Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1086/09-3/LP
z 17 grudnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1086/09-3/LP
Data
2009.12.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa
książka
płyta CD
płyta DVD
stawki podatku


Istota interpretacji
Dotyczy opodatkowania dostawy książek/broszur z dołączanymi do nich płytami CD/DVD.



Wniosek ORD-IN 816 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009r. (data wpływu 2 listopada 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2009r. (data wpływu 2 listopada 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest częścią międzynarodowego koncernu fonograficznego. Głównym przedmiotem działalności Spółki jest wydawanie oraz promocja płyt polskich i zagranicznych artystów.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku fonograficznym, na którą wpływa min. coraz bardziej powszechny (również nielegalny) dostęp do elektronicznych plików muzycznych, Spółka zamierza uatrakcyjnić swoją ofertę handlową. W szczególności, dostrzegając zwiększające się oczekiwania obecnego odbiorcy, Spółka postanowiła rozszerzyć zakres swojej działalności gospodarczej o działalność wydawniczą, m.in. wydawanie oraz sprzedaż książek i broszur o tematyce muzycznej. Powyższy zakres czynności mieści się w przedmiocie działalności Spółki wpisanym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W celu dostosowania oferty do istniejącego zapotrzebowania odbiorców, a przez to zwiększenia sprzedaży, Spółka zamierza wydawać (zlecać wydanie) książek i broszur o tematyce muzycznej. Dodatkowo do niektórych z ww. książek/broszur dołączane będą płyty CD, VCD, DVD) lub inne nośniki danych (np. karty pamięci) zawierające nagrania muzyczne, a także nagrane utwory audio lub wideo (np. teledyski, nagrania z koncertów, zdjęcia, czytany tekst książki - tzw. audiobooki) o tematyce komplementarnej z treścią zawartą w książkach/broszurach (w przypadku audiobooków na nośniku nagrany będzie tekst ksiązki czytany przez znanego artystę).

Nagrane i dołączone do książek i broszur treści będą przedstawiały dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książce/broszurze. Na płytach i innych nośnikach nagrywane bowiem będą utwory dźwiękowe i/lub wizualne uzupełniające zagadnienia poruszane w książce/broszurze. Zawartość nośnika zawsze będzie miała charakter komplementarny względem treści książki/broszury.

Przykładowo, do książki opisującej dany gatunek muzyczny czy jego historię dołączona będzie płyta zawierająca utwory z danego gatunku muzycznego (np. blues, jazz, soul, pop, rock). Podobnie, do książki zawierającej wywiady z danym wokalistą lub zespołem muzycznym dołączona będzie płyta zawierająca wybrane utwory tego artysty lub zespołu. Załączony nośnik będzie stanowić uzupełnienie książki jako ilustracja muzyczna informacji zawartych w książce. Nośnik z muzyką (lub teledyskami, zdjęciami etc.) dołączony do opracowania książkowego zdecydowanie wpłynie na atrakcyjność książki oraz podniesie jej wartość dla czytelnika.

Planowana przez Spółkę zmiana strategii biznesowej poprzez rozszerzenie oferty o publikacje książkowe ma na celu oferowanie klientowi produktów o wyższej wartości niż dostępne za pośrednictwem innych źródeł, a jednocześnie propagowanie wśród klientów wiedzy związanej z muzyką w bardzo szerokim aspekcie - dotyczącej poszczególnych rodzajów muzyki, kompozytorów, wykonawców itp.

Spółka pragnie podkreślić, że bez załączenia do sprzedawanych książek i broszur, płyt lub innych nośników uzupełniających treść publikacji nie będzie możliwe osiągnięcie zamierzonego przez nią celu handlowego w postaci dostarczenia klientowi produktu kompleksowo zaspokajającego jego potrzeby. Załączenie płyt do sprzedawanych przez Spółkę książek i broszur będzie zatem miało na celu zapewnienie klientowi produktu o odpowiedniej dla niego jakości i atrakcyjności, wyróżniającym się na rynku.

Jako praktyczny przykład towaru, którego sprzedaż Spółka planuje, można wskazać leksykon muzyki określonego gatunku. Leksykon w wersji drukowanej będzie zawierał informacje na temat danego gatunku muzyki o znanych wykonawcach tego gatunku, ilustracje rysunkowe oraz zdjęcia Jego dopełnieniem będzie nośnik zawierający pliki muzyczne odnoszące się do tego gatunku muzyki, zawierający utwory wykonawców, o których informacje zawarte są w książce.

W sytuacji, gdy książka lub broszura będzie sprzedawana łącznie z dołączonym do niej nośnikiem danych, takim jak płyta CD, VCD lub DVD, sposób połączenia książki lub broszury z płytą będzie taki, aby uniemożliwiał odłączenie tych rzeczy i ich odrębną sprzedaż. Przedmiotowe płyty (lub inne nośniki) umieszczane będą albo wewnątrz książki czy broszury (np. zamocowane do okładki), bądź też będą zafoliowane razem z książką/broszurą. Płyta będzie więc składową częścią książki/broszury. Przy czym nie będzie możliwe odłączenie i odrębne nabycie samej płyty, która stanowi element składowy książki/broszury (bez jednoczesnego nabycia książki/broszury) na okładce płyty lub książki umieszczona będzie adnotacja, iż płyta jest przeznaczona do sprzedaży wyłącznie z daną książką/broszurą. Podobnie nie będzie możliwe kupno wyłącznie książki/broszury bez dołączonego nośnika. W konsekwencji przedmiotem sprzedaży będzie książka/broszura składająca się z dwóch elementów i stanowiąca jedną publikacje jako całość.

Książka/broszura wraz z załączonym do niej nośnikiem uzupełniającym jej treść będzie stanowiła jedną publikację opatrzoną numerem ISBN - Spółka ma zamiar wystąpić do Biblioteki Narodowej o nadanie numeru ISBN, którym oznaczone będą sprzedawane przez nią książki i broszury, w tym także z dołączonymi do nich płytami CD, VCD łub DVD (ewentualnie innymi nośnikami, takimi jak karty pamięci). Numer ISBN nadawany będzie publikacji jako całości złożonej z dwóch elementów, tj. książce/broszurze wraz z dołączonym do niej nośnikiem z utworami dźwiękowymi i/lub wizualnymi. Oba te elementy wspólnie będą stanowiły niepodzielną, merytorycznie uzupełniającą się całość i pod tym względem będą tworzyły jedno wydawnictwo.

Spółka zwraca również uwagę, że w omawianym stanie faktycznym nie będzie dochodzić do nieodpłatnego przekazania (odrębnej dostawy) nośnika z nagraniami dołączonego do książki/broszury. Klient będzie nabywał jeden produkt książkę/broszurę oraz płytę lub inny nośnik jako część składową książki/broszury.

Spółka uzyskała w tej sprawie opinię klasyfikacyjną wydaną 25 września 2009 r. przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. W wydanej opinii Urząd Statystyczny sklasyfikował wyrób będący przedmiotem wniosku - książkę i dołączoną płytę CD, VCD lub DVD, stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej - gdy zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydawnictwie papierowym w następujących grupowaniach:

  • zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dani 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm.) - w grupowaniu PKWiU 58.11.1 „Książki drukowane”,
  • w związku z § 2 powołanego wyżej rozporządzenia według PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. (Dz. U. Nr 89, poz. 844, z późn. zm.) w grupowaniu PKWiU 22.11 ‚„Książki”,
  • w związku z § 3 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r., zgodnie z którym do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług nadal stosuje się w okresie do 31 grudnia 2009 r. PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.) - w grupowaniu 22.11 „Książki”.

Spółka zwraca uwagę, że w tym samym grupowaniu PKWiU mieszczą się również broszury.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym właściwą stawką podatku VAT mającą zastosowanie do opodatkowania odpłatnej dostawy książek/broszur wraz z wchodzącym w jej skład nośnikiem danych (np. płytą CD, VCD, DVD, kartą pamięci) będzie stawka 0%...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z § 9 ust 1 pkt 10 rozporządzenia VAT stawkę podatku VAT 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Zatem, jak wynika z powyższego przepisu, aby odpłatna dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0% konieczne jest łączne spełnienie trzech warunków:

  1. przedmiotem transakcji są książki klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11, oraz
  2. transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20.60.10), nut, map i ulotek, oraz
  3. sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

Spółka uważa, że w opisanym w niniejszym piśmie stanie faktycznym do odpłatnej dostawy książek/broszur wraz z załączonym do nich nośnikiem danych w postaci płyty CD, VCD, DVD, powinna mieć zastosowanie stawka VAT wynosząca 0%, ponieważ wszystkie trzy wskazane powyżej przesłanki będą spełnione, a w szczególności:

  1. przedmiotem transakcji będą książki/broszury klasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11, co zostało potwierdzone w uzyskanej przez Spółkę opinii klasyfikacyjnej Urzędu Statystycznego w Łodzi z 25 września 2009 r., oraz
  2. przedmiotem transakcji nie będą książki adresowe o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książki telefoniczne, teleksy i telefaksy (PKWiU 22.1120-60.10), nuty, mapy ani ulotki, oraz
  3. sprzedawane książki/broszury z załączoną płytą będą stanowiły jeden produkt oznaczony jako całość symbolem ISBN.

Będąca przedmiotem oferty handlowej Spółka książka/broszura składająca się z dwóch elementów (tj. wydrukowanej książki lub broszury oraz dołączonej płyty CD, VCD, DVD) stanowi w ocenie Spółki jeden przedmiot dostawy, o którym mowa w § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia VAT. Dołączona płyta jest bowiem merytorycznie i funkcjonalnie związana z książką/broszurą i nie może samodzielnie prawidłowo i w sposób pełny zaspokajać potrzeb czytelnika. Jednocześnie, treści prezentowane na nośnikach będą nierozerwalnie związane z tematyką poruszaną w drukowanej książce/broszurze pod względem merytorycznym. W konsekwencji książka/broszura wraz z załączoną do niej płytą będzie stanowić nierozłączną merytorycznie i funkcjonalnie całość, która nie może funkcjonować oddzielnie i pod tym względem tworzy jedno wydawnictwo. Nie jest możliwa dostawa tylko jednej części tego wydawnictwa, ponieważ oba połączone ze sobą elementy są przedmiotem jednej transakcji i stanowią jeden przedmiot sprzedaży.

Elementem, który decyduje o charakterze całego towaru będzie w omawianym przypadku publikacja o tematyce związanej z muzyką - książka lub broszura. Treść przedstawiona w publikacji drukowanej uzupełniana będzie w niektórych przypadkach o nagrania muzyczne i/lub audio wideo na dołączonych płytach CD, VCD, DVD lub innych nośnikach danych. Płyty będą stanowiły zatem dodatkowy, uzupełniający materiał do książki/broszury, a poprzez ich dołączenie powstanie kompletna publikacja o zdecydowanie wyższej wartości dla czytelnika. Z tego względu nośnik będzie stanowić część składową wydawanej książki lub broszury. Nie będzie możliwe odłączenie nośnika i jego sprzedaż odrębnie od książki/broszury, w skład której będzie wchodzić.

Ze względu na specyfikę omawianego towaru jako całości (tj. książki), wartość nośnika z nagraniami będzie się realizowała dopiero w połączeniu z książką/broszurą do której będzie dołączona i której treść uzupełnia. Dołączenie nośnika stanowi o atrakcyjności książki jako produktu dla czytelnika (gdyż uzupełnia on jej treść). Jednocześnie, same nagrania na nośniku nie są głównym elementem całego produktu, a jedynie uzupełniają i ilustrują treści zawarte w książce/broszurze. W konsekwencji, w wydawnictwie zwartym składającym się z książki lub broszury i nośnika danych (płyty CD/VCD/DVD) zasadniczym towarem sprzedawanym jest książka/broszura, a dołączona płyta ma charakter uzupełniający, komplementarny. Nagrania dźwiękowe lub wizualne zawarte na nośniku będą w każdym przypadku komplementarne z treścią książki/broszury. Jak wskazano w stanie faktycznym, uzupełnienie treści książki będzie polegało np. na przedstawieniu na nośniku wybranych nagrań muzycznych opisywanego w książce gatunku muzyki, czy też filmów z koncertem zespołu muzycznego, którego dotyczyć będzie książka zawierająca wywiady z członkami zespołu i osobami z kręgu ich znajomych i rodziny, ich zdjęcia, opis historii zespołu itp.

Istotą sprzedawanego produktu będzie więc atrakcyjna dla nabywcy unikalna treść książki, która dodatkowo uzupełniona zostanie w formie zaprezentowania czytelnikowi np. wybranych utworów muzycznych, ilustrujących treści zawarte w książce.

Jak wskazano w stanie faktycznym, w omawianym przypadku nie będzie dochodzić do nieodpłatnego przekazania (odrębnej dostawy) nośnika z nagraniami dołączonego do książki/broszury. Nośnik będzie stanowił część składową książki/broszury. Nie będzie zatem mieć zastosowania art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, iż książka lub broszura wraz z dołączonym do niej nośnikiem (płytą CD, VCD, DVD) stanowi nierozerwalną i uzupełniająca się wzajemnie całość. Ponadto, numer ISBN nadawany jest całej książce/broszurze składającej się z drukowanej publikacji i załączonego do niej nośnika zawierającego materiały uzupełniające treść poruszaną w drukowanej książce/broszurze.

Dla celów statystycznych taka książka/broszura powinna być klasyfikowana w grupowaniu PKWiU 22.11 - „ Książki”, co zostało potwierdzone przez Urząd Statystyczny w Łodzi w wydanej na wniosek Spółki opinii klasyfikacyjnej z 25 września 2009 r.

Zatem w oparciu o uzyskaną opinię klasyfikacyjną, należy uznać, że książka/broszura wraz z nośnikiem cyfrowym (np. w postaci płyty CD, VCD, DVD karty pamięci) stanowi jeden przedmiot dostawy dla celów VAT (klasyfikowany w kategorii „Książki”). Oznacza to, iż w stanie faktycznym opisanym w niniejszym wniosku opodatkowaniu podatkiem VAT podlegać będzie dostawa ksiązki/broszury składającej się z dwóch elementów oznaczonej symbolem PKWiU 22.11 oraz posiadającej symbol ISBN. Dostawa ta będzie opodatkowana podatkiem VAT według stawki 0%.

Spółka zwraca uwagę na fakt, iż stanowisko zbieżne z zaprezentowanym powyżej szeroko prezentują także organy podatkowe (w tym także adresat niniejszego wniosku).

Na potwierdzenie powyższej tezy, Spółka przytacza niektóre ze znanych jej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanych przez organy podatkowe podatnikom w stanie faktycznym tożsamym z opisanym w niniejszym piśmie (dotyczącym dostawy publikacji drukowanych wraz z załączonym nośnikiem danych - płytą CD/VCD/DVD - uzupełniającym treść publikacji).

„Spółka, w ramach działalności, zamierza sprzedawać książki/broszury wraz dołączonymi do nich płytami CD/DVD. Utwory nagrane na płytach uzupełniają treści zawarte w książkach (broszurach). Całość produktu - książka(broszura) oraz płyta stanowią komplet, tj. jednolity przedmiot dostawy. Dołączona do książki (broszury) płyta CD/DVD nie ma wpływu na wysokość ceny kompletu.

(...)

Sprzedaż kompletu należy traktować jako jedną transakcję - transakcję sprzedaży, a nie jako transakcję sprzedaży i transakcję nieodpłatnego przekazania. Artykuł 7 ustawy o VAT nie ma więc zastosowania w przedmiotowej sprawie.

(…)

Mając powyższe na uwadze, jeżeli według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, a ich dostawa do dnia 31 grudnia 2007 r. korzysta ze stawki 0% na podstawie art. 146 ust 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku od towarów usług (z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek teIefonicznych, teleksów i telefaksów PKWiU 22.11.20-60.10, nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN) należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany 0% stawką podatku VAT”. (Interpretacja indywidualna z 4 grudnia 2007 nr IP-PP2-443-279/07-2/AZ).

Podobnie w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 marca 2009 r. (IBPP2/443-66/09/WN) stwierdzono, że „jeżeli książka (…) wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, zostanie zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 22.11, nie będzie miało do niej zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w § 9 ust 1 pkt 10 lit. a cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. oraz będzie oznaczona symbolem ISBN, to jej dostawa będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a

Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania 0% stawki podatku VAT”.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 10 października 2008 r. (IPPP1/443-1457/08-2/IZ) wskazał, że: ‚„ze złożonego wniosku wynika, że przedmiotem dostawy są książki wraz płytami DVD, VCD i CD z nagranymi utworami dźwiękowymi (audio) lub wizualnymi (video). Ich zawartość ma charakter komplementarny względem treści książek (…) Numer ISBN jest nadawany książce złożonej z dwóch elementów, tj. książce wraz z dołączoną do niej płytą DVD i/lub VCD i/lub CD. Oba elementy wspólnie stanowią bowiem merytorycznie uzupełniającą się całość i pod tym względem tworzą jedno wydawnictwo. Strona wskazała również, że jest w posiadaniu opinii wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi, w której jej produkt, czyli książka z załączoną płytą DVD, VCD, CD stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej, gdzie zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydaniu papierowym, mieści się w grupowaniu PKWiU 22.11.21, tj. Książki, broszury, ulotki i tym podobne wyroby drukowane (…) Należy uznać, że sprzedawane książki wraz z załączonymi do nich płytami DVD i/lub CD (…) stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 0%”.

Podsumowując powyższe należy podkreślić, iż skoro:

  • przedmiotem dostawy będzie książka/broszura składająca się z dwóch elementów, tj. ksiązka/broszura wraz z nośnikiem danych (płytą CD/VCD/DVD), której nadano numer ISBN

oraz

  • dołączony nośnik stanowić będzie część składową książki/broszury, nie mogącą być przedmiotem odrębnej transakcji

oraz

  • sprzedawane wydawnictwo klasyfikowane będzie w grupowaniu PKWiU 22.11

to odpłatna dostawa książki zawierającej jako swój element składowy nośnik danych (płytę VCD, CD, DVD lub inny nośnik) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatną dostawę - w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Co do zasady stawka podatku VAT, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi.

W oparciu o § 9 ust. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.12.2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

  1. książek (PKWiU ex 22.11), z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek – oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,
  2. czasopism specjalistycznych.

Z powyższych przepisów wynika, że dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki VAT w wysokości 0%, jeżeli spełnione zostaną łącznie trzy warunki:

  • przedmiotem transakcji są książki mieszczące się w grupowaniu PKWiU 22.11,
  • transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek,
  • sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.

W tym miejscu organ podatkowy zauważa, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie PKWiU; Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.). Zgodnie z § 3 rozporządzenia do celów:

1) opodatkowania podatkiem od towarów i usług,

  • do dnia 31 grudnia 2009 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z późn. zm.).

Tym bardziej, że konstrukcja ustawy i załączników do niej powoduje, iż to stosowna klasyfikacja w większości przypadków decyduje o tym jaką stawkę podatku należy zastosować w odniesieniu do danej sytuacji. Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza wydawać (zlecać wydanie) książek i broszur o tematyce muzycznej. Dodatkowo do niektórych z ww. książek/broszur dołączane będą płyty CD, VCD, DVD) lub inne nośniki danych (np. karty pamięci) zawierające nagrania muzyczne, a także nagrane utwory audio lub wideo (np. teledyski, nagrania z koncertów, zdjęcia, czytany tekst książki - tzw. audiobooki) o tematyce komplementarnej z treścią zawartą w książkach/broszurach (w przypadku audiobooków na nośniku nagrany będzie tekst ksiązki czytany przez znanego artystę). Nagrane i dołączone do książek i broszur treści będą przedstawiały dodatkowe aspekty tematyki poruszanej w książce/broszurze. Na płytach i innych nośnikach nagrywane bowiem będą utwory dźwiękowe i/lub wizualne uzupełniające zagadnienia poruszane w książce/broszurze. Zawartość nośnika zawsze będzie miała charakter komplementarny względem treści książki/broszury.

W sytuacji, gdy książka lub broszura będzie sprzedawana łącznie z dołączonym do niej nośnikiem danych, takim jak płyta CD, VCD lub DVD, sposób połączenia książki lub broszury z płytą będzie taki, aby uniemożliwiał odłączenie tych rzeczy i ich odrębną sprzedaż. Przedmiotowe płyty (lub inne nośniki) umieszczane będą albo wewnątrz książki czy broszury (np. zamocowane do okładki), bądź też będą zafoliowane razem z książką/broszurą. Płyta będzie więc składową częścią książki/broszury. Przy czym nie będzie możliwe odłączenie i odrębne nabycie samej płyty, która stanowi element składowy książki/broszury (bez jednoczesnego nabycia książki/broszury) na okładce płyty lub książki umieszczona będzie adnotacja, iż płyta jest przeznaczona do sprzedaży wyłącznie z daną książką/broszurą. Podobnie nie będzie możliwe kupno wyłącznie książki/broszury bez dołączonego nośnika. W konsekwencji przedmiotem sprzedaży będzie książka/broszura składająca się z dwóch elementów i stanowiąca jedną publikacje jako całość.

Spółka ponadto uzyskała w tej sprawie opinię klasyfikacyjną wydaną 25 września 2009 r. przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. W wydanej opinii Urząd Statystyczny sklasyfikował wyrób będący przedmiotem wniosku - książkę i dołączoną płytę CD, VCD lub DVD, stanowiące zestaw do sprzedaży detalicznej - gdy zawartość nośnika elektronicznego jest kontynuacją lub uzupełnieniem informacji zawartych w wydawnictwie papierowym w grupowaniu PKWiU 22.11 „Książki”.

Mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy ustawy oraz rozporządzenia wykonawczego, skoro według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sprzedawane przez Spółkę towary sklasyfikowane są pod symbolem 22.11, należy uznać, że książka wraz z dołączoną do niej płytą stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 0%, pod warunkiem jednak, że Wnioskodawca posiada dla nich numery ISBN.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj