Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PDP/423/5/03
z 16 lutego 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

rict//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-strict.dtd"> rel="SHORTCUT ICON" href="sip.ico"> Inte<strong>r</strong>p<strong>r</strong>etacje podatkowe rel="stylesheet" type="text/css" href="index.css" media="all"> rgin="0" leftmargin="0">
r> rder="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"> r> r> r> r> r> r>
 

ref="#http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=2&i_smpp_s_strona=1#smpp29837"> ref="javascript:window.print()"> ref="http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php">

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDP/423/5/03
Data
2004.02.16

r>

r>
Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

r>
Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy

r>
Słowa kluczowe
rok podatkowy
zawiadomienie

r>
Pytanie podatnika
Zapytanie spólki dotyczy ustalenia roku podatkowego dla podmiotu podejmującego po raz pierwszy działalność

r>

W odpowiedzi na pismo z dnia 28.01.2004 r. (data wpływu - 29.01.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29. 08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta, ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.), rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba, że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Jednocześnie ust. 5 art. 8 jednoznacznie wskazuje termin w którym należy dokonać zawiadomienia właściwego urzędu skarbowego o wyborze roku podatkowego.

Zgodnie z w/w przepisem podatnik dokonuje zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Spółka w terminie przewidzianym przepisami prawa podatkowego nie zawiadomiła Naczelnika tut. Urzędu o wyborze innego roku podatkowego niż kalendarzowy. Akt notarialny umowa Spółki z dnia 03.04.2003 r. został złożony w Urzędzie 11.06.2003 r. Zatem pierwszy rok podatkowy Spółki obejmował będzie okres od dnia rozpoczęcia działalności tj. 03.04.2003 r. do 31.12.2003 r.

Mając na względzie powyższe uregulowania prawne Naczelnik tut. Urzędu nie podziela zawartego w piśmie stanowiska podatnika.

r>

ref="#http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=2&i_smpp_s_strona=1#smpp29837"> ref="javascript:window.print()"> ref="http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php">

r>

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj