y Z J A


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8/2005, poz.60, z późn. zmianami), po rozpatrzeniu zażalenia złożonego przez firmę H. sp.j., na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z dnia 09.11.2006 r. znak 1435/PP1/443-122/06/JK uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 09.08.2006 r. (uzupełniony pismem z dn. 21.08.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


p o s t a n a w i a


odmówić zmiany postanowienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.


U Z A S A D N I E N I E


Wnioskiem z dnia 09.08.2006 r. (uzupełniony pismem z dn. 21.08.2006 r.) H sp.j. wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z zapytaniem czy faktury i dokumenty celne powinny być zapłacone w całości na dzień złożenia deklaracji VAT-7, czy tez opłacenie należności z tytułu faktur zakupu i dokumentów celnych musi nastąpić najpóźniej w dniu upływu 25-dniowego terminu do dokonania przyspieszonego zwrotu różnicy podatku. Według Strony zapłata należności wynikających z ww. dokumentów powinna nastąpić najpóźniej w dniu upływu 25-dniowego terminu do dokonania przyspieszonego zwrotu różnicy podatku.

Po rozpatrzeniu powyższego wniosku Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście wydał postanowienie z dnia 09.11.2006 r. znak 1435/PP1/443-122/06/JK uznające za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy.Na powyższe postanowienie H sp.j. , wniosła zażalenie, w którym nie zgadza się ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego.

W ocenie podatnika stanowisko zawarte w zaskarżonym postanowieniu nie znajduje potwierdzenia w ustawie z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. At. 87 ust. 6 powołanej ustawy stanowi, ze należności wynikające z faktur i dokumentów celnych powinny być zapłacone przez podatnika, a nie zapłacone do dnia złożenia deklaracji.


Rozpatrując zażalenie Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Na wstępie zauważyć należy, iż spór w niniejszej sprawie dotyczy prawa podatnika do zwrotu w przyspieszonym terminie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego w danym okresie rozliczeniowym jest wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo: - do obniżenia o tę różnicę kwot podatku należnego za następne okresy, lub - do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zgodnie z przepisem art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika (...) w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Na podstawie art. 87 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Ustęp 3a powyższego przepisu art. 87 ustawy o VAT zaś stanowi, że do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 albo art. 20 ust. 3, pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów albo wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, objętych tą należnością.

Ponadto art. 87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi, iż na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty o której mowa w ust. 3 – w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 i Nr 281, poz. 2777 oraz z 2005 r. Nr 33, poz. 289

2) dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

- przy czym przepis ust. 2 zdanie drugie i trzecie stosuje się odpowiednio.

Z powyższych przepisów wynika, iż podstawowym terminem zwrotu, określonym w art. 87 ust. 2 w/w ustawy o VAT, jest termin 60-dniowy, liczony od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Podatnik może ubiegać się o bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni w następujących sytuacjach: - w przypadku nabycia towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – w wysokości nie wyższej od kwoty stanowiącej wysokość kwoty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do tych środków, bądź - w przypadku gdy podatnik wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu stawkami niższymi niż 22% - w wysokości stanowiącej 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa, - w przypadku nabycia gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostaną one zaliczone do środków trwałych nabywcy, oraz - w przypadku uzyskania obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, uprawniających do odliczenia podatku naliczonego na terytorium Polski.

Termin ten może jednak ulec skróceniu do 25 dni, w przypadku, gdy podatnik złoży wniosek o zwrot w terminie przyspieszonym. Skróceniu na wniosek podatnika może ulec także termin 180-dniowy (do 60 dni). Wniosek taki podatnik może złożyć - zgodnie z powołanym powyżej art. 87 ust. 6 ustawy o VAT, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji VAT-7 wynikają z: faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej; dokumentów celnych oraz decyzji wydanych przez naczelnika urzędu celnego jeżeli te kwoty podatku zostały przez podatnika zapłacone; wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji. Powyższy przepis art. 87 ust. 6 ustawy o VAT wymaga więc, aby „kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji” wynikały z faktur, które zostały w całości zapłacone. Oznacza to, że ustawodawca żąda, aby wszystkie faktury – a nie tylko te odnoszące się do uprawnienia podatnika otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego, z których wynika podatek naliczony wykazany w deklaracji, zostały w całości zapłacone.

Zatem podatnik składając deklaracje VAT-7 może w niej wykazać podatek naliczony wynikający z faktur, których należności zostały zapłacone .

Tym samym, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, oczywistym jest iż o zwrot w terminie przyspieszonym podatnik może ubiegać się tylko wówczas, jeżeli zapłacił bezpośrednio wystawcom faktur, z których wynika VAT wykazany w deklaracji rozliczeniowej jako podatek naliczony, pełną kwotę należności wynikających z tych faktur. Jeśli kwoty podatku naliczonego wynikają z trzech przypadków opisanych w ustępie 6, zwrot „przyspieszony” możliwy jest jedynie przy spełnieniu wszystkich warunków opisanych powyżej.

A zatem stanowisko Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście zajęte w zaskarżonym postanowieniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj