Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1028/08/CzP
z 3 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1028/08/CzP
Data
2009.02.03


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przekształcanie
skutki podatkowe
spółka kapitałowa
spółka osobowa


Istota interpretacji
„Czy w związku z przekształceniem spółki osobowej (tj. komandytowej) w spółkę kapitałową powstanie przychód w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki tj. wspólnika spółki komandytowej?”



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 07 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 listopada 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest członkiem Grupy Deweloperskiej Spółka zajmuje się budową i sprzedażą mieszkań. W ramach działalności gospodarczej Spółka nabywa nieruchomości gruntowe, na których planuje realizację inwestycji budowlanych. Nieruchomości te nie są wprowadzane do ewidencji środków trwałych i stanowią składnik zapasów Spółki. W związku koniecznością pozyskiwania finansowania bankowego, w celu realizacji wymagań nałożonych przez banki finansujące przywołane inwestycje, poszczególne inwestycje realizowane powinny być przez odrębne podmioty prawne (m. in. w celu zachowania kontroli przez bank nad przepływami finansowymi w ramach realizowanej inwestycji). W związku z wymogami, jakie zostały postawione Spółce przez banki finansujące inwestycję (m. in. wymóg posiadania odrębnej spółki) planuje ona przeniesienie poszczególnych nieruchomości do oddzielnego podmiotu w ramach grupy. Przenoszone nieruchomości nie będą stanowić przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części. W konsekwencji Spółka zamierza przystąpić do spółki osobowej – spółki komandytowej. Spółka będzie komandytariuszem spółki komandytowej. Udziały w spółce komandytowej Spółka zamierza pokryć wkładem niepieniężnym w postaci Nieruchomości. Spółka przewiduje, że Nieruchomość nie zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych spółki osobowej, lecz będzie stanowiła składnik zapasów. Drugi wspólnik spółki komandytowej (spółka z o. o.) obejmie swoje udziały w formie wkładu pieniężnego i będzie pełnił funkcję komplementariusza. Spółka rozważa ewentualne przekształcenie spółki komandytowej w przyszłości w spółkę kapitałową.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z przekształceniem spółki osobowej (tj. komandytowej) w spółkę kapitałową powstanie przychód w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki tj. wspólnika spółki komandytowej...

Zdaniem Wnioskodawcy w ustawie z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. dalej „K.s.h.”) przewidziano dwa rodzaje spółek handlowych, tj. spółki kapitałowe oraz spółki osobowe.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 K.s.h. spółkami kapitałowymi są: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne. Natomiast stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 K.s.h. do spółek osobowych zaliczamy: spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe oraz spółki komandytowo-akcyjne. W myśl przepisów K.s.h. spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej (w przeciwieństwie do kapitałowych).

Zgodnie z art. 551 § 1 i § 2 K.s.h. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. Ponadto art. 553 K.s.h. stanowi, iż spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. W konsekwencji, zgodnie z przepisami K.s.h. przekształcenie spółek w oparciu o powyższe przepisy powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej (w przypadku objętym zapytaniem jest to spółka komandytowa) na inny podmiot, który prowadzić będzie dalszą działalność jako spółka handlowa innego typu (w przypadku objętym zapytaniem będzie to spółka kapitałowa).

Jednocześnie zgodnie z art. 553 § 3 K.s.h. wspólnicy spółki przekształcanej, którzy uczestniczą w przekształceniu z dniem przekształcenia stają się wspólnikami spółki przekształconej. Spółka stanie się zatem wspólnikiem spółki kapitałowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki komandytowej z mocy samego prawa, tzn. bez podejmowania żadnych czynności innych niż złożenie oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – dalej „ustawa o CIT”) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału. Za taki dochód należy zatem uznać dochód faktycznie uzyskany i postawiony do dyspozycji podatnika, co w przypadku przeniesienia majątku spółki przekształcanej na spółkę przekształconą nie ma miejsca. Spółka przekształcona będzie kontynuować działalność gospodarczą przy wykorzystaniu tego samego majątku, z którego korzystała spółka przekształcana (z dniem przekształcenia majątek spółki przekształcanej staje się majątkiem spółki przekształconej).

Zdaniem Spółki powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych wydawanych zarówno w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również w podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. – „dalej ustawa o PIT). W ocenie Spółki również interpretacje w zakresie ustawy o PIT mają zastosowanie do analizowanego stanu faktycznego, gdyż przepisy dotyczące przekształcenia wywierają analogiczny skutek w zakresie konsekwencji podatkowych, niezależnie od tego czy wspólnikiem spółki przekształcanej jest osoba fizyczna czy też osoba prawna.

Takie stanowisko zostało zaprezentowane m. in. przez:

  • Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26 czerwca 2008 r. Nr IBPB2/415-1123/08/HS/KAN-3141/03/08,
  • Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga w postanowieniu z dnia 23 sierpnia 2007 r. Nr 1434/DD2/415/20/07/AR,
  • Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek w postanowieniu z dnia 09 lipca 2007 r. Nr 1437/ZDD/6/MF/423/38/2007.

Spółka wskazuje ponadto, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT za przychód podlegający opodatkowaniu uważa się nominalną wartość udziałów (akcji w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zdaniem Spółki przekształcenie spółki osobowej w kapitałową nie powinno być oceniane z zastosowaniem tego przepisu. W wyniku przekształcenia spółki komandytowej w spółkę kapitałową, wspólnicy spółki komandytowej nie wnoszą bowiem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w zamian za objęcie nowych udziałów (akcji). W związku z przekształceniem Spółka jako wspólnik spółki komandytowej złoży jedynie oświadczenie o uczestnictwie w spółce przekształconej, nie będąc zobowiązaną do żadnego świadczenia na rzecz spółki przekształconej. Jednocześnie podkreślić należy, że na dzień składania oświadczenia o przekształceniu, Spółka jako wspólnik spółki komandytowej nie może w jakikolwiek sposób zadysponować majątkiem spółki osobowej, będącej, zgodnie z art. 8 K.s.h., podmiotem praw składających się na ten majątek. Takie stanowisko potwierdził m. in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 maja 2008r. Nr IP-PB3-423-240/08-3/MS.

Podsumowując, zdaniem Spółki przekształcenie spółki osobowej (sp. k.) w spółkę kapitałową według schematu przedstawionego w stanie faktycznym nie będzie powodowało powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych dla Spółki jako wspólnika spółki komandytowej (spółki przekształcanej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj