Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-714/08/CJS
z 14 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-714/08/CJS
Data
2008.07.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budowa
budownictwo
kredyt mieszkaniowy
mieszkania
nieruchomości
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
spłata kredytu
ulga odsetkowa


Istota interpretacji
Czy doliczenie do dochodu wycofanego, a odliczonego wcześniej wkładu mieszkaniowego uprawnia do skorzystania z ulgi odsetkowej?



Wniosek ORD-IN 621 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 02 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 14 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2008r. do tut Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w 2000r. nabyła prawa do mieszkania lokatorskiego w spółdzielni mieszkaniowej, wpłacając wkład mieszkaniowy w wysokości 21.898,08 co stanowiło 30% wartości mieszkania. Kwotę tę odliczyła od dochodu za 2000r. W 2005r. wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt na zakup domu, jednocześnie zrzekła się prawa do mieszkania lokatorskiego w spółdzielni mieszkaniowej. Zwrot wkładu mieszkaniowego nastąpił w roku 2006r. i kwotę 21.898,08 wnioskodawczyni wykazała jako dochód w rozliczeniu rocznym za 2006r. W tym samym zeznaniu wnioskodawczyni wykazała odsetki od kredytu mieszkaniowego. Właściwy Urząd Skarbowy zakwestionował skorzystanie z ulgi odsetkowej, ponieważ już raz wnioskodawczyni korzystała z ulgi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi na wydatki mieszkaniowe w 2006r. w opisanej powyżej sytuacji...

Zdaniem wnioskodawczyni przysługuje jej prawo do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu, gdyż art. 26b nie zabrania korzystania z ulgi mieszkaniowej dwukrotnie, jeżeli nie przekroczy się ustalonego limitu odliczeń na ten cel i w tym przypadku tej kwoty wnioskodawczyni nie przekroczyła.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki) zawartej przed 1 stycznia 2007r., nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2027r.Z wniosku wynika, że wnioskodawczyni zaciągnęła kredyt w 2005r,. a pierwszych odliczeń dokonała w zeznaniu rocznym za 2006r. Należy jednak zauważyć, że sam fakt uzyskania kredytu na cele mieszkaniowe nie przesądza jeszcze o możliwości skorzystania z tzw. „ulgi odsetkowej” .

Omawiane odliczenie stosuje się wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione zostaną wszystkie warunki wymienione w art. 26b ust. 2-4 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. Jednym z warunków jest zastrzeżenie wymienione w art. 26b ust. 2 pkt 7 ww. ustawy.

Zgodnie z jego treścią z prawa do odliczania od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na realizację celów mieszkaniowych wyłączeni zostali podatnicy, którzy w latach wcześniejszych korzystali z odliczenia od dochodu lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na zakup:

  1. gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym,
  7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo- kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.

Powołany powyżej przepis stanowi zatem, że przedmiotowe odliczenie stosuje się wyłącznie wówczas, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na cele wymienione w tym przepisie (tzw. duża ulga budowlana). Od zasady tej przepisy nie przewidują żadnych wyjątków. Oznacza to, że wykluczona została możliwość odliczenia spłacanych odsetek od kredytu (pożyczki) w sytuacji, gdy podatnik korzystał (lub nadal korzysta w związku z tzw. prawami nabytymi) z odliczeń mieszkaniowych, które do końca 2001r. przewidywała ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w zeznaniu za 2000r. wnioskodawczyni odliczyła kwotę wkładu mieszkaniowego wpłaconego do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie w 2005r. po zrzeczeniu się spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego otrzymany zwrot wkładu doliczyła do dochodu w zeznaniu za 2006r.

Obowiązująca w latach 1992-2001 "duża" ulga budowlana w podatku dochodowym od osób fizycznych polegała na odliczeniu od dochodu uzyskanego w danym roku podatkowym (w okresie od 1992r. do 1996r.), a od 1997 roku - od podatku wydatków związanych z zaspokajaniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Zasady odliczania wydatków poniesionych od 1997r. na wyżej wymienione cele normował art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1997r. Nr 90 poz. 416 ze zm.). Przepis ten w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2002r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176) stanowił, że podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe (...), m.in. przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej (art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. c) cytowanej wyżej ustawy. Z dniem 01 stycznia 2002r. w związku ze zmianą art. 27a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzoną przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. z 2001r. Nr 134 poz. 1509), wyżej wymieniona ulga została zniesiona. Jednakże stosownie do treści art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej, podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cele określone wart. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a) – f) ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2002r. (a więc także wydatków przeznaczonych na wkład budowlany i mieszkaniowy do spółdzielni) przysługiwało, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji – poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r. do dnia 31 grudnia 2004r.

Ponadto zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu do 31 grudnia 2001r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 i 2, czyli m.in. na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, a następnie wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład – do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...) przepis art. 27a ust. 13 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002r. Jednocześnie art. 7 ust. 1 ww. cyt. ustawy zmieniającej stanowi, że spółdzielnie mieszkaniowe są obowiązane sporządzić za rok kalendarzowy w trzech egzemplarzach, według ustalonego wzoru imienne informacje o wysokości wycofanego wkładu budowlanego lub mieszkaniowego wniesionego do spółdzielni od 1 stycznia 1992r. chyba, że podatnik złoży spółdzielni oświadczenie, że wycofany wkład nie był odliczony od jego dochodu lub od podatku. W terminie do 28 lutego roku następującego po roku podatkowym spółdzielnie przekazują jeden egzemplarz informacji osobom, które wycofały ze spółdzielni wkład budowlany lub mieszkaniowy, a drugi egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepis prawa stwierdzić należy, że wnioskodawczyni skutecznie skorzystała z odliczenia wkładu do spółdzielni mieszkaniowej, co w konsekwencji pozbawia ją możliwości odliczania odsetek od kredytu w ramach ulgi odsetkowej.Fakt, że kwotę zwróconego wkładu mieszkaniowego wnioskodawczyni doliczyła do dochodu w zeznaniu za 2006r. w niczym nie zmienia tego, że z ulgi wcześniej skorzystała. Doliczenie do dochodu jest jedynie efektem wycofania wkładu ze spółdzielni i nie może być rozumiane jako niekorzystanie z ulgi.W zeznaniu za 2000r. wartość wkładu mieszkaniowego została odliczona od dochodu co oznacza faktycznie skorzystanie z ulgi, gdyż wnioskodawczyni zapłaciła niższy podatek za 2000r. O nieskorzystaniu z tejże ulgi możnabyłoby mówić jedynie wówczas gdyby wnioskodawczyni dokonała korekty zeznania podatkowego za 2000r., w którym to korzystała z odliczeń mieszkaniowych, w myśl art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa oraz uregulowała zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. Dopiero wówczas, działanie takie byłoby tożsame z niekorzystaniem z tzw. dużej ulgi budowlanej. W sytuacji opisanej przez wnioskodawczynię samo doliczenie do podatku należnego za 2006r. uprzednio odliczonej kwoty z tytułu wniesienia wkładu mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej jako konsekwencja wycofania wkładu mieszkaniowego nie daje podstaw do skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej. Ponadto tut. organ informuje, że korekta zeznania za 2000r. nie jest już możliwa, ponieważ stosownie do art. 70 § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa). W związku z powyższym wnioskodawczyni nie może skutecznie skorygować zeznania za 2000r. gdyż zobowiązanie wynikające z tego zeznania już się przedawniło.Tym samym wnioskodawczyni nie ma możliwości skorzystania z ulgi odsetkowej.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko wnioskodawczyni za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj