Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-645/09/PH
z 4 listopada 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-645/09/PH
Data
2009.11.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dostawa
książka
nośnik
płyta CD
płyta DVD
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności wymienionych w niniejszym wniosku, w opisanym stanie faktycznym Spółka powinna traktować dostawę książek z dołączonymi nośnikami danych (płytami CD, DVD itd.), stanowiących jednolitą całość, jako dostawę jednego towaru w postaci książki, opodatkowaną według stawki VAT właściwej dla książek tj. 0%?”



Wniosek ORD-IN 4 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2009r. (data wpływu 17 sierpnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 października 2009r. (data wpływu 13 października 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę książek z dołączonymi nośnikami danych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 sierpnia 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na dostawę książek z dołączonymi nośnikami danych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 października 2009r. (data wpływu 13 października 2009r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 28 września 2009r. znak: IBPP2/443-645/09/PH.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest producentem gotowych produktów w postaci płyt z muzyką, filmami i oprogramowaniem (CD, DVD i inne rodzaje nośników). Wnioskodawca dysponuje ponadto własną drukarnią książek, które są wytwarzane na zamówienie klientów - wydawnictw krajowych i zagranicznych.

Przy drukowaniu książek na zlecenie danego klienta Wnioskodawca wykorzystuje materiały własne (papier, okładki, komponenty - farby, kleje itd.). Wnioskodawca nie posiada za to praw autorskich do dystrybucji wytwarzanych książek - to klient (wydawnictwo) zamawiające książki posiada prawo do ich dystrybucji w różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Podobna sytuacja ma zresztą miejsce w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę zamówienia na produkcję nośników (płyt) - są one wytwarzane z materiałów własnych, dysponentem praw autorskich do zawartości nośnika jest klient (wydawnictwo) zlecający produkcję.

Po wytworzeniu zamówionych książek Wnioskodawca realizuje dostawę towarów w postaci materialnej, przenosząc na klienta prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabywca kupując wydrukowane przez Wnioskodawcę książki staje się ich właścicielem i prowadzi ich dalszą dystrybucję, zgodnie z zakresem posiadanych uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku dostawy nośników (płyt).

W niektórych przypadkach Wnioskodawca realizuje na zlecenie klientów dostawy kompleksowe, obejmujące produkcję książki wraz z dołączoną płytą/płytami CD/DVD/innego rodzaju nośnikami zawierającymi muzykę, filmy, oprogramowanie itp. Płyty stanowią element książek, zawierając treści korespondujące z ich treścią. Płyty są "zespalane" fizycznie z książką w jeden zestaw w różny sposób: poprzez wklejenie w opakowaniu foliowym do okładki książki, umieszczenie w schowku wytłoczonym na okładce książki, umieszczenie w specjalnej wkładce tekturowej, zafoliowanie wraz z książką itp. Książka zawierająca płytę jest oznaczona numerem ISBN jako jeden towar (numer ISBN jest przekazywany do informacji Wnioskodawcy przez klienta).

Zamówienie przez klienta towaru w postaci książki z dołączonymi płytami jest wyceniane przez Wnioskodawcę i fakturowane dla klienta jako jedna pozycja towarowa tzn. końcowa cena jednostkowa towaru dla klienta uwzględnia wszystkie elementy składowe książki: papier, koszty druku, obwoluty, koszt wytworzenia dołączonych płyt, koszty opakowania itp. oraz marżę producenta. Innymi słowy, wytwarzane przez Wnioskodawcę i dołączane do książek płyty nie stanowią osobnej pozycji sprzedaży na fakturach VAT, ponieważ ich wartość jest już uwzględniona w cenie książki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w szczególności wymienionych w niniejszym wniosku, w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca powinien traktować dostawę książek z dołączonymi nośnikami danych (płytami CD, DVD itd.), stanowiących jednolitą całość, jako dostawę jednego towaru w postaci książki, opodatkowaną według stawki VAT właściwej dla książek tj. 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, produkcja książek z dołączonymi nośnikami (płytami), realizowana w ramach kompleksowego zamówienia, prowadzi do wytworzenia jednego rodzaju towaru i powinna być opodatkowana VAT jako jednolita dostawa książek, podlegająca stawce 0% VAT w razie spełnienia warunków wynikających z § 9 ust. 1 punkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy jego stanowisko jest uzasadnione następującymi przesłankami:

  1. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: "ustawa o VAT"), opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
  2. W efekcie druku książek, wytworzonych w całości z materiałów własnych Wnioskodawcy, dochodzi do wytworzenia rzeczy (towarów), stanowiących materialny efekt procesu produkcyjnego. Przeniesienie własności tych towarów wymaga ich wydania, jako rzeczy określonych co do gatunku (art. 155 § 2 Kodeksu cywilnego). Tym samym następuje przeniesienie przez Wnioskodawcę na wydawcę prawa do rozporządzania jak właściciel wyprodukowanymi przez nią towarami, co oznacza dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
  3. Bez znaczenia dla możliwości przeniesienia prawa do rozporządzenia towarem jak właściciel pozostaje przy tym, zdaniem Wnioskodawcy, kwestia posiadania praw autorskich. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, prawa na dobrach niematerialnych (w tym prawa autorskie) mają charakter autonomiczny i niezależny w stosunku do praw odnoszących się do rzeczy (papieru, na którym utwory stanowiące przedmiot prawa autorskiego zostały utrwalone). Własność nośnika może być zatem przeniesiona niezależnie od zmiany właściciela praw autorskich, podobnie jak samo wytworzenie produktu (rzeczy) w postaci książki nie wymaga dysponowania prawem do eksploatacji jej zawartości.
  4. Wobec powyższego, sprzedaż wydrukowanych przez Wnioskodawcę książek stanowi dostawę towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedaż książek nie jest tym samym formą świadczenia usług na gruncie przepisów o VAT. Kryterium decydującym o takiej kwalifikacji podatkowej realizowanej transakcji jest własność papieru i innych materiałów; jeżeli drukowanie odbywa się na papierze własnym, drukarnia dokonuje sprzedaży rzeczy materialnych wytworzonych w toku procesu produkcyjnego. Sprzedając zamówione książki klientowi, Wnioskodawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzenia tymi rzeczami, zarówno w sensie prawnym (umowa sprzedaży), jak i ekonomicznym (przekazanie faktycznego władztwa nad rzeczą). Wydawnictwo nabywa własność książek i może przystąpić do ich dystrybucji. Odmienna klasyfikacja wykonywanych przez Wnioskodawcę czynności byłaby możliwa tylko w hipotetycznej sytuacji, gdyby Wnioskodawca ograniczał się do drukowania książek z materiałów powierzonych przez odbiorcę, ograniczając się w takim przypadku do świadczenia na rzecz zleceniodawcy usług drukarskich.
  5. Należy również zauważyć, że w ramach podstawowej działalności Wnioskodawcy, czyli produkcji płyt z filmami, nagraniami itd. dochodzi do wytworzenia na zlecenie klienta towaru. Płyty podobnie jak książki są wytwarzane z materiałów własnych Wnioskodawcy (granulaty, kleje itp.) i po wyprodukowaniu są przedmiotem dostawy w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. "Materialny" charakter tego rodzaju transakcji nie budzi przy tym żadnych wątpliwości Wnioskodawcy, a w istocie rzeczy ma ona przecież charakter analogiczny jak w przypadku produkcji książek (wytworzenie z własnych materiałów rzeczy, która inkorporuje treść, do której prawa posiada podmiot inny niż producent). Jedyna różnica dotyczy zatem właściwej stawki VAT, gdyż w przypadku płyt zastosowanie ma standardowo stawka podstawowa w wysokości 22%, a jedynie w przypadku dostawy do klientów zagranicznych w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów mogą zostać spełnione przesłanki do zastosowania stawki VAT 0%.
  6. Odmiennie niż w przypadku płyt, dla dostawy towarów w postaci książek zasadą jest stosowanie stawki VAT w wysokości 0%. Podstawę do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% stanowi § 9 ust. 1 punkt 10 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. W konsekwencji, jeżeli w ramach danego zamówienia Wnioskodawca wytwarza książki, oznaczone symbolami ISBN, właściwa dla sprzedaży takich towarów będzie stawka VAT 0% (z wyjątkiem książek adresowych i pozostałych pozycji wyłączonych z możliwości objęcia stawką 0% w myśl § 9 ust. 1 punkt 10 lit. a Rozporządzenia). W praktyce jest zresztą regułą, że wydawnictwa przy zamawianiu książek przekazują Wnioskodawcy jako producentowi informację o numerach ISBN, tak aby zostały one nadrukowane na książkach.
  7. W przypadku dostawy książek dla klientów zagranicznych, Wnioskodawca także dokonuje sprzedaży towaru, który podlega stawce VAT 0% na zasadach przewidzianych w § 9 ust. 1 punkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Niemniej jednak w przypadku dostawy stanowiącej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) podstawę do zastosowania stawki VAT w wysokości 0% może stanowić również art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym zakresie dostawa książek może zostać opodatkowana preferencyjną stawką VAT w wysokości 0% niezależnie od oznaczenia książek numerami ISBN, jeżeli tylko towary (książki) zostaną sprzedane w ramach WDT i jednocześnie zostaną spełnione warunki dokumentacyjne przewidziane w art. 42 i innych właściwych przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.
  8. Powyższe stanowisko jest ugruntowane w świetle szeregu interpretacji prawa podatkowego, dotyczących sytuacji faktycznych analogicznych jak w przypadku Wnioskodawcy. W szczególności w znaczącym piśmie z dnia 30 grudnia 2004r. (sygn. PP1-811-1900/04/DSz/4045) Ministerstwo Finansów stwierdziło, że "w przypadku gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez drukarnię jest wykonywanie produktu w postaci np. wydrukowanego materiału, który został wydrukowany na materiale własnym drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę w świetle art. 7 ustawy o podatku VAT, jeżeli wykonujący to zlecenie przenosi prawo do rozporządzenia tym produktem jak właściciel na nabywcę". Również najnowsze interpretacje indywidualne Ministra Finansów potwierdzają dotychczasową linię orzecznictwa. Dla przykładu, w interpretacji z dnia 1 czerwca 2009r. (sygn. IPPP1-443-344/09-2/JB) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że "proces drukowania książki w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej związanej z wykorzystanymi materiałami, który staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzania nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy do drukowanego utworu, gdyż nie są one w tym przypadku przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż utworu jakim jest książka czy czasopismo. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki o symbolu PKWiU 22.11 oraz czasopisma o symbolu PKWiU 22.13 są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy (...). Wnioskodawca ma prawo do stosowania preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do dostawy wykonanych przez siebie na zlecenie wydawców książek (PKWiU 22.11) oraz czasopism (PKWiU 22.13), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN i ISSN". Analogiczne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 10 października 2008r. (IBPP2/443-684/08/BM).
  9. Powyższa argumentacja została przedstawiona w równoległym wniosku Wnioskodawcy o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie stawki podatku VAT właściwej dla dostawy książek wytworzonych z materiałów własnych. Niemniej jednak, z uwagi na fakt, że zagadnienie to dotyczy również pośrednio kwestii opodatkowania VAT książek z dołączonymi płytami, Wnioskodawca przytacza ponownie tą argumentację dla zapewnienia kompletności niniejszego wniosku.
  10. Jak już wspomniano powyżej, sprzedaż przez Wnioskodawcę nośników danych (płyt) wraz z zawartością podlega co do zasady opodatkowaniu według stawki podstawowej VAT, tj. 22%. Pojawia się zatem pytanie, czy w przypadku dostawy kompleksowej - obejmującej książki wraz z dołączonymi nośnikami danych - dochodzi do sprzedaży jednego towaru (w postaci książki wraz z dołączonym nośnikiem danych), czy też następuje dostawa dwóch osobnych rodzajów towarów, a każdy z nich powinien zostać opodatkowany według właściwej dla niego stawki VAT.
  11. Zgodnie z przyjętym powszechnie w indywidualnych Interpretacjach Ministra Finansów poglądem, sprzedaż książek wraz z dołączonymi do nich płytami CD/DVD, których zawartość ma charakter komplementarny względem treści książki, stanowi jednolity przedmiot dostawy. Całość produktu, tj. książka oraz płyta, stanowią wówczas komplet i jeden towar. Założeniem jest przy tym, iż na płytach nagrywane są materiały integralnie związane z tematyką, poruszaną w książkach, a odrębne nabycie książki i płyty nie jest możliwe. Jeżeli zatem mamy do czynienia z produktami, które są ze sobą funkcjonalnie związane i nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, należy uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Ponieważ głównym przedmiotem transakcji jest książka, a płyta stanowi jej część składową, książka wraz z dołączoną, do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką podatku VAT (zob. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2009r. sygn. IPPP2/443-181/09-2/AZ, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 3 marca 2009r. sygn. IBPP2/443-66/09/WN i szereg innych interpretacji w analogicznych sprawach).
  12. Zdaniem Wnioskodawcy, pogląd o zastosowaniu jednolitej stawki 0% VAT na dostawę towaru w postaci książki wraz z dołączoną płytą ma również zastosowanie w przypadku Wnioskodawcy. Przedmiot dostawy ze strony Wnioskodawcy jako producenta pokrywa się bowiem z przedmiotem dostawy, jaką zamawia klient (wydawnictwo będące nabywcą i dystrybutorem książek z płytami). Zarówno dla wydawnictwa i jego klientów, jak również dla Wnioskodawcy towarem jest w tym wypadku jednolity komplet typu książka z dołączoną płytą. Wyprodukowane przez Wnioskodawcę płyty są "zespalane" z książkami w jedną całość i dostarczane klientowi w postaci gotowych zestawów. Przeważającym elementem towaru jest przy tym książka, co wynika z jej zarejestrowania w systemie ISBN i oznaczenia jej wraz z całą zawartością odpowiednim numerem ISBN.
  13. Co prawda Wnioskodawca nie ingeruje w treść produkowanych książek i płyt, w związku z czym nie jest w stanie stwierdzić, czy zawartość danej płyty ma charakter komplementarny względem treści zamawianej równolegle książki. Niemniej jednak z istoty rzecz klient zamawiający książkę wraz z dołączoną płytą zamawia produkt stanowiący jednolitą, całość pod względem merytorycznym. Osobna sprzedaż przez klienta książek i płyt połączonych w jeden zestaw wymagałaby rozdzielenia tego zestawu (np. rozerwania folii, wyjęcia płyty z opakowania itd.), co nie miałoby organizacyjnego ani ekonomicznego sensu. Wobec tego należy przyjąć, że z zasady zawartość zamawianej przez klienta książki powinna korespondować z zawartością, dołączonej płyty, jeżeli dane zamówienie obejmuje jednolity produkt w postaci książki z płytą.
  14. Wobec powyższego, należy uznać, że sprzedaż książek z dołączonymi nośnikami danych (płytami) stanowi dla Wnioskodawcy dostawę towaru w postaci jednolitego zestawu, traktowanego dla celów VAT jako książka, z uwagi na dominujący charakter tego elementu. W konsekwencji Wnioskodawca z punktu widzenia VAT powinien rozpoznawać w takich przypadkach dostawę książki w cenie uzgodnionej z klientem. Dostawa książki będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki 0% w razie spełnienia warunków przewidzianych w § 9 ust. 1 punkt 10 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, czyli zasadniczo w razie oznaczenia książki numerem ISBN.

Ponadto, w piśmie z dnia 5 października 2009r., Wnioskodawca wyjaśnił, iż:

    I. Zgodnie z nomenklaturą PKWiU w wersji wprowadzonej Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. nr 42, poz. 264), towary w postaci książek z dołączonymi nośnikami danych, objęte zakresem wniosku Wnioskodawcy, należy zdaniem Wnioskodawcy zaklasyfikować w poz. 22.11 „Książki". W szczególności mogą to być następujące pozycje:
    1) PKWiU 22.11.10 - Książki, broszury, ulotki i podobne materiały drukowane, w pojedynczych arkuszach, w tym:
    • 22.11.10-00.10 - Książki drukowane w pojedynczych arkuszach
    • 22.11.10-00.20 - Broszury, ulotki itp. drukowane w pojedynczych arkuszach.
    2) PKWiU 22.11.20 - Książki, broszury, ulotki i tym podobne, z wyjątkiem słowników i encyklopedii, w tym:
    • 22.11.20-10.00 - Podręczniki szkolne
    • 22.11.20-20.00 - Książki lub broszury dla dzieci
    • 22.11.20-30.00 - Książki lub broszury z literatury pięknej
    • 22.11.20-40.00 - Książki lub broszury z dziedziny nauk społecznych
    • 22.11.20-50.00 - Książki lub broszury z dziedziny nauk i techniki
    • 22.11.20-60.20 - Publikacje informacyjne
    • 22.11.20-60.30 - Profesjonalne informatory międzynarodowe na temat eksportu
    • 22.11.20-60.90 - Książki, broszury i ulotki oraz podobne materiały (z wyjątkiem słowników, encyklopedii), drukowane seryjnie, pozostałe
    • 22.11.20-80.00 - Książki dla dzieci z obrazkami do rysowania lub kolorowania
    3) PKWiU 22.11.31 - Słowniki i encyklopedie, w tym:
    • 22.11.31-00.10 - Słowniki
    • 22.11.31-00.20 – Encyklopedie.

    II. Z zamówień składanych przez podmioty zamawiające u Wnioskodawcy jako producenta książki z dołączonymi nośnikami danych wynika, że nośniki (płyty) mają charakter komplementarny względem książki z uwagi na związek pomiędzy ich treścią (klient składa Wnioskodawcy odpowiednie oświadczenie w tej sprawie). Wnioskodawca jako producent nie jest upoważniony do samodzielnej weryfikacji treści znajdujących się w zamawianych przez klientów książkach z dołączonymi nośnikami danych i takiej weryfikacji nie przeprowadza, dlatego opiera się w tej mierze na oświadczeniach składanych przez klientów.Ponadto z samej istoty zamówień na jednolity produkt w postaci książki z dołączonym nośnikiem danych należy wnioskować, że pomiędzy treścią książki i treścią dołączonego nośnika powinien istnieć co do zasady określony związek, bowiem w innym wypadku nie istniałby sens gospodarczy zamawiania takiego zestawu, zwłaszcza że wyprodukowane przez Wnioskodawcę książki i płyty są „zespalane" w jedną całość i dostarczane klientowi w postaci gotowych zestawów. Osobna sprzedaż przez klienta książek i płyt połączonych w jeden zestaw wymagałaby rozdzielenia zestawu (np. rozerwania folii, wyjęcia płyty z opakowania itd.), co nie miałoby organizacyjnego ani ekonomicznego sensu.Wnioskodawca podkreślił, że w sytuacji faktycznej będącej przedmiotem wniosku, z przedmiotu zamówienia wynika każdorazowo, że jest to zamówienie na kompleksowy produkt w postaci książki z dołączonym nośnikiem danych, fakturowany następnie jako towar w postaci książki. Innymi słowy, klient składa Wnioskodawcy jedno zamówienie obejmujące zestaw składający się z książki z dołączonymi nośnikami danych, zawierającymi przekazane przez klienta treści, a nie osobne zamówienia na książkę i osobne zamówienia na nośniki. Gdyby klient złożył odrębne zamówienia, Wnioskodawca rozpoznałaby wówczas sprzedaż dwóch odrębnych towarów.

    III. W ramach wyceny i fakturowania zamówienia na jednolity produkt w postaci książki z dołączonym nośnikiem danych Wnioskodawca ujmuje na fakturze sprzedaży jedną ostateczną cenę netto na towar (książka + płyta). Cena dla samej książki (bez płyty) może być podana klientowi jedynie w celach informacyjnych, jako orientacyjny składnik kosztowy towaru, na etapie zamówień/negocjacji handlowych (tak jak np. może być podana również w celach informacyjnych osobno wycena transportu towarów, dodatkowych opakowań itd., a wszystkie te elementy składają się na ostateczną i fakturowaną w jednolity sposób cenę netto towaru w postaci książki z dołączonym nośnikiem danych). W efekcie w sytuacji faktycznej będącej przedmiotem wniosku Wnioskodawcy dochodzi do sprzedaży towaru, którym jest książka z dołączonym nośnikiem danych, a towar ten posiada jedną, określoną cenę jednostkową netto za sztukę.

    IV. Stan faktyczny oraz własne stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku odnosi się wprawdzie do produkcji płyt, ale jedynie w zakresie, w jakim tego rodzaju odniesienie pozwala na stwierdzenie analogii pomiędzy produkcją płyt i produkcją książek (i w ten sposób uzasadnia dodatkowo stanowisko Wnioskodawcy w kwestii opodatkowania VAT dostawy książek). W związku z tym Wnioskodawca oczekuje interpretacji jedynie w zakresie pytania zawartego w swoim wniosku, dotyczącego zasad opodatkowania VAT sprzedaży książek z dołączonymi nośnikami danych (w szczególności płytami CD i DVD).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 16 ustawy o VAT minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0%, 3% lub 7% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek, uwzględniając:

  1. specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług;
  2. przebieg realizacji budżetu państwa;
  3. przepisy Wspólnoty Europejskiej.

I tak w oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) obniżona do wysokości 0% stawka podatku ma zastosowanie do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Z powyższych przepisów wynika, że dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0%, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Jak wynika z przedstawionego opisu stanu faktycznego, Wnioskodawca jest producentem gotowych produktów w postaci płyt z muzyką, filmami i oprogramowaniem (CD, DVD i inne rodzaje nośników), Wnioskodawca dysponuje ponadto własną drukarnią książek, które są wytwarzane na zamówienie klientów - wydawnictw krajowych i zagranicznych. Zdaniem Wnioskodawcy, towary w postaci książek z dołączonymi nośnikami danych, objęte zakresem wniosku, należy zaklasyfikować w poz. 22.11 „Książki", zgodnie z nomenklaturą PKWiU.

Przy drukowaniu książek oraz produkcji nośników (płyt) na zlecenie danego klienta Wnioskodawca wykorzystuje materiały własne, zaś dysponentem praw autorskich jest klient (wydawnictwo) zlecający produkcję. Zamówienie przez klienta towaru w postaci książki z dołączonymi płytami jest wyceniane przez Wnioskodawcę i fakturowane dla klienta jako jedna pozycja towarowa tzn. końcowa cena jednostkowa towaru dla klienta uwzględnia wszystkie elementy składowe książki: papier, koszty druku, obwoluty, koszt wytworzenia dołączonych płyt, koszty opakowania itp. oraz marżę producenta.

Z zamówień wynika, iż nośniki (płyty) mają charakter komplementarny względem książki, zaś Wnioskodawca opiera się w tej mierze na oświadczeniach składanych przez klientów. Z przedmiotu zamówienia wynika każdorazowo, że jest to zamówienie na kompleksowy produkt - zestaw składający się z książki z dołączonymi nośnikami danych, zawierającymi przekazane przez klienta treści, a nie osobne zamówienia na książkę i osobne zamówienia na nośniki.

W ramach wyceny i fakturowania zamówienia na jednolity produkt w postaci książki z dołączonym nośnikiem danych Wnioskodawca ujmuje na fakturze sprzedaży jedną ostateczną cenę netto na towar (książka + płyta).

Cena dla samej książki (bez płyty) może być podana klientowi jedynie w celach informacyjnych, jako orientacyjny składnik kosztowy towaru, na etapie zamówień/negocjacji handlowych.

Po wytworzeniu zamówionych książek oraz w przypadku dostawy nośników (płyt), Wnioskodawca realizuje dostawę towarów w postaci materialnej, przenosząc na klienta prawo do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabywca po zakupie staje się właścicielem i prowadzi ich dalszą dystrybucję, zgodnie z zakresem posiadanych uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych.

W przypadkach, w których Wnioskodawca realizuje na zlecenie klientów dostawy kompleksowe, obejmujące produkcję książki wraz z dołączoną płytą/płytami CD/DVD/innego rodzaju nośnikami zawierającymi muzykę, filmy, oprogramowanie itp., płyty stanowią element książek, zawierając treści korespondujące z ich treścią. Płyty są "zespalane" fizycznie z książką w jeden zestaw w różny sposób: poprzez wklejenie w opakowaniu foliowym do okładki książki, umieszczenie w schowku wytłoczonym na okładce książki, umieszczenie w specjalnej wkładce tekturowej, zafoliowanie wraz z książką itp. Książka zawierająca płytę jest oznaczona numerem ISBN jako jeden towar (numer ISBN jest przekazywany do informacji Wnioskodawcy przez klienta).

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przypadku produktów, które są ze sobą funkcjonalnie związane i które nie mogą funkcjonować prawidłowo bez siebie, można uznać, że sprzedaż zestawu (kompletu) w istocie dotyczy sprzedaży jednego produktu. Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży. Opisane zdarzenie przyszłe dotyczy bowiem dostawy produktu jakim jest książka z dołączonymi nośnikami danych. Nie dochodzi tutaj do nieodpłatnego przekazania nośników danych, nabywca otrzymuje płytę jako składową część produktu.

Jeżeli zatem książki, których dotyczy zapytanie, stanowiące jednolity zestaw wraz z dołączonymi nośnikami danych (płytami CD, DVD itd.), zostaną zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 22.11, oraz będą oznaczone symbolem ISBN, a także nie będzie miało do nich zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r., to ich dostawa będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT, na mocy § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Jednocześnie informuje się, iż wydając niniejszą interpretację nie wzięto pod uwagę powołanych przez Wnioskodawcę pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego, potwierdzających, jego zdaniem, prezentowane przez niego stanowisko w sprawie. Nie stanowią one bowiem źródła prawa i zostały wydane w indywidualnych sprawach innych podatników.

Należy jednocześnie zauważyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności dokonanego przez Wnioskodawcę przyporządkowania formalnego przedmiotowych książek z dołączonymi nośnikami danych (płytami CD, DVD itd.) do grupowania statystycznego. Należy bowiem zauważyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Tak więc to Wnioskodawcę obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania sprzedawanych towarów, a w razie wątpliwości Wnioskodawca może w tym zakresie zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj