Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-483/09-2/EŻ
z 21 września 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-483/09-2/EŻ
Data
2009.09.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
artykuły spożywcze
impreza
koszty uzyskania przychodów
poczęstunki
spółdzielnie mieszkaniowe


Istota interpretacji
Czy Spółdzielnia może uznać za koszty uzyskania przychodu artykuły spożywcze będące poczęstunkiem dla dzieci, młodzieży, osób starszych (Klubu Seniora), gości i artystów podczas imprez, wystaw i przedstawień?



Wniosek ORD-IN 366 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 10.07.2009r. (data wpływu 15.07.2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.07.2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z dnia 15 grudnia 2000r., (Dz. U. 2001, nr 4, poz. 27 z późn. zm.) art. 4 ust. 5 członkowie Spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczno-kulturalną prowadzoną przez Spółdzielnię na podstawie statutu i uchwały podjętej przez walne zgromadzenie. W ramach prowadzonych świetlic Spółdzielnia prowadzi działalność różnych kółek zainteresowań, organizuje konkursy plastyczne, muzyczne, koncerty, przedstawienia teatralne, imprezy, festyny dla dzieci i młodzieży oraz Klub Seniora. Spółdzielnia organizując takie imprezy jak kulig, rajd rowerowy, ognisko, ponosi koszty związane z zakupem artykułów spożywczych np. chleb, kiełbaski, napoje, słodycze. Podczas organizowanych przez kółka zainteresowań festynów dla dzieci i młodzieży odbywają się konkursy, gdzie pierwsze miejsca nagradzane są książkami, zabawkami, słodyczami itp. Pozostali uczestnicy zabawy w ramach nagród pocieszenia otrzymują np. soczki, czekoladki, lizaki. Dodatkowo w ramach działalności Spółdzielnia organizuje nieodpłatne wystawy, przedstawienia teatralne, podczas takiej imprezy wręczane są kwiaty artystom. Spółdzielnia zapewnia również gościom i artystom skromny poczęstunek np. kawa, herbata, napoje, słodycze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia może uznać za koszty uzyskania przychodu artykuły spożywcze będące poczęstunkiem dla dzieci, młodzieży, osób starszych (Klubu Seniora), gości i artystów podczas imprez, wystaw i przedstawień...

Zdaniem wnioskodawcy, do tych zdarzeń nie ma zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie do ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakupu żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. W ustawie o podatku od osób prawnych nie zdefiniowano pojęcia reprezentacji, wobec tego posługując się definicją słownikową „reprezentację” należy rozumieć jako „działania zmierzające do wywołania jak najlepszego wrażenia przez okazałość, wytworność, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem i pozycją społeczną, których celem jest kształtowanie pozytywnego obrazy firmy” (Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 1989r.). odnosząc się do tego, zdaniem Wnioskodawcy poniesione wydatki na zakup artykułów spożywczych takich jak: chleb, kiełbaski, napoje, słodycze, pączki, czekoladki, które są serwowane na rajdach rowerowych, festynach dla dzieci i młodzieży, konkursach a także na przedstawieniach organizowanych przez poszczególne kółka zainteresowań nie mają charakteru reprezentacji. Artykuły spożywcze będące poczęstunkiem dla dzieci, młodzieży podczas imprez społecznych oraz dla gości i artystów są zwyczajowo przyjętą formą obsługi tego typu imprez. W związku z powyższym, wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, co następuje:

Stosownie do treści art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116, ze zm.), celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Przedmiotem działalności spółdzielni może być:

  1. budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych, 2) budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanowienia na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu, a także ułamkowego udziału we współwłasności w garażach wielostanowiskowych,
  2. budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów,
  3. udzielanie pomocy członkom w budowie przez nich budynków mieszkalnych lub domów jednorodzinnych,
  4. budowanie lub nabywanie budynków w celu wynajmowania lub sprzedaży znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu.

Spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin.

Jak wynika z art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, członkowie spółdzielni, osoby niebędące członkami spółdzielni i inne osoby wymienione w tym przepisie, obowiązani są uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią – art. 4. 1. ust. 5 ww. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Podstawę prawną kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów stanowi przepis art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Zatem, aby można uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki:

  • celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów,
  • wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącej katalog wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 16 ust. 1 tej ustawy, stanowić mogą koszty uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, tym samym, koszty muszą być poniesione w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub statutowej.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848) prowadzi działalność społeczną i oświatowo-kulturalną na rzecz swoich członków i ich rodzin. Realizacja tej działalności przejawia się poprzez prowadzenie świetlic a w nich różnych kółek zainteresowań, organizuje konkursy plastyczne, muzyczne, koncerty, imprezy, festyny dla dzieci i młodzieży oraz Klubu Seniora. Spółdzielnia organizuje również kuligi, rajdy rowerowe, ogniska oraz nieodpłatne wystawy, przedstawienia teatralne.

W związku z prowadzeniem przedmiotowej działalności ponoszone są m.in. koszty związane z zakupem artykułów spożywczych np. chleb, kiełbaski, napoje, słodycze, kawa i herbata dla uczestników imprez tj. dzieci, młodzieży, osób starszych (Klub Seniora), gości i artystów oraz książki i zabawki.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty (…). Dochodem, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (…).

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, treść art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 1 § 2 ustawy Prawo spółdzielcze należy uznać, iż pomiędzy poniesionymi przez Spółdzielnię wydatkami z tytułu działalności społecznej i oświatowo-kulturalnej a przychodem zachodzi związek, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc poniesione wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem, że nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

W zakresie wydatków na poczęstunek w formie kawy, herbaty, słodyczy dla dzieci i młodzieży, osób starszych – Klub Seniora, gości i artystów nie ma zastosowania wskazany we wniosku art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż koszty te nie mieszczą się w wypracowanym przez orzecznictwo pojęciu reprezentacji, nie są to bowiem działania skierowane na zewnątrz do określonego lub nieokreślonego grona kontrahentów. Można je natomiast na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy zaliczyć do kategorii kosztów, które nie wiążą się z konkretnym przychodem ale dotyczą funkcjonowania jednostki jako całości.

Interpretacja dotyczy przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj