Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3/423-6/06
z 28 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3/423-6/06
Data
2006.06.28



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dofinansowanie
niepełnosprawni
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Spółka występuje z zapytaniem, w którym miesiącu – lutym czy marcu – należy zmniejszyć koszty podatkowe o część wynagrodzenia za luty osoby niepełnosprawnej, odpowiadającej składce należnej na ubezpieczenie emerytalne od pracownika, finansowaną przez PFRON.


Spółka, która nie jest zakładem pracy chronionej, na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) otrzymuje z PFRON i budżetu państwa dofinansowanie do składki emerytalnej zatrudnionej w Spółce osoby niepełnosprawnej. Część wynagrodzenia, odpowiadająca składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne finansuje PFRON, część kosztów osobowych pracodawcy, odpowiadającą należnej składce na ubezpieczenie emerytalne od pracodawcy finansuje budżet państwa. Finansowanie przez PFRON i budżet państwa składek emerytalnych nie polega na przekazaniu środków, a dokonywane jest w deklaracji ZUS DRA, poprzez zmniejszenie kwot należnych składek na ubezpieczenie społeczne o kwotę składek na to ubezpieczenie, należne od pracownika i pracodawcy ( nie jest to dopłata, tylko ulga we wpłatach składek na rzecz ZUS). Wynagrodzenie za luty 2006 r. zostało wypłacone w lutym. Część wynagrodzenia, odpowiadająca składce należnej od zatrudnionej osoby niepełnosprawnej na ubezpieczenie emerytalne ( finansowanej przez PFRON ), została wykazana jako koszt uzyskania przychodu. Obowiązek złożenia deklaracji ZUS oraz dokonania wpłaty za luty jest do 15 marca. Z dniem przekazania składek na konto ZUS – tj. 15 marca, Spółka wystornowała z kosztów uzyskania przychodów w/w część wynagrodzenia.

W piśmie uzupełniającym z dnia 16. 06.2006 r. Spółka zwraca się z zapytaniem:w którym miesiącu - lutym czy marcu - należy zmniejszyć koszty podatkowe o część wynagrodzenia za luty osoby niepełnosprawnej, odpowiadającej składce należnej na ubezpieczenie emerytalne od pracownika, finansowaną przez PFRON? Stanowisko Spółki: Zdaniem Spółki po złożeniu deklaracji ZUS oraz wpłaceniu składek ZUS za luty, w marcu należy zmniejszyć koszty uzyskania przychodu o w/w część wynagrodzenia w marcu tj. w deklaracji CIT składanej za okres styczeń – marzec 2006 r. Stanowisko Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie: Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuję, że rozpatrując przedstawione zagadnienie od strony podatkowej należy uwzględnić przepis art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ).

W związku z powyższym przepisem oraz faktem , że kosztem uzyskania przychodów nie mogą być składki na ubezpieczenie społeczne w części objętej zewnętrznym finansowaniem, koszty uzyskania przychodów należy pomniejszyć w tym miesiącu, w którym wynagrodzenia stają się kosztem dla celów podatkowych. W sytuacji, gdy wynagrodzenia są płacone w lutym - ( stają się kosztem podatkowym w lutym ), to wówczas należy pomniejszyć koszty uzyskania przychodów o część dofinansowania do składek emerytalnych tj. w lutym o część finansowaną ze środków PFRON. Koszt uzyskania przychodów miesiąca lutego stanowić będą wypłacone osobom niepełnosprawnym wynagrodzenia brutto, pomniejszone o tę część składek emerytalnych, która jest finansowana przez PFRON. Wobec powyższego, koszty uzyskania przychodów należy zmniejszyć w deklaracji CIT-2 za okres 01.01. - 28.02. 2006 r. a nie za okres 01.01. - 31.03.2006 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj