Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-299/08/ICz
z 17 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-299/08/ICz
Data
2008.06.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
budynek używany
dostawa
grunty
towar używany
użytkowanie wieczyste


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowioną na tym gruncie halą produkcyjną.



Wniosek ORD-IN 724 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2008r. (data wpływu 27 marca 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2008r. (data wpływu 10 czerwca 2008r.) oraz pismem z dnia 16 czerwca 2008r. (data wpływu 16 czerwca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowioną na tym gruncie halą produkcyjną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z posadowioną na tym gruncie halą produkcyjną.

W dniu 10 i 16 czerwca 2008r. zostały złożone uzupełnienia do ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest właścicielem prawa użytkowania wieczystego działki nr 92/1, na karcie mapy 53 o powierzchni 1567 m2 zabudowanej halą produkcyjną, nabytej na podstawie umowy sprzedaży z dnia 30 maja 1994r., Rep. A 2531/94. Nabycie ww. nieruchomości nastąpiło pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym i nie podlegało wówczas opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Działka, z którą wiąże się prawo użytkowania wieczystego ma założoną księgę wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy w Katowicach pod numerem K1K 00045717/8. W przedmiotowej hali produkcyjnej Spółka prowadziła od dnia jej zakupu do dnia dzisiejszego działalność gospodarczą.

W piśmie uzupełniającym z dnia 27 maja 2008r. wskazano, że nabycie prawa wieczystego gruntu zabudowanego halą produkcyjną przez Wnioskodawcę w 1994r. nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z uwagi na fakt, że hala ta była sprzedawana jako towar używany. W związku z tym podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku. Ponadto przedmiotowa hala produkcyjna jest użytkowana przez Spółkę od dnia nabycia do dnia dzisiejszego. W hali wykonywana jest produkcja urządzeń elektroenergetycznych.

Spółka zamierza sprzedać przedmiotową halę produkcyjną wraz z prawem użytkowania wieczystego działki, na której się ona znajduje.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zbycie hali produkcyjnej wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, który był wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie podlegało zwolnieniu od podatku od towarów i usług określonym w art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, dalej jako: ustawa o VAT) w nawiązaniu do § 8 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT - zwalnia się z podatku towary używane, za które uznaje się:

    - budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
    - pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Biorąc pod uwagę powyższe unormowanie uznać należy, że zwolnienia od podatku nie stosuje się do dostawy towarów, jeśli spełnione zostały łącznie trzy warunki:

    - jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości;
    - podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków na ulepszenie;
    - sprzedający użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowania.

Jak wyjaśnił Wnioskodawca, w niniejszej sprawie wydatki poniesione na ulepszenie przedmiotowej hali nie przekroczyły wskazanego powyżej limitu. Jednocześnie wskazał, że sprzedaż prawa użytkowania wieczystego, jak również hali produkcyjnej w myśl przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym - nie była opodatkowana podatkiem VAT. Tym samym, skoro nabycie przedmiotowych nieruchomości nie było opodatkowane podatkiem VAT, to nie było również możliwości odliczenia tego podatku. Wskazał on również, że fundamentem podatku od towarów i usług jest jego neutralność w procesie tworzenia dóbr i usług w każdej fazie obrotu gospodarczego. Podatek ten bowiem, mimo, że iż jest nakładany na każdym etapie obrotu, powinien obciążać wyłącznie ostatecznych konsumentów towarów i usług, nie zaś podmioty uczestniczące w wytworzeniu dóbr i usług. Realizację owego założenia zapewnia mechanizm wprowadzony w art. 2 (2) 1 Dyrektywy z 16 kwietnia 1967 roku (67/227/EWG), który stanowi, że przy każdej transakcji podatek od wartości dodanej, obliczony od ceny towarów i usług, obniża się o podatek od wartości dodanej obliczony od wartości dodanej poniesiony przy nabywaniu różnych elementów kosztowych.

Skoro w przedmiotowej sytuacji nie było możliwości doliczenia podatku VAT, to nie ma również możliwości jego odliczenia. Tym samym nie został spełniony kolejny warunek uniemożliwiający skorzystanie ze zwolnienia dostawy prawa użytkowania wieczystego.

Ostatnim warunkiem, którego spełnienie uniemożliwia zwolnienie podatku VAT od dostawy towaru używanego jest kwestia „użytkowania" towaru. Użyte przez ustawodawcę słowo „użytkowanie" z cała pewnością należy rozumieć w potocznym, a nie wynikającym z kodeksu cywilnego znaczeniu. Zgodnie ze słownikową definicją słowa „użytkować", bez znaczenia jest, czy sprzedający korzystał z towaru osobiście, czy korzystała z nich osoba trzecia, a właściciel wyłącznie pobierał z nich pożytki. Do uznania nieruchomości za towary używane bez znaczenia pozostaje również fakt, czy towar w ogóle był wykorzystywany. W przedmiotowej sprawie od dnia nabycia do dnia dzisiejszego Wnioskodawca użytkował przedmiotową halę, a więc i ten warunek nie został spełniony.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku „zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%".

Skoro w przedmiotowej sprawie hala produkcyjna jest towarem używanym i jej zbycie podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, to zgodnie z § 8 cytowanego rozporządzenia z 2004r., przedmiotowa sprzedaż działki będącej w użytkowaniu wieczystym wraz ze stojącą na niej halą produkcyjną, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach przepisów podatkowych organów skarbowych. Przykładem niech będzie wyjaśnienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z dnia 2 lipca 2004 roku, nr UPO/VAT - 443/119/04, w której stwierdził on, że „przy dokonaniu dostawy budynków, budowli lub ich części wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów, które były wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej transakcje należy udokumentować. Jeżeli przedmiot dostawy spełnia przesłanki określone dla zakwalifikowania towaru jako towar używany, to będą podlegały zwolnieniu zarówno budynki, jak i prawo użytkowania wieczystego".

W świetle powyższych rozważań Wnioskodawca stwierdził, że jego stanowisko jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towaru, skonstruowana na potrzeby podatku od towarów i usług, zawarta została w art. 2 pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jej brzmieniem przez pojęcie towaru rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, zgodnie z art. 43 ust. 2 ww. ustawy, rozumie się budynki, budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Równocześnie w ust. 6 tegoż artykułu wskazano, że zwolnień nie stosuje się do sprzedaży używanych budynków, budowli lub ich części, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jeżeli podatnik przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania poniósł wydatki na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Aby cytowany przepis art. 43 ust. 6, wyłączający zwolnienie od podatku VAT, znalazł zastosowanie, wszystkie trzy wyżej wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza konieczność zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

Z wniosku wynika, że przedmiotową halę produkcyjną nabyto w 1994r. Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu przedmiotowej nieruchomości.

A zatem w świetle przywołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, hala produkcyjna, o której mowa we wniosku, jest towarem używanym w rozumieniu tego przepisu.

W konsekwencji jej dostawa mogłaby korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, o ile nie będą miały zastosowania, wynikające z art. 43 ust. 6 ustawy, ograniczenia do stosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Przedmiotowa hala produkcyjna jest użytkowana przez Spółkę od dnia nabycia do dnia dzisiejszego. W hali wykonywana jest produkcja urządzeń elektroenergetycznych.

W opisie własnego stanowiska wskazano ponadto, że wydatki poniesione na ulepszenie przedmiotowej hali nie przekroczyły limitu 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości. Tym samym nie zrealizowały się łącznie przesłanki wymienione w art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. A zatem przepis ten nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie.

W związku z powyższym, planowana dostawa hali produkcyjnej, o której mowa we wniosku, będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż sprzedaż hali produkcyjnej będzie korzystała ze zwolnienia to również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się przedmiotowa hala, będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj