Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-392/08/MK
z 22 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-392/08/MK
Data
2008.10.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres regulacji


Słowa kluczowe
naczelnik urzędu skarbowego
rok kalendarzowy
rok podatkowy
rozpoczęcie działalności gospodarczej
spółka w organizacji
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
umowa spółki
zawiadomienie
zgłoszenie identyfikacyjne


Istota interpretacji
Czy określona w skorygowanym zgłoszeniu identyfikacyjnym data rozpoczęcia przez Spółkę prowadzenia działalności, tj. 8 grudnia 2006 r., w którym to dniu podpisana została Umowa Spółki – jest określona prawidłowo?



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2008 r. (data wpływu 22 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wskazania jako daty rozpoczęcia działalności dnia zawarcia umowy spółki (pytanie oznaczone jako nr 1 w poz. 51 wniosku - druk ORD-IN) – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 lipca 2008 r. wpłynął do tut. organu wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wskazania jako daty rozpoczęcia działalności dnia zawarcia umowy spółki.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka została zawiązana aktem notarialnym z dnia 8 grudnia 2006 r. Zgodnie z § 3 ust. 2 Aktu Założycielskiego Spółki (dalej: Umowa Spółki) „Rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy rozpoczynający się 1 kwietnia i kończący się 31 marca następnego roku. Pierwszy rok obrotowy kończy się 31 marca 2007 r.".

Kapitał zakładowy Spółki został wpłacony na jej rachunek bankowy w dniu 15 grudnia 2006 r.

Zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2 Spółki zostało złożone do Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej: Urząd Skarbowy) w dniu 16 stycznia 2007 r. Data rozpoczęcia działalności określona została w zgłoszeniu identyfikacyjnym na dzień 17 stycznia 2007 r. Równocześnie do Urzędu Skarbowego złożona została Umowa Spółki.

W późniejszym terminie Spółka złożyła korektę zgłoszenia identyfikacyjnego, w którym jako datę rozpoczęcia działalności wskazała dzień 8 grudnia 2006 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy określona w skorygowanym zgłoszeniu identyfikacyjnym data rozpoczęcia przez Spółkę prowadzenia działalności, tj. 8 grudnia 2006 r., w którym to dniu podpisana została Umowa Spółki – jest określona prawidłowo...
  2. Czy prawidłowe jest założenie poczynione przez Spółkę zgodnie, z którym z uwagi na nie złożenie w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia działalności (tj. 8 grudnia 2006 r.) informacji o wyborze roku podatkowego innego niż kalendarzowy, pierwszym rokiem podatkowym Spółki jest rok kalendarzowy...
  3. Czy z uwagi na brzmienie art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o PDOP), wobec rozpoczęcia działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego (tj. 8 grudnia 2006 r.) pierwszym rokiem podatkowym Spółki jest okres od 8 grudnia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r....
  4. Czy prawidłowe jest założenie poczynione przez Spółkę, iż w związku z faktem, że pierwszy rok podatkowy Spółki (tj. okres od 8 grudnia 2006 r. do 31 grudnia 2007 r.) trwa powyżej 12 miesięcy na Spółce nie ciążą jakiekolwiek dodatkowe obowiązki informacyjne, których spełnienie warunkowałoby przyjęcie wskazanego powyżej okresu za pierwszy rok podatkowy...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.


W odniesieniu do pytania pierwszego Wnioskodawca wskazał, że przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Zdaniem Spółki w celu określenia tej daty należy odwołać się do art. 1 ust. 1 ustawy o PDOP, zgodnie z którym podatnikiem PDOP są w szczególności spółki kapitałowe w organizacji.

Zgodnie z art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH) z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Natomiast zgodnie z art. 11 § 1 KSH spółka z o.o. w organizacji może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Zakres zdolności materialnoprawnych przysługujących spółce w organizacji uzasadnia przyjęcie, że za moment rozpoczęcia działalności Spółki może zostać uznany moment powstania Spółki w organizacji, a więc moment zawarcia Umowy Spółki.

W analizowanym stanie faktycznym Umowa Spółki zawarta została w dniu 8 grudnia 2006 r. Tym samym w tym dniu powstała Spółka w organizacji i – w ocenie Jednostki - tym samym na podstawie przytoczonego wyżej art. 1 ust. 1 ustawy o PDOP stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a data ta stanowi również datę rozpoczęcia działalności Spółki.


Spółka zauważa, że przedstawione przez nią stanowisko zostało potwierdzone w szeregu pism wydanych przez różne organy podatkowe, w szczególności:


  • w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25 września 2006 r. - Nr BD-P/423-13/06/Z, zgodnie z którą „pierwszy rok podatkowy Spółki trwa od momentu rozpoczęcia przez Nią działalności, tj. z chwilą zawarcia umowy spółki",
  • w postanowieniu Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie z dnia 29 września 2005 r. Nr DUS-PBO/423-12/05, zgodnie z którym „Już w momencie zawiązania spółki, a jeszcze przed jej rejestracją sądową, Spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka winna, więc złożyć deklaracje CIT-2, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, od daty rozpoczęcia działalności, którą w przedstawionym stanie faktycznym jest data zawiązania spółki",
  • w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 16 lutego 2004 r. Nr PDP/423/5/03, zgodnie z którą „Akt notarialny umowa Spółki z dnia 03.04.2003 r. został złożony w Urzędzie 11.06.2003 r. Zatem pierwszy rok podatkowy Spółki obejmował będzie okres od dnia rozpoczęcia działalności, tj. 03.04.2003 r. do 31.12.2003 r.”,
  • w informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z dnia 17 grudnia 2003 r. Nr PD-3/423/27/03, zgodnie z którą „Spółka z o.o. w organizacji powstaje zgodnie z art. 161 Kodeksu spółek handlowych z chwilą zawarcia umowy. Od dnia zawarcia umowy spółka z o.o. w organizacji rozpoczyna swoją działalność i od tego dnia staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych".


Reasumując, zdaniem Spółki datą, którą należy uznać za datę rozpoczęcia działalności jest data sporządzenia Umowy Spółki, czyli w dniu 8 grudnia 2006 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Rok podatkowy jest jedną z podstawowych instytucji prawa podatkowego w zakresie opodatkowania osób prawnych, gdyż jest on okresem rozliczeniowym. Jego długość, co do zasady, pokrywa się z rokiem kalendarzowym i wynosi 12 miesięcy. W art. 11 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr. 8, poz. 60 ze zm.) ustawodawca określa, iż rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Szczegółowe zasady kształtowania roku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały określone w art. 8 ust. 1-7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). W myśl art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, dokonują zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa co jest dniem rozpoczęcia działalności – nie definiuje pojęcia „dzień rozpoczęcia działalności”.

Jednakże wskazać należy, że stosownie do brzmienia przepisu art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji, zwanych dalej „podatnikami”.

Innymi słowy, Spółka z o.o. w organizacji jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wynika to wprost z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, że ustawa reguluje opodatkowanie dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Oznacza to, że do spółek z o.o. w organizacji stosowane są takie same zasady, jak w przypadku podatników będących osobami prawnymi. Dotyczy to również kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto zgodnie z regulacją zawartą w przepisie art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) w dacie zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Z tą chwilą staje się ona na mocy przepisu art. 11 § 1 ww. ustawy podmiotem praw i obowiązków.

Spółka z o.o. w organizacji może dokonywać określonych czynności. Może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Ma ona zarówno zdolność prawną, jak i zdolność do czynności prawnych. W obrocie handlowym spółka z o.o. w organizacji będzie uważana za odrębny od wspólników i samodzielny podmiot, mogący nabywać rzeczy i prawa oraz zaciągać zobowiązania we własnym imieniu. Takie rozwiązanie w praktyce - z „biznesowego” punktu widzenia, pozwala od razu po zawarciu umowy spółki rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej bądź też czynności przygotowawcze, istotne dla przyszłej działalności (np. najem firmowego lokalu, zatrudnienie pracowników, itp.), i to bez konieczności czekania, aż do rejestracji.

O możliwości prowadzenia przez spółkę z o.o. w organizacji działalności gospodarczej przesądza także art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) oraz art. 431 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilnego (Dz. U. nr 64, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którymi przedsiębiorcą jest m.in. jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Spółka z o.o. w organizacji jest właśnie taką jednostką i dlatego z rozpoczęciem prowadzenia działalności nie musi wstrzymywać się do momentu wpisu w rejestrze przedsiębiorców. Czynności wykonywane przez spółkę w organizacji mogą być kwalifikowane jako wykonane w ramach działalności gospodarczej.

Dodatkowo zauważyć można – mimo, że przepisy rachunkowe nie mają charakteru „podatkowotwórczego” - iż osoby prawne, na podstawie przepisów art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W myśl przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, to jest na dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Zgodnie zaś z definicją roku obrotowego zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy rozumie się rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również dla celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmianę określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeśli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

Zatem, skoro Spółka rozpoczęła działalność w dniu 8 grudnia 2006 r., w którym podpisano Umowę Spółki w formie aktu notarialnego - to ten dzień należy uznać za datę rozpoczęcia działalności w myśl art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle powyższego Spółka miała podstawy, by w skorygowanym zgłoszeniu identyfikacyjnym osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, będącej podatnikiem lub płatnikiem (druk NIP-2) wskazać jako dzień rozpoczęcia działalności dzień 8 grudnia 2008 r.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj