Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1698/08-2/AZ
z 23 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-1698/08-2/AZ
Data
2008.12.23


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa
książka
płyta CD
stawki podatku


Istota interpretacji
podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży książki z dołączoną płytą CD, VCD lub DVD



Wniosek ORD-IN 453 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2008 r. (data wpływu 17 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży książki z dołączoną płytą CD, VCD lub DVD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży książki z dołączoną płytą CD, VCD lub DVD. .

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży książek. Do części książek dostawcy (wydawcy) dołączają nośniki CD, VCD, DVD, kasety zawierające programy komputerowe, programy audio lub video. Zawartość nośników stanowi fragment książki (nagrania tekstów, ćwiczenia, wymowa słów). Nośniki te nie są dostępne w sprzedaży jako odrębny produkt, gdyż stanowią kontynuację treści podręczników w wersji drukowanej. Komplet w postaci książki drukowanej i płyty będącej jej uzupełnieniem stanowią nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość, które nie mogą funkcjonować oddzielnie. Do odpłatnej dostawy takiego kompletu stosowana jest stawka 0%, gdyż, przepisy nie ograniczają możliwości stosowania obniżonej stawki wyłącznie do części książek, które zostały wytworzone poprzez drukowanie, co pozwala na ustalenie tej stawki w odniesieniu do całości wydawnictwa, również w części zapisanej na innym nośniku. Powyższe stanowisko jest utrzymywane jednak dopiero od czerwca 2008 roku. Przed tym okresem sprzedaż książki z nośnikiem była wykazywana zarówno przez wydawnictwa jak i przez Spółkę w dwóch pozycjach: książka drukowana opodatkowana stawką 0%, natomiast płyta stawką 22%. W związku z powyższym Spółka zgromadziła zapas książek z płytami otrzymując jako dowód zakupu faktury VAT, na których wyszczególniono w odrębnych pozycjach książki (ze stawką VAT 0%) oraz nośniki CD oraz kasety (ze stawką 22%).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle obowiązującego stanu prawnego prawidłowe jest stosowanie stawki 0% do odpłatnej dostawy książek w skład której wchodzi część papierowa i płyta bądź kaseta, traktując je jako zestaw, pomimo że na fakturze zakupu część dostawców wyszczególniała/ wyszczególnia je w dwóch pozycjach i stosowała/stosuje do sprzedaży płyty stawkę 22%...

Zdaniem Wnioskodawcy, traktowanie wszystkich zestawów książek z nośnikami CD lub kasetami stanowiących zapas Spółki jako kompletów i opodatkowanie ich stawką VAT 0% jest prawidłowe. Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę VAT 0% stosuje się m.in. do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWIU ex 22.11), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Sprzedawane przez Spółkę książki wraz z płytami lub kasetami sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług są pod symbolem 22.11, gdyż stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką VAT 0%. Powyższe stanowisko znajduje również oparcie w ukształtowanej linii interpretacyjnej organów skarbowych. Znalazło ono swój wyraz m.in. w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr 1401/PH-I/4407/14-51/07/AŁ/PV-I z dnia 25 stycznia 2008 roku; w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Nr IP-PP2-443-387/08-2/AZ czy w decyzji Dyrektora lzby Skarbowej w Warszawie Nr IPPP2/443-1302/08-2/AZ z 03 listopada 2008 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę - w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W oparciu o § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2008 r. - obniżoną do 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11), z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Z powyższych przepisów wynika, że dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0%, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

W stanie faktycznym opisanym we wniosku mamy do czynienia ze Spółką, która w ramach działalności gospodarczej, sprzedaje książki wraz z dołączonymi do nich płytami CD, VCD, DVD lub kasetami a ich zawartość ma charakter komplementarny względem treści książki. Na płytach nagrywane są bowiem utwory – audio lub wideo – przedstawiające dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książkach (nagrania tekstów, ćwiczenia, wymowa słów).

Całość produktu – książka oraz płyta stanowią komplet, tj. jednolity przedmiot dostawy. Odrębne nabycie książki i płyty nie jest możliwe.

W opinii tutejszego organu, w przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży.

Opisany stan faktyczny dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z płytą.

Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania płyt CD/DVD, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, a ich dostawa korzysta ze stawki 0%, na podstawie § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) w/w rozporządzenia Ministra Finansów, (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów – PKWiU 22.11.20-60.10, nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN) należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką podatku VAT.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Tutejszy organ podatkowy nie jest uprawniony do zaklasyfikowania wskazanej przez Wnioskodawcę usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Każdy podatnik jest obowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z poprawnym zdefiniowaniem dokonywanej czynności, również w zakresie opodatkowania.

Przy sprzedaży przedmiotowych kompletów (książka oraz materiały uzupełniające nagrane na płytę CD, VCD, DVD oraz kasetę), o ile w ujęciu statystycznym produkt ten (komplet) będzie posiadał klasyfikację PKWiU właściwą dla książek, nie wystąpi obowiązek opodatkowania nieodpłatnego przekazania płyt dołączonych do materiałów szkoleniowych.

Należy raz jeszcze podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania dostarczanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na dostawcy towaru lub wykonawcy usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi według PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego .

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj