Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZDD/6/MF/423/38/2007
z 9 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZDD/6/MF/423/38/2007
Data
2007.07.09


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
przekształcanie podmiotów
sprzedaż akcji
udział kapitałowy spółki
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
1. Czy w związku z przekształceniem Spółki w Spółkę II powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ?
2. Jak należy obliczyć koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji w Spółce II ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a, art.216 § 1 i § 2 oraz art.236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz.U. z 2005r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zawartego we wniosku z dnia 18.06.2007r za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że będzie Pan prowadził działalność gospodarczą jako wspólnik spółki osobowej (SPÓŁKA). Jako wkład niepieniężny do Spółki wniesione zostaną udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibami w Polsce (UDZIAŁY). Wartość udziałów ( wkładu do Spółki ) zostanie wyceniona według ich wartości rynkowej w dniu wniesienia wkładu i w takiej wartości będzie wskazana w umowie Spółki. Zamierza Pan wraz z pozostałymi wspólnikami przekształcić Spółkę w spółkę akcyjną (SPÓŁKA II ). Jako akcjonariusz Spółki II zamierza Pan sprzedać część akcji, które obejmie w Spółce II.

W swoim wniosku pyta Pan:

1. Czy w związku z przekształceniem Spółki w Spółkę II powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych ?

2. Jak należy obliczyć koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji w Spółce II ?

Zdaniem Pana:

odnośnie pytania 1:

Przekształcenie Spółki w Spółkę II nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego z tego tytułu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

odnośnie pytania 2:

Koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży akcji w Spółce II stanowi wartość księgowa przedsiębiorstwa (tj. Spółki ) w dniu przekształcenia.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

odnośnie pytania 1:

Przekształcenie spółek w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych powoduje przeniesienie majątku jednej spółki działającej w określonej formie prawnej na inny podmiot, który dalszą działalność ma prowadzić jako spółka handlowa innego typu. Kwestię sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształcanych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60 z późn. zm.). W myśl art.93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej , osoba prawna zawiązana ( powstała) w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Ponadto w art.10 ust 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca wśród źródeł przychodów wymienia kapitały pieniężne. W art.17 ust.1 pkt 9 w/w ustawy jako kapitały pieniężne wymieniona została nominalna wartość udziałów ( akcji ) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód określony w art.17 ust.1 pkt 9 powstaje w dniu: zarejestrowania spółki albo wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego. Natomiast pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zawarte w art.24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl tego przepisu dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału , w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego , oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej.Podstawowym kryterium dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Za dochód faktycznie uzyskany należy uznać taki dochód, którym podatnik może sam rozporządzać, a więc dochód rzeczywiście mu wypłacony lub pozostawiony do dyspozycji.

Mając na uwadze fakt , że spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany , gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy wykorzystaniu tego samego majątku przez następcę prawnego, natomiast wspólnik spółki przekształcanej staje się z dniem przekształcenia podatnikiem spółki przekształconej, w związku z tym majątek spółki przekształcanej staję się majątkiem spółki przekształconej zgodnie z art.555 Kodeksu spółek handlowych.

Z powyższego wynika , że podatnicy spółki przekształcanej nie uzyskują dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu, ponieważ majątek spółki przekształcanej nie ulega likwidacji i zwrotowi podatnikowi, lecz jest majątkiem przekształconej spółki akcyjnej. Przekształcenie spółki osobowej w spółkę akcyjną to proces zmierzający do zmiany formy prawnej przedsiębiorstwa. Tym samym u udziałowca przekształcanej spółki osobowej nie powstaje w chwili przekształcenia zobowiązanie podatkowe od dochodów ( przychodów) z udziałów przekazanych do majątku spółki przekształconej (spółki akcyjnej).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy prawa podatkowego należy uznać stanowisko przyjęte we wniosku , iż w związku z przekształceniem spółki osobowej w spółkę akcyjną brak jest obowiązku podatkowego w tym przypadku.

odnośnie pytania 2:

Stosownie do art.30b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „ od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia (...) udziałów w spółkach mających osobowość prawną (...) podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym dochodem zgodnie z art.30b ust.2 pkt 4 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f lub art.23 ust.1 pkt 38”.

Z przepisu art.22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów ( akcji ) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów ( akcji ) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

1. nominalnej wartości objętych udziałów ( akcji ) albo wkładów z dnia ich objęcia – jeżeli te udziały ( akcje ) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,

2. wartości przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części , wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa , określonej na dzień objęcia tych udziałów ( akcji ) albo wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku zbycia udziałów ( akcji ) w spółce , ustalenie wartości kosztów uzyskania przychodów uzależnione jest od tego, czy zbywane udziały ( akcje ) były objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części , czy też w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W przypadku , gdy zbywane udziały objęte były w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części , kosztem uzyskania przychodów z tytułu ich zbycia jest wartość przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa, określona na dzień objęcia tych udziałów ( akcji ), nie wyższa niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika, podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj