Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-255/12-2/EK
z 5 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2012 r. (data wpływu do BKIP w Lesznie: 10 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu podatkowego rozliczenia wydatków poniesionych w ramach tzw. „rozruchu próbnego” przed oddaniem inwestycji do używania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 czerwca 2012 r. Spółka Akcyjna złożyła do Urzędu Skarbowego w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu podatkowego rozliczenia wydatków poniesionych w ramach tzw. „rozruchu próbnego” przed oddaniem inwestycji do używania. Pismem z dnia 03 lipca 2012 r. nr (…) Naczelnik Urzędu Skarbowego – działając na podstawie art. 15 § 1 oraz art. 170 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – przekazał wniosek Spółki do rozpatrzenia Dyrektorowi Izby Skarbowej w Poznaniu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka rozpoczęła w 2010 r. realizację inwestycji w postaci budowy kotła fluidalnego opalanego biomasą (dalej: Inwestycja lub Kocioł). Na ostatnim etapie realizacji Inwestycji, tj. od 11 maja 2012 r., Spółka rozpoczęła dokonywanie rozruchu próbnego Kotła podłączając go do systemu energetycznego w celu sprawdzenia czy spełnia on wymogi technologiczne określone w kontrakcie (wymóg wynikający z kontraktu zawartego z wykonawcą Inwestycji w celu jej formalnego odbioru).

Rozruch próbny jest wykonywany przed ostatecznym oddaniem Inwestycji do używania, tj. przed podpisaniem protokołu odbioru Inwestycji oraz uzyskaniem wszelkich zgód i pozwoleń wymaganych w celu jego eksploatacji. Z przyczyn kontraktowych Spółka nie była w stanie oddać Inwestycji do używania przed wykonaniem rozruchu próbnego Kotła.

W wyniku przeprowadzonego rozruchu Inwestycji, Kocioł wytworzył określoną ilość energii elektrycznej, która od razu została sprzedana na rynku po z góry ustalonej cenie (cena obowiązująca na tzw. rynku bilansującym) na rzecz spółki (…) S.A.

Tak jak w przypadku normalnej produkcji energii, w ramach bieżącej sprzedaży komercyjnej, w celu wytworzenia energii elektrycznej w trakcie rozruchu próbnego, Spółka musiała ponieść szereg tzw. kosztów zmiennych wytworzenia energii. Kosztami zmiennymi są wydatki niezbędne do uruchomienia Kotła i wytworzenia energii lub będące bezpośrednią konsekwencją wytworzenia energii, takie jak:

  • olej lekki,
  • biomasa,
  • piasek,
  • koszty załadowania biomasy do Kotła,
  • energia elektryczna.

W rachunku ekonomicznym kosztu wytworzenia energii, koszty zmienne odróżnia się od tzw. kosztów stałych. Koszty stałe charakteryzują się tym, że ich ponoszenie nie jest bezpośrednio i proporcjonalnie uzależnione od ilości wytworzonej energii. Kosztem stałym wytworzenia energii elektrycznej są np. koszty pracowników zatrudnionych w Spółce, opłaty związane z utrzymaniem Kotła, jego amortyzacja, itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, koszty zmienne wytworzenia energii tj. koszty oleju lekkiego, biomasy, piasku, ładowania biomasy, energii elektrycznej niezbędnych do uruchomienia Kotła i wytworzenia energii poniesione przez Spółkę w ramach rozruchu próbnego przed oddaniem Kotła do używania mogą być zaliczone do bieżących kosztów podatkowych Spółki w okresach, w których powstał przychód z tytułu sprzedaży energii?

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie koszty zmienne wytworzenia energii elektrycznej w okresie rozruchu próbnego powinny być zaliczone do bieżących kosztów podatkowych Spółki. Jednocześnie, nie powinny być one wliczane do wartości początkowej Inwestycji Spółki.

Stanowisko to potwierdzają niżej przedstawione argumenty.

Dochód jako podstawa opodatkowania.

W świetle art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodu, z jakich dochód ten został osiągnięty. Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera kilka wyjątków od powyższej zasady, w przypadku których opodatkowaniu podlega nie dochód, a przychód podatnika. Opodatkowanie przychodu dotyczy jednak wyłącznie sytuacji, o których mowa w art. 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tymi dwoma przepisami, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega przychód z tytułu otrzymanych dywidend i innych przychodów (dochodów) z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych oraz uzyskanych w Polsce przez nierezydentów przychodów z tytułu odsetek, należności licencyjnych i innych świadczeń niematerialnych.

Mając powyższe na uwadze, należy uznać, iż poza wyraźnie określonymi w art. 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przypadkami, podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych jest dochód rozumiany jako różnica pomiędzy przychodami podatkowymi i kosztami ich uzyskania.

Koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z przytoczonym art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik ma prawo do pomniejszenia osiągniętych przychodów o koszty ich uzyskania w danym roku podatkowym. Na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jednocześnie zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem podatkowym są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z art. 16a-16m. W konsekwencji, każdy wydatek poniesiony przez Spółkę w trakcie realizacji inwestycji musi być przeanalizowany pod kątem tego, czy będzie on uznany za koszt związany z uzyskanymi przychodami i bezpośrednio zaliczony do kosztów podatkowych, czy też uznany za element wartości początkowej inwestycji i zostanie zaliczony do kosztów podatkowych w przyszłości, poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wartość początkowa środków trwałych.

Zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszt wytworzenia środka trwałego uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztów wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Koszt wytworzenia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego. Wartość składników majątku wymagających montażu powiększa się o wydatki poniesione na ich montaż.

W opinii Spółki, kosztów zmiennych poniesionych na wytworzenie energii w trakcie rozruchu próbnego nie można uznać za koszty dające się zaliczyć do wartości Inwestycji (zwiększające jej wartość początkową). W wyniku wytworzenia energii elektrycznej olej lekki, biomasa, piasek, koszty ładowania biomasy, energia elektryczna są zużywane wyłącznie do produkcji energii. Koszty te są więc ściśle związane z wytworzoną energią, która następnie jest sprzedawana na rynku. W rzeczywistości, wartość tych kosztów nie wpływa więc na podwyższenie wartości Kotła (w przeciwieństwie do wielu innych wydatków poniesionych na jego wybudowanie), a zostaje całkowicie zużyta do wytworzenia energii.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż wszystkie koszty zmienne energii wytworzonej w trakcie rozruchu próbnego Kotła powinny zostać przypisane do przychodów uzyskanych ze sprzedaży tej energii. Nie ma bowiem wątpliwości, iż ich związek z wytworzeniem energii jest niewspółmiernie większy niż związek z wartością początkową Kotła (bez poniesienia kosztów zmiennych Spółka nie byłaby w stanie w ogóle wytworzyć energii). Należy podkreślić, iż poniesione wydatki na rozruch próbny Inwestycji (w tym koszty zmienne) nie stanowią ze swej natury wydatków inwestycyjnych i jedynie ze względów formalnych, w celu prawidłowego rozliczenia pracy wykonanej przez wykonawcę Inwestycji, są one ponoszone przed oddaniem Kotła do używania. W konsekwencji, zaliczenie tych kosztów do wartości początkowej Inwestycji byłoby zaprzeczeniem rzeczywistego charakteru i sposobu wykorzystania tych wydatków przez Spółkę. Ponadto, niezależnie od przedstawionych argumentów, zaliczenie kosztów zmiennych do wartości początkowej Inwestycji byłoby sprzeczne z zasadami systemowymi podatku dochodowego od osób prawnych.

Amortyzacja podatkowa a powiązanie kosztu z przychodem.

Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób prawnych jest opodatkowanie dochodu podatnika. Dochód natomiast jest ustalany jako różnica pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania. W przypadku wytworzenia środków trwałych wydatki, które normalnie zostałyby zaliczone do kosztów podatkowych, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są zaliczane do wartości początkowej środków trwałych wytworzonych w ramach tej Inwestycji i w konsekwencji, zaliczane do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. W związku z tym, konstrukcja przepisów dotyczących amortyzacji podatkowej nie narusza podstawowej zasady podatku dochodowego od osób prawnych, iż opodatkowaniu podlega przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Zmianie ulega jedynie forma rozliczenia tych kosztów i czas, w jakim zostanie to dokonane.

Wydatki ponoszone w toku realizacji Inwestycji, co do zasady, nie mogą być przypisane do określonych przychodów. Są one bowiem poniesione na wytworzenie środków trwałych, które w przyszłości będą generowały przychody lub przyczyniały się do generowania takich przychodów. W praktyce, co do zasady, inwestycja zaczyna przynosić przychody po oddaniu jej do używania. W konsekwencji, wydatki poniesione na realizację inwestycji są związane ze wszystkimi przyszłymi przychodami wygenerowanymi przez dany środek trwały. Racjonalnym wydaje się więc, iż powinny być one rozliczone w przyszłości proporcjonalnie do długości czasu funkcjonowania danego środka trwałego i tym samym proporcjonalnie do generowanych przez niego przychodów.

Powyższy sposób rozliczenia wydatków jest realizowany właśnie za pośrednictwem przepisów o amortyzacji podatkowej, których celem jest jak najbardziej realne przypisanie danych kosztów do odpowiadających im przychodów. Amortyzacja podatkowa jest więc próbą urzeczywistniania zasady przypisania kosztów do związanych z nimi przychodów. Natomiast, jeżeli w trakcie realizacji inwestycji dojdzie do sprzedaży wytworzonych towarów (w tym wytworzonych w wyniku realizacji inwestycji) to powinny być one rozliczone poza tą inwestycją. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli w trakcie realizacji inwestycji jakiś środek trwały, jego część lub jakikolwiek surowiec zakupiony w celu realizacji tej inwestycji zostanie sprzedany, to koszt poniesiony na jego wytworzenie lub zakup zostanie automatycznie zaliczony do kosztów podatkowych i przypisany przychodom uzyskanym ze sprzedaży.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że koszty surowców wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej w trakcie rozruchu próbnego (koszty zmienne) są związane wyłącznie z przychodem uzyskanym w trakcie tego rozruchu i nie mają nic wspólnego z przychodami uzyskanymi przez Spółkę w przyszłości. Ponadto, bez poniesienia kosztów zmiennych nie byłoby możliwe w ogóle uzyskanie przychodu przez Spółkę przed oddaniem Inwestycji do używania. Należy podkreślić, iż energia wytworzona w trakcie rozruchu próbnego jest produktem (towarem) wytworzonym w ramach realizacji Inwestycji i jej koszt powinien być zaliczony do kosztów podatkowych analogicznie, jak w przypadku odsprzedaży zakupionych surowców, które ostatecznie nie zostały wykorzystane do realizacji Inwestycji i odsprzedane na rynku. Zaliczenie więc tych kosztów do wartości początkowej Inwestycji byłoby nie tylko zaprzeczeniem zasady, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód, ale również istoty rozliczania kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Przypisanie kosztu do przychodu w Spółce.

W przypadku Inwestycji realizowanej przez Spółkę, gdy Kocioł zostanie już oddany do używania, przychód z tytułu sprzedaży energii wyprodukowanej przy jego wykorzystaniu będzie pomniejszany na bieżąco o koszty jego uzyskania w postaci, między innymi, odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów zmiennych. W przypadku zaliczenia kosztów zmiennych, poniesionych przed oddaniem Kotła do używania, do wartości początkowej Inwestycji, opodatkowaniu w danym roku podatkowym podlegałyby wyłącznie przychody uzyskane z tego tytułu. W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przed oddaniem środków trwałych do używania nie można bowiem dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych. Takie podejście byłoby zaś sprzeczne z art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który daje podatnikowi prawo do pomniejszenia przychodów o koszty ich uzyskania w danym roku podatkowym.

Należy również podkreślić, iż energia elektryczna uzyskana w trakcie rozruchu próbnego nie może zostać przez Spółkę zmagazynowana i sprzedana w okresie po oddaniu Kotła do używania, tak aby można było pomniejszyć przychód uzyskany z jej sprzedaży o kwotę odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli więc przyjąć, że momentu osiągnięcia przychodu nie można przesunąć w czasie, należy uznać, iż konieczne jest potrącenie kosztów związanych z tym przychodem w okresie, w którym przychód ten został osiągnięty. Wynika to z istoty podatku dochodowego i bezpośrednio z przytoczonej powyżej definicji przedmiotu opodatkowania.

Powyższe wnioski znajdują również potwierdzenie w konstrukcji przepisów dotyczących momentu rozpoznania kosztu podatkowego w czasie. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródeł przychodów. Ustęp 4 tego artykułu mówi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Postanowienie to oznacza, że co do zasady, dla rozliczenia kosztów momentem istotnym jest moment osiągnięcia przychodu związanego z tym kosztem, nie zaś sam moment poniesienia kosztu. Innymi słowy, moment poniesienia kosztu powinien być przyporządkowany do momentu rozpoznania przychodu z tym kosztem związanego. Wyjątek stanowi jedynie rozliczenie tzw. kosztów pośrednich w czasie, czyli kosztów, których nie można przyporządkować do określonego przychodu. W przypadku kosztów zmiennych wytworzenia energii mamy jednak do czynienia z kosztami, które są bezpośrednio związane z określonymi przychodami. W przeciwieństwie do kosztów stałych, bez poniesienia tych wydatków niemożliwe byłoby w ogóle uzyskanie przez Spółkę przychodu podatkowego z tytułu sprzedaży energii. Jeżeli natomiast koszty rozruchu próbnego zostałyby zaliczone do wartości początkowej środków trwałych składających się na Kocioł, wówczas koszty te byłyby rozliczane w formie odpisów amortyzacyjnych. W konsekwencji, zostałyby one przypisane do przychodów, które Inwestycja będzie przynosić w przyszłości, po oddaniu jej do używania, nie zaś do przychodów, których w istocie dotyczą. Takie rozwiązanie byłoby więc sprzeczne z przepisem art. 15 ust. 4 ustawy.

Zasady interpretacji przepisów.

Za stanowiskiem Spółki przemawia jeszcze jeden argument. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące rozliczenia inwestycji (w szczególności w zakresie ustalania wartości początkowej środków trwałych) są mało precyzyjne i w praktyce przysparzają podatnikom wiele wątpliwości interpretacyjnych. Ustawodawca nie wprowadził np. istotnych regulacji dotyczących rozliczania przychodów uzyskanych ze środka trwałego przed oddaniem go do używania.

Zgodnie z ogólnymi zasadami interpretacji przepisów prawa podatkowego, w sytuacjach, w których przepisy są mało precyzyjne lub, w pewnym zakresie, w ogóle ich brak, należy dokonywać takiej ich interpretacji, która będzie zgodna z podstawowymi zasadami funkcjonowania podatku. Taką zasadą w omawianym przypadku jest reguła, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód, a nie przychód.

Przyjęcie natomiast odmiennej interpretacji musiałoby mieć wyraźną podstawę w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie przychodów uzyskanych w trakcie inwestycji ustawa ta nie wprowadza jednak wyjątku od zasady przyporządkowania kosztów do odpowiadających im przychodów.

Takiego wyjątku nie stanowi na pewno art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczący ustalania wartości początkowej środków trwałych. Sformułowanie, iż do wartości początkowej środków trwałych należy zaliczyć „koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych” nie stanowi wystarczającej podstawy do zaliczenia kosztów zmiennych wytworzenia energii do wartości początkowej Inwestycji.

W opinii Spółki, interpretacja tej regulacji powinna być dokonywana w świetle treści art. 7 oraz 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mówiących, że każdym przychodom należy przyporządkować odpowiadające im koszty.

Zakres kosztów przyporządkowanych przychodom ze sprzedaży energii.

Mając na uwadze powyższe, Spółka pragnie jeszcze raz podkreślić, iż do kosztów podatkowych planuje zaliczyć tylko koszty zmienne wytworzenia energii, które są ściśle i bezpośrednio związane z przychodami z tytułu sprzedaży energii. Wszelkie pozostałe koszty poniesione w celu realizacji Inwestycji, w tym również związane z przeprowadzeniem rozruchu próbnego, zostaną zaliczone do wartości początkowej Inwestycji (w tym np. wydatki kontraktowe dla wykonawcy Kotła z tytułu przeprowadzenia rozruchu próbnego).

Stanowisko organów podatkowych.

Stanowisko Spółki w zakresie rozpoznania wszystkich kosztów zmiennych energii wytworzonej w trakcie rozruchu próbnego Kotła potwierdzają również organy podatkowe w indywidualnych interpretacjach prawa podatkowego. Przykładem mogą być interpretacje wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 2 sierpnia 2010 r. (sygn. IBPBI/2/423-986/10/PK) oraz z dnia 6 listopada 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-1343/09/BG).

Ponadto Spółka pragnie zaznaczyć, iż Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w dniu 23 marca 2009 r. wydał indywidualną interpretację prawa podatkowego (sygn. (…)) na rzecz spółki należącej do Grupy w analogicznej sprawie, w której uznał jej stanowisko za prawidłowe, tj. stwierdzając, iż wszystkie koszty zmienne wytworzenia energii elektrycznej w okresie rozruchu próbnego inwestycji powinny być zaliczone do bieżących kosztów podatkowych i nie powinny być one wliczane do wartości początkowej inwestycji.

Podsumowanie.

Mając na uwadze powyższe argumenty oraz praktykę organów podatkowych, w opinii Spółki, koszty zmienne wytworzenia energii w trakcie rozruchu próbnego Kotła powinny być w całości zaliczone do kosztów podatkowych i odpowiednio przyporządkowane osiągniętym przychodom. Jednocześnie, koszty te nie powinny być zaliczane do wartości początkowej środków trwałych wytworzonych w ramach zrealizowanej Inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo, w odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych stwierdzić należy, iż są one rozstrzygnięciami wydanymi w konkretnych sprawach, osadzonych w określonym stanie faktycznym i tylko do nich się odnoszących, w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj