Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-651/08-2/AG
z 28 lipca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-651/08-2/AG
Data
2008.07.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
przejęcie długu
umowa
wynagrodzenia
zapłata
zbycie


Istota interpretacji
Czy odsetki od kredytu bankowego, do którego Podatnik przystąpił na podstawie umowy przejęcia długu z dnia 5 marca 2008 r. będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a nie w momencie zbycia udziałów w X (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8) nabytych przez Podatnika jako wynagrodzenie za przejęcie zobowiązania kredytowego?



Wniosek ORD-IN 811 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.04.2008 r. (data wpływu do Biura KIP 28.04.2008 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 5 marca 2008 r. X Sp. z o.o. („Podatnik”) zawarła ze swoim udziałowcem, spółką Y. z siedzibą w Holandii („Y.”) umowę przejęcia za wynagrodzeniem części zobowiązania Y. wynikającego z zaciągniętego wcześniej kredytu bankowego. Na podstawie przedmiotowej umowy, z dniem 7 marca 2008 r., Podatnik przystąpił do umowy kredytu bankowego zawartej przez Y. z brytyjskim bankiem Bank . w dniu 30 lipca 2007 r. Kwota przejętego zobowiązania wynosi równowartość w złotych polskich sumy 4.978.225 EURO (tj. 17.612.462 PLN na dzień przejęcia zobowiązania).

Przedmiotowa umowa została zawarta pod prawem brytyjskim, należy jednak stwierdzić, że w swej treści odpowiada ona instytucji przejęcia długu opisanej w art. 519 par. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje zwolniony z długu. W przedmiotowej sprawie Podatnik wstąpił w miejsce Y., który tym samym został zwolniony z części zobowiązania wynikającego z kredytu bankowego. Jednocześnie Strony umówiły się, że formą wynagrodzenia za przejęcie przez Podatnika części zobowiązania wobec banku Bank., będzie przeniesienie własności 2.595 udziałów w X Sp. z o.o. („X”) - podmiocie, którego jedynym udziałowcem był również Y. Udziały te stanowiły 73,1% kapitału zakładowego X i zgodnie z zewnętrzną wyceną wykonaną w dniu 10 stycznia 2008 r. ich wartość wyniosła 4.978.225 EURO (w przeliczeniu na ten dzień ok. 17.832.000 PLN). W celu wykonania zobowiązania Y. wobec Podatnika istniejącego z tytułu przejęcia części zobowiązania kredytowego, w dniu 5 marca 2008 r. strony zawarły odrębną umowę przenoszącą na Podatnika własność 2.595 udziałów w X (forma wynagrodzenia w naturze). W efekcie przeprowadzenia powyższych transakcji, Podatnik nabył własność 2.595 udziałów w X. Jednocześnie odsetki z tytułu kredytu bankowego, do którego przystąpił Podatnik, będą spłacane przez Podatnika na bieżąco, zgodnie z warunkami kredytu bankowego (nie będą kapitalizowane).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od kredytu bankowego, do którego Podatnik przystąpił na podstawie umowy przejęcia długu z dnia 5 marca 2008 r. będą stanowić koszt uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a nie w momencie zbycia udziałów w X (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8) nabytych przez Podatnika jako wynagrodzenie za przejęcie zobowiązania kredytowego...

Stanowisko wnioskodawcy.

Zdaniem Podatnika, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), odsetki od kredytu bankowego, do którego przystąpił Podatnik na podstawie umowy z dnia 5 marca 2008 r., powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich faktycznej zapłaty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Oznacza to, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod warunkiem że ich poniesienie ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, lub wiąże się z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Zatem wydatki te muszą mieć ekonomiczne uzasadnienie z punktu widzenia prowadzonej działalności.

Na mocy umowy z dnia 5 marca 2008 r., Podatnik przejął część zobowiązania Y. wynikającego z kredytu zaciągniętego w banku Bank . Za przystąpienie do długu Podatnik otrzymał wynagrodzenie w naturze, tj. nabył własność 47.837udziałów w X. W efekcie Podatnik będzie zobowiązany do zapłaty na bieżąco odsetek do banku Bank . (zgodnie z harmonogramemIwarunkami kredytu bankowego zawartego pierwotnie przez Y.).

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). A contrario, odsetki od pożyczek (kredytów) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty. Nie są zaś kosztem odsetki naliczone, lecz niezapłacone. Powyższe ograniczenie nie odnosi się do celu, na jaki podatnik zaciągnął kredyt (odniesienie takie należy wywieść z art. 15 ust. 1 tej ustawy).

Ponadto należy podkreślić, iż odsetki od pożyczki nie stanowią tzw. wydatków na nabycie udziałów określonych w art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. W myśl tego przepisu do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów w spółce; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów.

Zgodnie z wypracowaną linią interpretacyjną, użycie sformułowania „wydatki na nabycie” oznacza wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie udziałów, bez których poniesienia nie byłoby możliwe ich skuteczne nabycie. Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów zalicza się zapłaconą cerę, opłaty notarialne, opłatę skarbową. W przedmiotowej sprawie odsetki od kredytu przejętego przez Podatnika nie są wydatkiem, warunkującym nabycie udziałów. Podatnik nabył udziały w X w formie wynagrodzenia za przejęcie części zobowiązania kredytowego. W rezultacie za jedyny wydatek warunkujący nabycie udziałów należy uznać samą wartość przejętego zobowiązania kredytowego. Natomiast wydatek w postaci przyszłych odsetek nie pozostaje w bezpośrednim związku z nabyciem przez Podatnika udziałów w X. Wobec tego, odsetki od kredytu, do którego przystąpił Podatnik (i jako wynagrodzenie nabył udziały w X) nie warunkują nabycia udziałów w X i tym samym nie stanowią wydatków na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując w przedmiotowej sytuacji odsetki, które będą płacone przez Podatnika z tytułu przejętego zobowiązania kredytowego:

  • są ponoszone w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przyszłych dochodów, oraz
  • nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem przez Podatnika, w formie wynagrodzenia za przejęcie zobowiązania kredytowego, własności 47,837 udziałów w X.

Na poparcie swojego stanowiska Spółka powołała się na pisma organów podatkowych, w tym Ministerstwa Finansów oraz orzeczenia sądów administracyjnych, z których wynika, że odsetki od kredytu nie stanowią wydatku na nabycie udziałów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8.ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Jednocześnie zwraca się uwagę, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest analiza, czy działania wnioskodawcy zgodne są z przepisami prawa cywilnego czy handlowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj