Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-411/12-2/JG
z 31 grudnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2012 r. (data wpływu 01 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca zamierza utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Przedmiotem działalności Spółki będzie w szczególności obrót nieruchomościami oraz udziałami w spółkach nieruchomościowych. Planowana nazwa Spółki to (…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zaś planowany adres siedziby to (…).

Spółka będzie osobą prawną i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiadająca siedzibę na terytorium Polski. W przyszłości Spółka planuje nabyć 100% udziałów w innej spółce kapitałowej (dalej: Spółka Zbywana). Udziały te zostaną nabyte w drodze aportu - tj. wniesione w postaci wkładu niepieniężnego przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, będącą udziałowcem Spółki Zbywanej (dalej: Spółka Zbywająca) w zamian za wydane przez Spółkę udziały.

W wyniku dokonanego aportu udziałów Spółki Zbywanej, Spółka wyemituje udziały w drodze podwyższenia swojego kapitału zakładowego, które zostaną objęte przez Spółkę Zbywającą przy czym nominalna wartość wyemitowanych przez Spółkę udziałów będzie odpowiadała wartości rynkowej udziałów Spółki Zbywanej, nabytych przez Spółkę w drodze aportu.

Wnioskodawca wskazuje, iż opisana powyżej transakcja będzie stanowiła wymianę udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ramach której Spółka otrzyma udziały Spółki Zbywanej w zamian za wydanie własnych udziałów, wyemitowanych w drodze podwyższenia kapitału zakładowego (dalej: Transakcja Wymiany Udziałów). W opisanym bowiem przypadku:

  • oba podmioty, które będą brały udział w Transakcji, tj. Spółka oraz Spółka Zbywająca, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegają w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;
  • w wyniku dokonanej transakcji Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zbywanej (100%);
  • w wyniku dokonanej transakcji Spółka wyda Spółce Zbywającej wyłącznie własne udziały wyemitowane w drodze podwyższenia kapitału zakładowego (nie będzie miała miejsca częściowa zapłata w gotówce).

W związku z dalszą działalnością prowadzoną przez Spółkę niewykluczone jest, iż dokona ona sprzedaży na rzecz podmiotu trzeciego udziałów nabytych w ramach Transakcji Wymiany Udziałów w Spółce Zbywanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej, nabytych w drodze Transakcji Wymiany Udziałów, kosztem uzyskania przychodu dla Spółki będzie kwota odpowiadająca nominalnej wartości wyemitowanych udziałów własnych Spółki, które zostaną wydane Spółce Zbywającej w ramach Transakcji Wymiany Udziałów?

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej, nabytych w drodze Transakcji Wymiany Udziałów w kwocie odpowiadającej wartości nominalnej wyemitowanych udziałów Spółki, objętych przez Spółkę Zbywającą w wyniku Transakcji Wymiany Udziałów.

Powyższe stanowisko wynika z następujących przesłanek:

  • celem zbycia udziałów Spółki Zbywanej nabytych w drodze Transakcji Wymiany Udziałów będzie uzyskanie przychodu z tytułu ich odpłatnego zbycia (w rezultacie zostanie spełniona przesłanka wskazana w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pozwalająca na zaliczenie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów);
  • wydatki te nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
  • sposób określenia kosztu uzyskania przychodu w sytuacji, będącej przedmiotem niniejszego wniosku został wprost określony w art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy, z którego treści należy wnioskować, iż za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej należy uznać wartość nominalną udziałów Spółki przekazanych Spółce Zbywającej w ramach Transakcji Wymiany Udziałów.

Na wstępie Wnioskodawca pragnie stwierdzić, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym spełniona zostanie podstawowa przesłanka pozwalająca zakwalifikować wydatki na nabycie udziałów w Spółce Zbywanej do kosztów uzyskania przychodu. Przesłanka ta została określona w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Wskazać bowiem należy, iż celem sprzedaży udziałów, nabytych w ramach Transakcji Wymiany Udziałów będzie uzyskanie przez Spółkę przychodów.

W związku z powyższym, uzasadnione jest stwierdzenie, iż w związku z uzyskanym przychodem Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztu jego uzyskania - w tym przypadku w wartości wydatków poniesionych na nabycie zbywanych udziałów. Uprawnienie w powyższym zakresie wynika w szczególności z faktu, iż tego rodzaju wydatki (rozpoznawane jednak dopiero w momencie zbycia udziałów) nie zostały wykazane w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wskazanym w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kwestią wymagającą rozstrzygnięcia jest natomiast określenie, w jakiej wartości wyżej wskazany koszt powinien zostać określony.

1. Wykładnia literalna art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tym zakresie Wnioskodawca wskazuje, iż sposób, w jaki powinny zostać ustalone koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów, które zostały nabyte przez Spółkę w wyniku Transakcji Wymiany Udziałów, został określony w art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy.

Zgodnie z powyższym przepisem, za koszty uzyskania przychodu nie są uznawane wydatki poniesione w drodze wymiany udziałów przez spółkę nabywającą udziały (w sprawie taką spółką jest Wnioskodawca). Wydatki te stanowią jednakże koszty uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (a więc w sytuacji będącej przedmiotem niniejszego wniosku) w wysokości odpowiadającej:

  • nominalnej wartości udziałów (tj. udziałów wyemitowanych przez spółkę nabywającą udziały spółki zbywanej - a więc w sprawie wartości nominalnej udziałów wyemitowanych w ramach Transakcji Wymiany Udziałów przez Spółkę),
  • wydanych udziałowcom spółki, której udziały są nabywane (tj. wydanych spółce Zbywającej, a więc będącej udziałowcem spółki Zbywanej).

Z wykładni literalnej analizowanego przepisu wynika więc wprost, iż za wydatki, poniesione przez Wnioskodawcę (który w ramach Transakcji Wymiany Udziałów występował jako spółka nabywająca udziały Spółki Zbywanej) w celu nabycia udziałów Spółki Zbywanej w drodze Transakcji Wymiany Udziałów, należy uznać kwotę odpowiadającą wartości nominalnej udziałów wyemitowanych przez Spółkę w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego, a następnie wydanych udziałowcowi Spółki Zbywanej, tj. Spółce Zbywającej.

Oznacza to, iż w przypadku zbycia udziałów nabytych przez Spółkę w drodze Transakcji Wymiany Udziałów koszt uzyskania przychodów będzie stanowiła wartość nominalna własnych udziałów Spółki, wyemitowanych w związku z nabyciem udziałów Spółki Zbywanej w ramach Transakcji Wymiany Udziałów.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe, w tym m.in.:

  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 20 kwietnia 2011 r. (sygn. akt IBPBI/2/423-122/11/SD), w której organ stwierdził, iż: „(...) uznać należy, iż w przypadku sprzedaży udziałów (otrzymanych wcześniej w wyniku transakcji wymiany udziałów), Spółka będzie uprawniona do rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej Udziałów Wydanych (własnych) w zamian za otrzymane Udziały Wnoszone”;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 11 maja 2011 r. (sygn. akt IPPB3/423-189/11-5/AG), w której organ potwierdził stanowisko podatnika, iż: „(...) poniesione przez Wnioskodawcę wydatki na objęcie udziałów Spółki A w ramach operacji wymiany udziałów będą stanowiły koszt uzyskania przychodów Wnioskodawcy w momencie dalszej odsprzedaży przedmiotowych udziałów w Spółce A. (...) Wysokość powyższych wydatków w ocenie Wnioskodawcy, powinna zostać ustalona na poziomie nominalnej wartości udziałów Wnioskodawcy, wydanych Spółce zbywającej w ramach operacji wymiany udziałów”;
  • w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 grudnia 2011 r. (sygn. akt IPPB3/423-801/11-2/AG), w której organ stwierdził, iż: „(...) w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę udziałów / akcji Spółki Zbywanej (spółki, której udziały / akcje nabędzie Wnioskodawca) otrzymanych w ramach wymiany udziałów, w dacie sprzedaży udziałów / akcji Spółki Zbywanej Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów równowartość, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8e (...) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nominalną wartości własnych udziałów wydanych udziałowcowi / akcjonariuszowi Spółki Zbywanej (...)”.

2. Wykładnia autentyczna art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż wskazana powyżej interpretacja przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy, ustalona na podstawie jego wykładni literalnej, w myśl której kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziałów Spółki Zbywanej jest wartość nominalna przekazanych Spółce Zbywającej przez Spółkę udziałów własnych, wyemitowanych w ramach Transakcji Wymiany Udziałów, jest zgodna z wykładnią autentyczną wynikającą w szczególności z:

  • treści uzasadnienia do projektu ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy której wprowadzony został art. 16 ust. 1 pkt 8e;
  • treści założeń Ministra Finansów do projektu powyższej nowelizacji ww. ustawy.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzony został do tej ustawy na mocy ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. zmieniającej m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

W uzasadnieniu do projektu powyższej ustawy nowelizującej czytamy, iż: „Obowiązująca regulacja dotycząca kosztów uzyskania przychodów, obecnie zawarta w art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy CIT, dotyczy jedynie ustalania kosztów spółki w przypadku, gdy odpłatnie zbywa ona otrzymane akcje (udziały) spółki nabywającej. (...) Wątpliwości budzi natomiast sposób ustalania kosztów uzyskania przychodów przez spółkę nabywającą, która w zamian za otrzymane udziały (akcje) wydaje swoje udziały (...). W dodawanym przepisie art. 16 ust. 1 pkt 8e wskazano, że koszty te będą ustalane w wysokości wartości nominalnej udziałów (akcji) wydanych przez spółkę nabywającą (...). Koszty te będą uwzględnianie przy obliczaniu podstawy opodatkowania dopiero w przypadku odpłatnego zbycia nabytych za nie udziałów (akcji)”.

Zgodnie natomiast z treścią Założeń Ministerstwa Finansów z dnia 19 maja 2010 r. do projektu ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych: „Należy (…) wprowadzić przepis określający wysokość kosztów uzyskania przychodu u spółki nabywającej udziały (akcje), w drodze wymiany udziałów, na poziomie wartości nominalnej wydanych przez nią udziałów (akcji) skorygowanej o wartość ewentualnej zapłaty w gotówce. Koszty te będą uwzględnianie przy obliczaniu podstawy opodatkowania dopiero w przypadku odpłatnego zbycia nabytych za nie udziałów (akcji). Dokonując zmiany redakcji przepisów należy uwzględnić terminologię, która zostanie wprowadzona w zakresie definicji wymiany udziałów”.

Z treści przytoczonych powyżej dokumentów wynika, iż przepis art. 16 ust. 1 pkt 8e został wprowadzony do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w celu wyeliminowania wątpliwości podatników dotyczących sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów otrzymanych w drodze transakcji wymiany udziałów w zamian za udziały własne.

Dotychczasowe regulacje, zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8d ww. ustawy, dotyczyły bowiem jedynie sytuacji, w której znajduje się spółka będąca drugą strony transakcji wymiany udziałów (tj. w rozpatrywanym stanie faktycznym Spółka Zbywająca, która obejmie wyemitowane przez Spółkę udziały).

W ocenie Wnioskodawcy, w powyższym uzasadnieniu wyraźnie zostało wskazane, iż:

  • kosztem poniesionym w celu nabycia udziałów przez spółkę nabywającą (tj. w rozpatrywanym stanie faktycznym Spółkę) w drodze transakcji wymiany udziałów jest wartość nominalna udziałów wydanych przez spółkę nabywającą;
  • koszt ten będzie uwzględniony dopiero w momencie odpłatnego zbycia udziałów nabytych przez spółkę nabywają w drodze transakcji wymiany udziałów.

Wskazać przy tym należy, iż mimo że w stanie prawnym przed 1 stycznia 2011 r. nie było regulacji zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i istniała w powyższym zakresie luka w prawie, to i tak w wydawanych wówczas interpretacjach indywidualnych organy podatkowe, starając się wypełnić tą lukę w drodze wykładni innych przepisów ww. ustawy, zajmowały stanowisko zgodne z brzmieniem obecnie obowiązującego przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e cyt. ustawy, uznając iż w przypadku zbycia udziałów przez spółkę nabywającą, kosztem uzyskania przychodu jest wartość nominalna udziałów spółki nabywającej wydanych w drodze transakcji wymiany udziałów.

Stanowisko takie zostało wyrażone m.in. w:

  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 07 maja 2009 r. (sygn. akt IPPB3/423-105/09-2/AG), w której organ potwierdził następujące stanowisko podatnika: „(...) zdaniem Spółki Nabywającej, kosztem uzyskania przychodów na dzień zbycia udziałów otrzymanych aportem będzie (...) wartość nominalna udziałów własnych wydanych przez Spółkę Nabywającą w zamian za otrzymany uprzednio wkład niepieniężny w postaci tych zbywanych udziałów”.
  • interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 03 listopada 2009 r. (sygn. akt ILPB3/423-626/09-2/HS), w której organ stwierdził, iż: „(...) koszt uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży przez Spółkę Nabywającą (Wnioskodawcę) udziałów w Spółce Zbywanej stanowić będzie (...) wartość nominalna udziałów wydanych Spółce Zbywającej w zamian za aport w postaci udziałów Spółki Zbywanej”.

3. Ekonomiczny sens Transakcji Wymiany Udziałów.

Wnioskodawca wskazuje ponadto, iż interpretacja przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustalona powyżej na podstawie jego wykładni literalnej i autentycznej, znajduje również potwierdzenie w ekonomicznym sensie dokonania Transakcji Wymiany Udziałów przez Spółkę oraz Spółkę Zbywającą. W wyniku przeprowadzenia Transakcji Wymiany Udziałów, Spółka Zbywająca przekaże Spółce udziały Spółki Zbywanej w postaci wkładu niepieniężnego, natomiast Spółka przekaże Spółce Zbywającej udziały własne wyemitowane w drodze podwyższenia kapitału zakładowego. Wynika stąd, iż wydatek, który poniesie Spółka w celu nabycia udziałów w Spółce Zbywanej będzie związany z faktem wydania na rzecz Spółki Zbywającej wyemitowanych udziałów własnych. W przypadku, gdy w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka zamierza wyemitować wydać Spółce Zbywającej udziały, których wartość nominalna będzie równa wartości rynkowej udziałów Spółki Zbywanej, faktycznym wydatkiem, który poniesie Spółka na nabycie udziałów Spółki Zbywanej, będzie kwota odpowiadająca wartości nominalnej wydanych przez Spółkę udziałów.

Dokonując odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej, Spółka powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki, które poniosła na nabycie tych udziałów. Skoro więc faktycznym wydatkiem na nabycie udziałów w Spółce Zbywanej jest kwota odpowiadająca wartości nominalnej przekazanych Spółce Zbywającej przez Spółkę udziałów własnych, to kwota ta powinna stanowić koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w Spółce Zbywanej. Stanowisko takie zostało potwierdzone przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 02 grudnia 2011 r. (sygn. akt IPPB3/423-801/11-2/AG), w której organ potwierdził stanowisko podatnika, iż: „wprowadzona przez ustawodawcę regulacja jednoznacznie potwierdza ekonomiczny charakter wydania udziałów własnych Spółki Udziałowcom (w zamian za udziały w Spółce Zbywanej) (...) Wskazać bowiem należy, że faktycznym wydatkiem ponoszonym przez Spółkę w celu uzyskania przedmiotowego wkładu niepieniężnego będzie wydanie nowych udziałów w podwyższonym kapitale Spółki. W konsekwencji, kosztem uzyskania przychodu ze zbycia udziałów objętych w Spółce Zbywanej będzie wartość nominalna udziałów własnych wydanych przez Spółkę Udziałowcom w zamian za otrzymany uprzednio wkład niepieniężny w postaci zbywanych udziałów”;
  • podobne stanowisko zostało potwierdzone w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 08 maja 2012 r. (sygn. akt IPTPB3/423-76/12-4/PM): „wprowadzona przez ustawodawcę regulacja jednoznacznie potwierdza ekonomiczny charakter wydania udziałów własnych Spółki Udziałowcom (w zamian za udziały w Spółce Zbywanej), który jest w istocie tożsamy ze spłatą zobowiązania pierwszego podmiotu wobec drugiego, z tytułu otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci udziałów w Spółce Zbywanej”.

Reasumując, w świetle przedstawionych powyżej argumentów, w oparciu o treść przepisów art. 12 ust. 4d oraz art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przez Spółkę udziałów nabytych w Spółce Zbywanej będzie kwota odpowiadająca wartości nominalnej wyemitowanych przez Spółkę udziałów, objętych przez Spółkę Zbywającą w drodze transakcji wymiany udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Odnosząc się natomiast do powołanych przez Spółkę interpretacji indywidualnych, stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj