Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-907/09/SD
z 27 października 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-907/09/SD
Data
2009.10.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż akcji
wkłady niepieniężne
zbycie


Istota interpretacji
Co stanowić będzie dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży Akcji otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego?



Wniosek ORD-IN 526 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2009 r. (data wpływu do tut. BKIP 03 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych tytułem wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 sierpnia 2009 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych tytułem wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca otrzyma przedmiotem wkładu niepieniężnego udziały lub akcje (dalej: „Akcje”) w spółce mającej osobowość prawną. Wartość Akcji w księgach Wnioskodawcy ustalona zostanie w wysokości ich wartości rynkowej z dnia dokonania aportu i równa będzie wartości określonej w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego (wartość Akcji odniesiona zostanie w całości na kapitał zakładowy Wnioskodawcy). W przyszłości Wnioskodawca rozważa sprzedaż Akcji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Co stanowić będzie dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży Akcji otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego...

Zdaniem Wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży Akcji będzie ich wartość określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego (nie przekraczająca wartości rynkowej Akcji z dnia dokonania aportu), równa wartości nominalnej udziałów wydanych przez Wnioskodawcę w zamian za aport.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód. Dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 1 i art. 7 ust. 2 Ustawy CIT).

Przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT).

W świetle przytoczonych regulacji, otrzymana przez Wnioskodawcę cena sprzedaży Akcji, o ile nie będzie odbiegać od wartości rynkowej Akcji, stanowić będzie przychód podlegający opodatkowaniu.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (art. 15 ust. 1 Ustawy CIT).

O kosztach uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji stanowią art. 15 ust. 1k oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT. Pierwszy z ww. przepisów odnosi się do zbycia akcji objętych w zamian za wkład niepieniężny. Drugi stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji w spółce są wydatki na ich nabycie. Żadna z przytoczonych norm nie może w sposób bezpośredni znaleźć zastosowania w przypadku odpłatnego zbycia akcji nabytych tytułem wkładu niepieniężnego.

Wyraźne uregulowania Ustawy CIT w zakresie wydatku na nabycie składników majątkowych wniesionych aportem dotyczą jedynie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b Ustawy CIT, kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych są wydatki na ich nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych. Przez wydatek, o którym mowa w przytoczonym przepisie rozumieć należy wartość początkową środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, za którą uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej (art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT).

Pogląd taki ugruntowany jest w piśmiennictwie organów podatkowych; tytułem przykładu przytoczyć można m.in. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej z 7 listopada 2008 r., interpretację Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z 21 lipca 2006 r. oraz interpretację Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 01 sierpnia 2005 r.

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów, zarówno w odniesieniu do kosztów odpłatnego zbycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (art. 16g ust. 1 pkt 4 Ustawy CIT), jak i w odniesieniu do kosztów odpłatnego zbycia akcji (art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT) ustawodawca posługuje się pojęciem „wydatek na nabycie”. Przy tym jedynie w odniesieniu do składników majątkowych w postaci środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych możliwe jest ustalenie, co na gruncie Ustawy CIT, stanowi wydatek na ich nabycie tytułem wkładu niepieniężnego.

Wskazać należy przy tym, iż nie budzi wątpliwości organów podatkowych oraz sądów administracyjnych możliwość uznania za wydatki, o których mowa w przywołanych przepisach zarówno wydatków pieniężnych, jak i niepieniężnych (tak m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z 16 lipca 2008 r. oraz Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji z 24 kwietnia 2008 r.).

W świetle powyższego, zdaniem Wnioskodawcy właśnie przytoczone powyżej przepisy odnoszące się do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych powinny znaleźć odpowiednie zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym. W efekcie, zdaniem Wnioskodawcy, w przedmiotowym przypadku, kosztem podatkowym zbycia Akcji otrzymanych drogą wkładu niepieniężnego mogłaby być ich wartość ustalona w umowie spółki, nie większa jednak od wartości rynkowej Akcji z dnia aportu.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca wskazać pragnie, iż jest ono ugruntowane w piśmiennictwie organów podatkowych dotyczącym kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia przez spółki osobowe nabytych aportem akcji (udziałów) spółek kapitałowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tytułem przykładu wskazać można m.in. pismo Dyrektora Izby Skarbowej z 28 grudnia 2007 r., zgodnie z którym w sytuacji, gdy spółka zbędzie aktywa, które Podatnik wniósł do niej jako wkład, w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodów dotyczących takiej transakcji należy się odwołać do wartości w jakiej wyceniono wkład w umowie spółki.

Również w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej z 06 marca 2006 r. stwierdzono, iż w przypadku sprzedaży przez spółkę cywilną wniesionych do niej przez jednego ze wspólników akcji spółki akcyjnej, osoba fizyczna (wspólnik spółki) powinna w deklaracji podatkowej wykazać jako przychód część należnej ceny za akcje, proporcjonalnie do jej prawa w udziale w zysku spółki. Również proporcjonalnie do prawa w udziale w zysku należy ustalić koszt uzyskania przychodów, którym jest wartość odpowiadająca wycenie wkładu niepieniężnego, dokonanej przez wspólników w momencie jego wniesienia do spółki osobowej, nie wyższa jednak od jego wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

W ocenie Wnioskodawcy zbycie składnika majątkowego uzyskanego jako wkład niepieniężny przez spółkę osobową traktować należy na gruncie przepisów podatkowych analogicznie jak zbycie takiego składnika przez spółkę kapitałową. Bez znaczenia jest przy tym fakt, iż ze względu na tzw. „transparentność podatkową” spółek osobowych, w ich przypadku podatnikami będą wspólnicy, nie zaś sama spółka. Analogicznie powinien zatem być ustalony dochód z odpłatnego zbycia składników majątkowych nabytych tytułem wkładu niepieniężnego dokonanego przez spółki osobowe i kapitałowe.

Wnioskodawca pragnie podkreślić, iż w analizowanym stanie faktycznym wydatek poniesiony przez niego na nabycie otrzymanych aportem Akcji, rozumiany powinien być jako ich wartość określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego. Z uwagi jednak na przyjętą praktykę organów skarbowych w doniesieniu do spółek kapitałowych, wydatek ten nie powinien przekraczać łącznej nominalnej wartości udziałów wydanych przez Wnioskodawcę.

Pomimo faktu, iż zdaniem Wnioskodawcy poprzez analogie zastosowanie w przedmiotowym przypadku powinny znaleźć stanowiska organów skarbowych potwierdzające, iż przez wydatki na nabycie udziałów nabytych w drodze wkładu niepieniężnego do spółek osobowych należy rozumieć wartość udziałów (akcji) ustaloną w umowie spółki osobowej, nie wyższą jednak od wartości rynkowej udziałów z dnia wkładu.

Aktualne dla analizowanego stanu faktycznego będą zatem interpretacje organów podatkowych, stanowiące, iż w sytuacji gdy sprzedawane udziały zostały wcześniej uzyskane jako wkład niepieniężny, kosztem podatkowym powinna być wartość nominalna udziałów własnych wydanych jako ekwiwalent za otrzymane i następnie aportowane udziały (pismo Dyrektora Izby Skarbowej z 11 kwietnia 2004 r.). Tytułem przykładu wskazać można m.in. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej z 24 kwietnia 2008 r., w której wskazano, iż w sytuacji, gdy do Spółki zostaną aportem wniesione akcje, w zamian za które Spółka wyda udziały Spółki o określonej wartości nominalnej (równej wartości rynkowej akcji z chwili ich wniesienia aportem do Spółki), to w przypadku gdy te akcje będą zbywane, kosztem ich nabycia będzie wartość nominalna udziałów, jakie w zamian za zbywane akcje zostaną wydane. Tym samym kosztem uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji będzie ich wartość rynkowa z chwili wniesienia aportem przedsiębiorstwa do Spółki.

Reasumując, Wnioskodawca zwraca się z prośbą o potwierdzenie swojego stanowiska, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży Akcji otrzymanych tytułem wkładu niepieniężnego będzie wartość Akcji określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego Wnioskodawcy (nie wyższa od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia do Wnioskodawcy) i równa wartości nominalnej udziałów wydanych przez Wnioskodawcę w zamian za ich wkład.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 z późn. zm.), dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zgodnie z powyższymi uregulowaniami podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą lub inną działalnością zarobkową, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu lub jego zachowania albo zabezpieczenia. Aby dany wydatek mógł być zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodów muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie: wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków określonych w art. 16 ust. 1 w/w ustawy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych (…); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (…).

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów lub akcji w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych udziałów lub akcji. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłączenie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe. W konsekwencji przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy będzie się odnosił do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, polegającego na nabyciu akcji w zamian za określoną liczbę udziałów, które to udziały stanowią ekwiwalent za wniesiony aport w postaci akcji spółki kapitałowej.

Zatem, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy do Spółki aportem zostaną wniesione akcje, wówczas w przypadku gdy te akcje będą zbywane, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tych akcji określona w uchwale o podwyższeniu kapitału zakładowego, równa wartości nominalnej udziałów, wydanych w zamian za ten wkład.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj