Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-66/09/WN
z 3 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-66/09/WN
Data
2009.03.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa
książka
płyta CD
płyta DVD
stawki podatku


Istota interpretacji
stawki podatku VAT na dostawę książki wraz z płytą CD lub DVD



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. X przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2009r. (data wpływu 27 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę książki wraz z płytą CD lub DVD – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę książki wraz z płytą CD lub DVD.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży książek, w tym podręczników do nauki języków obcych. Do części sprzedawanych książek wydawcy dołączają nośniki CD lub DVD zawierające materiały audio bądź video. Nośniki te zawierają fragmenty książki (nagrania tekstów, ćwiczeń, wymowa słownictwa, scenki z podręcznika, odpowiedzi na pytania, itp.). Nośników tych nie można zakupić odrębnie, ponieważ stanowią uzupełnienie dla treści zamieszczonych w książce i samodzielnie (tj. bez podręcznika) nie stanowią żadnej wartości edukacyjnej. Nie istnieje również możliwość zakupu samego podręcznika, ponieważ na zestawie znajduje się adnotacja, iż sprzedaż jest dokonywana wyłącznie z płytą. Innymi słowy, wyłącznie zestaw w postaci płyty z podręcznikiem (CD lub DVD) stanowi merytoryczną i funkcjonalną całość. Mimo, że jak dotąd Wnioskodawca w sprzedaży takiego zestawu stosował odrębne stawki podatku VAT tj. 0% na książkę (podręcznik) i 22% na płytę CD lub DVD, to jego zdaniem, nie ma przeszkód by do sprzedaży takiego zestawu stosowana była stawka 0%, jako, że przepisy ustalające dla książek stawkę podatku w wysokości 0% nie zawężają przecież definicji książki wyłącznie do materiałów wytworzonych drukiem i na nośniku papierowym. Według podatnika oznacza to, że skoro książka (podręcznik) czy też, dla zachowania niezbędnej spójności, jej niektóre fragmenty opublikowane są na innym nośniku to całość wydawnictwa tzn. zestaw (podręcznik z płytą), który posiada swój ISBN, korzystać może z opodatkowania stawką 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązującego stanu prawnego prawidłowe jest stosowanie stawki VAT 0% do odpłatnej dostawy książki składającej się z części papierowej i części w postaci płyty (CD lub DVD), stanowiących łącznie integralną i nierozerwalną merytorycznie całość...

Zdaniem Wnioskodawcy, traktowanie zestawów, tj. książek (podręczników) z nośnikami CD lub DVD, jako kompletów i opodatkowaniem ich stawką 0% jest prawidłowe. Zgodnie z obowiązującym prawem 0% stawkę podatku VAT stosuje się m. in. do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) oznaczonych symbolami ISBN. Wnioskodawca sprzedaje książki łącznie z płytami sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 22.11, co jego zdaniem, stanowi jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką VAT 0%. Wnioskodawca na poparcie własnego stanowiska powołuje interpretacje innych organów skarbowych np. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 grudnia 2008r. (sygn. IPPP2/443-1698/08-2/AZ) oraz decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 stycznia 2008r.(sygn. 1401/PH-I/4407/14-51/07/AL/PV-I).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady, stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a i b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) obniżona do wysokości 0% stawka podatku ma zastosowanie do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Z powyższych przepisów wynika, że dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0%, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Jak wynika z wniosku, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży książek, w tym podręczników do nauki języków obcych. Do części sprzedawanych książek wydawcy dołączają nośniki CD lub DVD zawierające materiały audio bądź video. Nośniki te zawierają fragmenty książki (nagrania tekstów, ćwiczeń, wymowa słownictwa, scenki z podręcznika, odpowiedzi na pytania, itp.). Nośników tych nie można zakupić odrębnie, ponieważ stanowią uzupełnienie dla treści zamieszczonych w książce i samodzielnie (tj. bez podręcznika) nie stanowią żadnej wartości edukacyjnej. Nie istnieje również możliwość zakupu samego podręcznika, ponieważ na zestawie znajduje się adnotacja, iż sprzedaż jest dokonywana wyłącznie z płytą. Innymi słowy, wyłącznie zestaw w postaci płyty z podręcznikiem (CD lub DVD) stanowi merytoryczną i funkcjonalną całość. Mimo, że jak dotąd podatnik w sprzedaży takiego zestawu stosował odrębne stawki podatku VAT tj. 0% na książkę (podręcznik) i 22% na płytę CD lub DVD, to jego zdaniem, nie ma przeszkód by do sprzedaży takiego zestawu stosowana była stawka 0%, jako, że przepisy ustalające dla książek stawkę podatku w wysokości 0% nie zawężają przecież definicji książki wyłącznie do materiałów wytworzonych drukiem i na nośniku papierowym. Według podatnika oznacza to, że skoro książka (podręcznik) czy też, dla zachowania niezbędnej spójności, jej niektóre fragmenty opublikowane są na innym nośniku to całość wydawnictwa tzn. zestaw (podręcznik z płytą), który posiada swój ISBN, korzystać może z opodatkowania stawką 0%.

W przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży. Opisane zdarzenie przyszłe dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z płytą. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania płyt CD lub DVD, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu.

Jeżeli zatem książka, której dotyczy zapytanie, wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, zostanie zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 22.11, nie będzie miało do niej zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. oraz będzie oznaczona symbolem ISBN, to jej dostawa będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT, na mocy § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy zauważyć, iż tut. organ nie jest uprawniony do oceny prawidłowości, dokonanego przez Wnioskodawcę, przyporządkowania formalnego przedmiotowej książki wraz z załączoną do niej płytą CD lub DVD do grupowania statystycznego. Zasadą jest bowiem, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj