Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-733/08-7/AG
z 28 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-733/08-7/AG
Data
2008.08.28


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Powiązania gospodarcze, rodzinne, kapitałowe


Słowa kluczowe
kapitalizacja
koszty uzyskania przychodów
nabycie udziałów
odsetki
odsetki od pożyczki
zapłata


Istota interpretacji
Czy odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętej przez Spółkę B na nabycie udziałów w Spółce A będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółki B w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji? Czy odsetki od kredytu bankowego przejętego przez Spółkę B od Spółki A będą kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji?



Wniosek ORD-IN 118 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.05.2008 r. (data wpływu do Biura KIP 13.05.2008 r.) uzupełnionego na wezwanie nr IP-PB3-423-733/08-3/AG z dnia 08.07.2008r. (data doręczenia 28.07.2008r.) pismem z dnia 29.07.2008r. (data wpływu 04.08.2008r.) oraz na wezwanie nr IP-PB3-423-733/08-5/AG z dnia 06.08.2008r. (data doręczenia 08.08.2008r.) pismem z dnia 13.08.2008r. (data wpływu 18.08.2008r.) - w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W opisanym zdarzeniu przyszłym X Sp. zo.o. została określona jako Spółka B.

Spółka B nabędzie 100% udziałów w innej spółce z o.o. mającej siedzibę na terytorium Polski („Spółka A”).

Majątek Spółki nabywanej stanowi nieruchomość komercyjna. Ponadto Spółka A posiada zadłużenie względem zagranicznych podmiotów z grupy / banków („Wierzyciele”).

Strony transakcji (Sprzedawca oraz Spółka B) nie są powiązane kapitałowo ani personalnie.

Nabycie udziałów będzie finansowane przez Spółkę B ze środków uzyskanych na podstawie umowy pożyczki lub kredytu bankowego. Planowane jest, że bank finansujący zostanie wybrany przez Spółkę B w drodze przetargu.

Pierwotną intencją Spółki B było nabycie wyłącznie nieruchomości będących własnością Spółki A oraz ich wykorzystanie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże, warunkiem sprzedaży postawionym przez zbywcę jest nabycie przez Spółkę B udziałów w Spółce A (a nie wyłącznie nieruchomości).

W związku z powyższym, w celu uproszczenia struktury, niezwłocznie po nabyciu Spółki A, Spółka B zamierza zlikwidować Spółkę A i w wyniku likwidacji przejąć jej majątek (w tym nieruchomości).

Na dzień nabycia udziałów w Spółce A zadłużenie Spółki A wobec Wierzycieli musi zostać refinansowane. W tym celu planowane jest, że Spółka A zaciągnie kredyt bankowy na spłatę zadłużenia wobec Wierzycieli. Zabezpieczeniem dla kredytu będą nieruchomości (Spółka A nie posiada, bowiem innych znaczących środków na spłatę istniejących zobowiązań).

Ponieważ ze względów prawnych spółka podlegająca likwidacji (Spółka A) na dzień likwidacji nie może posiadać zobowiązań, planowane jest, że przed dniem likwidacji Spółka B przejmie od Spółki A zobowiązania z tytułu kredytu udzielonego Spółce A bank (dług wobec banku). W zamian za przejęcie zobowiązania Spółka A będzie zobligowana do uiszczenia na rzecz Spółki B wynagrodzenia („Wynagrodzenie”).

Następnie Spółka B dokona konwersji zadłużenia Spółki A względem Spółki B wraz z narosłymi odsetkami (o ile nie zostaną wcześniej zapłacone) na kapitał Spółki A. W wyniku tej operacji spółka A przestanie być dłużnikiem Spółki B (co uniemożliwiałoby likwidację spółki A), a Spółka B stanie się dłużnikiem banku.

Po dokonaniu konwersji nastąpi likwidacja Spółki A. Spółka B przejmie majątek Spółki A i będzie wykorzystywała go do prowadzenia działalności gospodarczej.

Odsetki z tytułu zaciągniętego przez Spółki B kredytu/pożyczki na zakup udziałów w Spółce A, jak też odsetki od kredytu bankowego przejętego za wynagrodzeniem od Spółki A spłacane będą przez Spółkę B zarówno przed, jak i po likwidacji Spółki A. Wysokość odsetek odpowiadać będzie warunkom rynkowym.

Wynagrodzenie które Spółka A będzie zobligowana uiścić na rzecz Spółki B w zamian za przejęcie przez nią zobowiązania z tytułu kredytu bankowego będzie równe sumie wartości nominalnej części kapitałowej ww. zadłużenia oraz odsetek naliczonych do dnia przejęcia.

Konwersja wierzytelności na kapitał zakładowy to przekształcenie zadłużenia Spółki A względem X Sp. z o.o. na kapitał Spółki A (zadłużenie obejmie również zalegle odsetki o ile zostaną one wcześniej spłacone). W celu dokonania konwersji, X Sp. z o.o. podejmie uchwałę o dokonaniu podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce A za gotówkę. W konsekwencji Spółka A uzyska wierzytelność względem X Sp. z o.o.

Wierzytelność ta zostanie potrącona z wierzytelnością, którą X Sp. z o.o. posiada względem Spółki A z tytułu Wynagrodzenia przysługującego za przejęcie przez X Sp. z o.o. zobowiązania z tytułu kredytu bankowego. Potrącenie nastąpi poprzez zawarcie umowy pomiędzy Spółka A a X Sp. z o.o., co spełnia wymogi art. 14 § 4 zdanie 2 Kodeksu Spółek Handlowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy odsetki od kredytu/pożyczki zaciągniętej przez Spółkę B na nabycie udziałów w Spółce A będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów Spółki B w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji...
  2. Czy odsetki od kredytu bankowego przejętego przez Spółkę B od Spółki A będą kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji...

Zdaniem wnioskodawcy.

Ad. 1)

W świetle postanowień art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), odsetki od pożyczki/ kredytu zaciągniętego przez Spółkę B na zakup udziałów w Spółce A stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki B. Jednocześnie nie powinny one zostać uznane za wydatki na nabycie akcji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy. W związku z tym mogą one stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki na zasadach ogólnych, tj. w dacie ich faktycznej zapłaty bądź kapitalizacji (z zastrzeżeniem przepisów art. 11 oraz art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ww. ustawy, które nie są przedmiotem niniejszego zapytania). Ad. 2)

Wnioskodawca uważa, że także odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego pierwotnie przez Spółkę A na refinansowanie zobowiązań wobec Wierzycieli, a następnie (w celu umożliwienia likwidacji Spółki A) przejętego przez Spółkę B, stanowić będą koszty uzyskania przychodów Spółki B, gdyż ponoszone są w celu uzyskania przychodu (a w szczególności w celu zabezpieczenia źródła przychodów). Odsetki te mogą stanowić koszt uzyskania przychodów Spółki na zasadach ogólnych, tj. w dacie ich faktycznej zapłaty (z zastrzeżeniem przepisów art. 11 oraz art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ww. ustawy, które nie są przedmiotem niniejszego zapytania).

Ad. 1)

Zgodnie z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów (lub zabezpieczenia źródła przychodów) z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Zdaniem wnioskodawcy za wydatki na objęcie udziałów należy uznać tylko takie wydatki, które bezpośrednio związane są z nabyciem udziałów tj. cenę tych udziałów, opłaty notarialne. Odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych w celu sfinansowania zakupu udziałów w spółce nie można uznać za wydatki poniesione na nabycie udziałów, ponieważ nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem. Dlatego też, odsetki od pożyczki lub kredytu zaciągniętego na zakup udziałów nie podlegają wyłączeniu z katalogu wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu.

Odsetki od kredytu lub pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszt uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty (bądź kapitalizacji) na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Wnioskodawca podkreśla, iż takie stanowisko zgodne jest z treścią pism Ministerstwa Finansów z dnia 31 października 1996 r. nr PO 4/AK-722-662/96 oraz z dnia 12 marca 2001 r. Nr PB4/BA-8214-486-8-94/O1, a także z dnia 7 sierpnia 2002 r. nr PB4/AK-8214-6905-192/02. Ponadto powyższą interpretację potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 września 2004 r. sygn. akt FSK324/2004. Dodatkowo w uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że odsetki zapłacone od kredytów lub pożyczek zaciągniętych na finansowanie nabycia udziałów, są kosztami poniesionymi w celu uzyskania przychodu, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z uwagi na możliwość uzyskiwania przychodów wynikających z faktu posiadania udziałów i jako takie podlegają odliczeniu w dacie ich poniesienia.

Wnioskodawca podkreśla, że po likwidacji Spółki A będzie bezpośrednio wykorzystywać majątek zlikwidowanej spółki do prowadzenia działalności gospodarczej oraz uzyskiwać z tego tytułu przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Tym samym, jego zdaniem odsetki będą stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż stanowią wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu. Wydatki na spłatę odsetek będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca wskazał przy tym, że interpretacji prawa podatkowego w podobnym stanie faktycznym dokonał Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w postanowieniu z dnia 7 listopada 2005 r nr 1472/ROP1/423-307-262/05/AJ. Naczelnik potwierdził, że odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie udziałów w spółce A, która ma udziały w spółkach B i C po którym nastąpi połączenie przez inkorporację spółki nabywającej ze spółkami A, B i C lub ewentualna likwidacją spółki C, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznej zapłaty.

Ad. 2)

W wyniku przejęcia od Spółki A zobowiązania z tytułu kredytu bankowego, Spółka B wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki dotychczasowego dłużnika, tj. Spółki A, w szczególności zaś będzie zobowiązana do zwrócenia kwoty głównej kredytu, jak też do bieżącego spłacania odsetek z tego tytułu na rzecz banku (zgodnie z umową kredytu zawartą pierwotnie przez Spółkę A i bank). Tym samym, Spółka A zostanie zwolniona z zobowiązania wobec kredytodawcy z tytułu zaciągniętej pożyczki, a nowym dłużnikiem zostanie Spółka B. Jednocześnie jednak Spółka A stanie się dłużnikiem Spółki B z tytułu Wynagrodzenia za przejęcie długu. Spółka B stanie się wierzycielem Spółki A z tytułu Wynagrodzenia i będą jej należne przychody w postaci odsetek od tej wierzytelności (będą one przychodem dla celów podatkowych w momencie spłaty lub najpóźniej konwersji Wynagrodzenia z odsetkami na kapitał).

W opinii wnioskodawcy, z ekonomicznego punktu widzenia, wynik transakcji będzie identyczny jak gdyby Spółka B zaciągnęła nową w celu przekazania środków z niej Spółce A czy też za wynagrodzeniem przejmie istniejące zobowiązanie Spółki A. W obu przypadkach Spółka B ponosić będzie koszt udzielenia finansowania Spółce A w oparciu o cudzy kapitał - z tym, że w przypadku wariantu realizowanego przez Spółkę B nie będzie konieczności ponoszenia kosztów ewentualnych prowizji czy opłat manipulacyjnych towarzyszących zwykle zaciągnięciu pożyczki bankowej i transferowi gotówki.

Reasumując, Wnioskodawca uważa, iż z uwagi na fakt, że:

  • na Wynagrodzeniu z tytułu przejęcia długu Spółka zrealizuje przychód odsetkowy oraz - przejęcie przez Spółkę B długu Spółki A będzie związane z umożliwieniem likwidacji Spółki A, a co za tym idzie z nabyciem przez Spółkę B majątku Spółki A, który będzie generował przychody; koszty spłaty tak przejętego długu ponoszone przez Spółkę B powinny stanowić koszty uzyskania przychodu.

Spółka podkreśla, iż przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych, a w szczególności w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 grudnia 2007 r., nr IBPB 3/423-115/07/JD.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie zwraca się uwagę, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa przedmiotem niniejszej interpretacji nie jest rozstrzyganie, czy planowane przez wnioskodawcę działania zgodne są z przepisami prawa cywilnego i handlowego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj