Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-577/08/MS
z 30 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-577/08/MS
Data
2008.09.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
darowizna
nieruchomości
nieruchomość niezabudowana
nieruchomość zabudowana
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Czy dostawa (w drodze darowizny) nieruchomości (ośrodki wczasowe, grunt wraz z zabudowaniem) - korzysta ze swolnienia z podatku od towarów i usług, jako dostawa towarów używanych?



Wniosek ORD-IN 948 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu 30 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług darowizny nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 czerwca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług darowizny nieruchomości zabudowanej.


W przedmiotowym wniosku, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu „usług pobytowych” – wczasy, kolonie we własnych ośrodkach wczasowych. Ośrodek wczasowy J. w R. został zakupiony w 1994 r., natomiast Ośrodek M. w 1998 r. Ośrodek w R. położony jest na 6 działkach o nr 49/3; 348/10; 354/6; 575,576,578/1 o łącznej powierzchni 2.391 m2 - przylegających do siebie, tworzących jedną zabudowana wspólną całość. Dla nieruchomości tej istnieją 3 księgi wieczyste: kw. 6855 o pow. 1303 m2nieruchomość zabudowana budynkiem wczasowym; kw. 5740 o pow. 608 m2 nieruchomość zabudowana; kw. 5770 o pow. 480 m2 nieruchomość niezabudowana. Obiekt Ośrodka jest trwale związany z gruntem, w momencie zakupu był towarem używanym, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Ośrodek w M., zakupiony w 1998 r. położony jest na działce nr 263 o pow. 13825 m2 . W związku z zakupem Ośrodka, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W trakcie użytkowania w obu Ośrodkach dokonano ulepszeń, modernizacji, rozbudowy istniejących budynków. Wartość tych ulepszeń przekroczyła 30% wartości początkowej tych środków trwałych. Przy nabywaniu towarów i usług związanych z ulepszeniami Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Okres użytkowania budynków w celu wykonywania czynności opodatkowanych jest dłuższy niż 5 lat.


Przedmiotowa działalność opodatkowana jest na zasadach ogólnych z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Spółka jest podatnikiem VAT. Ze względu na wiek wspólnicy Spółki zamierzają przekazać, w formie darowizny, przedmiotowe Ośrodki synom.

W odpowiedzi na wezwanie tutejszego organu – Spółka pismem z dnia 12 września 2008 r. uzupełniła wniosek o następujące informacje:


  • nie wszystkie działki, na których położony jest Ośrodek w R., a które wyliczone zostały w zapytaniu są terenami zabudowanymi; na działkach zabudowanych znajduje się ośrodek wczasowy wraz z krytym basenem i szybem windowym. Zgodnie z decyzją Wójta Gminy wymienione działki mogły być zabudowane w maksymalnie 35% całości terenu. Tereny niezabudowane stanowią część rekreacyjną i nie są przeznaczone pod zabudowę. Wszystkie obiekty budowlane, poza basenem krytym z nadbudową oraz szybem windowym z windą są obiektami używanymi w rozumieniu ustawy.
  • na działce, na której położony jest Ośrodek w M. posadowione są dwa budynki Ośrodka wczasowego wraz ze stołówką i zapleczem kuchennym, budynek gospodarczy z częścią magazynową, dwa pawilony drewniane stanowiące świetlicę, 23 domki campingowe umiejscowione w części zalesionej, basen odkryty wybudowany w kwietniu 2004 r., oraz tereny rekreacyjne w postaci boisk. Wszystkie obiekty budowlane (budynki, budowle), z wyjątkiem basenu odkrytego są w rozumieniu ustawy towarami używanymi.


Dodano również, iż przedmiotem darowizny nie będzie przedsiębiorstwo, ani nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w opisanej sytuacji przekazanie w formie darowizny dla synów (aktem notarialnym) budynków ośrodków wczasowych wraz z gruntem, będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług...


Zdaniem Wnioskodawcy darowizna zarówno budynków, jak i gruntu, na którym te budynki są posadowione zwolniona będzie z podatku od towarów i usług (art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6).

Art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).


Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Co do zasady podstawowa stawka podatku – na podstawie art. 41 ust. 1 ww. ustawy - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%. Ustawodawca daje także podatnikom możliwości stosowania zwolnień podatkowych.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, w przypadku budynków i budowli lub ich części, zgodnie z zapisem ust. 2 pkt 1 tegoż artykułu rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.


W myśl art. 43 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej a podatnik :


  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.


Użycie w tym przepisie sformułowania „użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych” wskazuje, że chodzi tu o całkowity okres użytkowania tych towarów do działalności opodatkowanej, a nie o okres od zakończenia modernizacji, czy też okres liczony od momentu przekroczenia ww. kwoty wydatków poniesionych na modernizację.

Zatem, aby cytowany przepis art. 43 ust. 6 ustawy wyłączający ze zwolnienia od podatku VAT znalazł zastosowanie, wszystkie trzy wyżej wspomniane warunki muszą zostać spełnione łącznie. Niewystąpienie jednego z nich oznacza możliwość zastosowania zwolnienia przy sprzedaży używanych budynków, budowli i ich części.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza sprzedać budynek hotelowy (wybudowany w 1980 roku) wraz z gruntem. Przy zakupie budynku Spółka nie zapłaciła podatku od towarów i usług, a zatem nie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponadto z wniosku wynika, że Spółka poza drobnymi naprawami, nie dokonywała ulepszeń budynku, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie będzie miało zastosowania wyłączenie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 6 ww. ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza w drodze darowizny przekazać nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane wchodzące w skład Ośrodków Wczasowych w R. oraz w M. Wszystkie obiekty budowlane, z wyjątkiem budynku basenu krytego z nadbudową, szybu windowego z windą położonego na terenie ośrodka w R. oraz basenu odkrytego położonego na terenie ośrodka w M. są w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług towarami używanymi. W związku z zakupem Ośrodków, Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W trakcie użytkowania w obu Ośrodkach dokonano ulepszeń, modernizacji, rozbudowy istniejących budynków. Wartość tych ulepszeń przekroczyła 30% wartości początkowej tych środków trwałych. Przy nabywaniu towarów i usług związanych z ulepszeniami Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Okres użytkowania budynków w celu wykonywania czynności opodatkowanych jest dłuższy niż 5 lat.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że ponieważ posadowione na przedmiotowych gruntach budynki i budowle, (z wyjątkiem basenu krytego z nadbudową, szybu windowego z windą Ośrodka wczasowego w R. oraz basenu odkrytego w M.), są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zatem ich dostawa, w drodze darowizny, korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 5 powołanej ustawy, zwolnieniem tym objęty zostanie także grunt, na którym te budynki są posadowione.

Natomiast w przypadku darowizny basenu krytego z nadbudową, szybu windowego położonego w R. oraz basenu odkrytego położonego w M., które zgodnie z wyjaśnieniem Wnioskodawcy, nie są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdzie zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, a ich darowizna wraz z gruntem, będzie podlegać opodatkowaniu według stawki podatku 22%.

Jednocześnie w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych – tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, które nie są przeznaczone pod zabudowę są zwolnione z podatku od towarów i usług.

W związku z ww. przepisem darowizna „terenów rekreacyjnych” Ośrodka wczasowego w R., jako gruntów niezabudowanych, niebędących terenami budowlanymi oraz przeznaczonymi pod zabudowę, o których mowa wyżej, podlega zwolnieniu przedmiotowemu.

Końcowo informuje się, iż zapytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych może być przedmiotem odrębnej interpretacji pod warunkiem, że zostanie złożony odrębny wniosek do właściwego organu o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego z zachowaniem wszelkich wymagań formalnych określonych w rozdziale 1a Ordynacji podatkowej.

Końcowo zauważa się, iż tut. organ podatkowy w niniejszej interpretacji nie oceniał zasadności stwierdzenia Wnioskodawcy „czy dokonanie przyszłej darowizny winno nastąpić po uprzednim wyprowadzeniu Ośrodków wczasowych ze Spółki (zdjęcie z ewidencji środków trwałych)”, bowiem nie było to przedmiotem zapytania Wnioskodawcy, a ponadto nie mieści się w zakresie określonym w art. 14b Ordynacji podatkowej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj