Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-132/08-2/MŚ
z 15 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-132/08-2/MŚ
Data
2009.01.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Obowiązek dokumentacji transakcji dokonywanych z podmiotami powiązanymi


Słowa kluczowe
rachunki
różnice kursowe
spółki
waluta obca


Istota interpretacji
Czy w związku z planowaną zmianą podatkowego sposobu rozliczenia różnic kursowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, Spółka zobowiązana będzie na dzień 1 stycznia 2009r. do jednorazowego rozpoznania podatkowo różnic kursowych wynikających z wyceny pozycji aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, a także pozabilansowych pozycji wyrażonych w walutach obcych, ustalonych na dzień 31 grudnia 2008r. i ujętych w rachunku zysków i strat za rok 2008, czy też na ten dzień Spółka powinna rozpoznać podatkowo skumulowaną wartość różnic kursowych ustalonych również dla lat wcześniejszych?



Wniosek ORD-IN 222 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.10.2008r. (data wpływu 27.10.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia różnic kursowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.10.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w związku ze zmianą przez Spółkę podatkowego sposobu rozliczenia różnic kursowych zgodnie z przepisami o rachunkowości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

P…. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje różnorodnych operacji gospodarczych w walutach obcych. Spółka posiada szereg aktywów (np. środki pieniężne), jak i szereg pasywów, w tym zobowiązań walutowych (rozrachunki walutowe, zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów, itp.). Wymienienie wszystkich tych pozycji nie wydaje się celowe, niemniej należy nadmienić, że szereg z nich powstała wiele lat temu, w tym nawet przed powstaniem Spółki w dniu 1 stycznia 2001r., w odniesieniu do których P… stała się sukcesorem na mocy ustawy z dnia 8 września 2000r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „P........”.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości Spółka dokonywała w latach poprzednich wyceny wskazanych wyżej składników aktywów i pasywów w walutach obcych. W wyniku tych czynności Spółka rozpoznawała w latach poprzednich dla celów bilansowych ujemne i dodatnie różnice kursowe. Na dzień 31 grudnia 2008r. Spółka dokona kolejnej wyceny bilansowej składników aktywów i pasywów, ponownie wykazując w księgach różnice kursowe od przedmiotowych pozycji wyrażonych w walutach obcych naliczone na dzień 31 grudnia 2008r. za rok 2008 (rok obrotowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym). Na podstawie art. 9b ustawy o CIT, Spółka rozważa zmianę dotychczasowego sposobu rozliczania różnic kursowych dla celów podatkowych i od 1 stycznia 2009r. planuje rozliczanie różnic kursowych dla celów podatkowych na podstawie przepisów o rachunkowości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z planowaną zmianą podatkowego sposobu rozliczenia różnic kursowych zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, Spółka zobowiązana będzie na dzień 1 stycznia 2009r. do jednorazowego rozpoznania podatkowo różnic kursowych wynikających z wyceny pozycji aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, a także pozabilansowych pozycji wyrażonych w walutach obcych, ustalonych na dzień 31 grudnia 2008r. i ujętych w rachunku zysków i strat za rok 2008, czy też na ten dzień Spółka powinna rozpoznać podatkowo skumulowaną wartość różnic kursowych ustalonych również dla lat wcześniejszych...

Zdaniem Spółki zgodnie z art. 9b ust. 5 ustawy o CIT, w przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych według przepisów o rachunkowości (dalej: „metoda rachunkowa”), podatnicy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym została wybrana ta metoda, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.

Powyższy przepis wprowadza szczególną regulację wobec podatników, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie rozliczania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości - mianowicie na pierwszy dzień roku podatkowego, od którego podatnik rozpoczyna rozliczanie różnic kursowych metodą rachunkową, powinien on rozpoznać podatkowo różnice kursowe ustalone dla potrzeb bilansowych na ostatni dzień roku poprzedniego.

Wynika stąd, iż w przypadku Spółki, która zamierza rozpocząć rozliczanie różnic kursowych według metody rachunkowej od początku 2009r.:

  • pierwszym dniem roku podatkowego, w którym będzie zobowiązana do rozliczenia różnic kursowych ustalonych według metody rachunkowej — będzie 1 stycznia 2009r.
  • ostatnim dniem roku poprzedniego, z którego różnice kursowe będą rozliczone 1 stycznia 2009r. — będzie 31 grudnia 2008r. W związku z powyższym Spółka, przechodząc na metodę rachunkową rozliczania różnic kursowych, zobowiązana będzie na dzień 1 stycznia 2009r. jednorazowo zaliczyć odpowiednio do kosztów lub przychodów podatkowych różnice kursowe wynikające z wyceny pozycji aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, a także pozabilansowych pozycji wyrażonych w walutach obcych, które naliczone zostaną dla celów bilansowych na dzień 31 grudnia 2008r. i zostaną ujęte w rachunku zysków i strat za 2008r.

Art. 9b ust. 5 ustawy o CIT, nakładający na podatnika obowiązek rozliczenia różnic kursowych z poprzedniego roku, w swojej treści odwołuje, się do czynności ustalenia różnic kursowych na ostatni dzień roku poprzedzającego dzień rozpoczęcia rozliczania różnic kursowych według metody rachunkowej. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, w poprzednich latach na koniec roku (dzień bilansowy) Spółka dokonywała wyceny aktywów i pasywów. W wyniku tych wycen Spółka na koniec każdego roku obrotowego poprzedzającego rok 2008 rozpoznawała różnice kursowe od poszczególnych pozycji aktywów i pasywów w walutach obcych i wykazywała je w rachunku zysków i strat za odpowiednie lata. Analogicznie do ustaleń (wyliczeń) różnic kursowych przeprowadzonych w latach poprzednich, Spółka dokona wyliczenia różnic kursowych powstałych w 2008r. Tak wyliczone różnice kursowe powiększą odpowiednio przychody podatkowe lub koszty uzyskania przychodów Spółki w dniu 1 stycznia 2009r.

Mając na uwadze przedstawioną powyżej wykładnię przepisów ustawy o CIT, należy uznać, iż w związku z planowaną zmianą sposobu podatkowego rozliczania różnic kursowych:

  • dnia 1 stycznia 2009r. Spółka będzie zobowiązana zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów wartość dodatnich lub ujemnych różnic kursowych naliczonych dla celów bilansowych na dzień 31 grudnia 2008r. i wykazanych w rachunku zysków i strat za rok 2008.
  • Spółka nie zaliczy odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych wynikających z wyceny pozycji aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych w latach poprzednich i niewykazanych w rachunku zysków i strat za rok 2008.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2007 r. (sygn. 1472/ROPI/423-242/07/AK), w którym organ. podatkowy podzielił stanowisko podatnika co do obowiązku zaliczenia, w związku z przejściem na metodę rachunkową, odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczonych różnic kursowych ustalonych na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj