Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-976/09-4/ER
z 30 marca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-976/09-4/ER
Data
2010.03.30


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
koszty uzyskania przychodów
nieruchomość mieszkalna
nieruchomość niemieszkalna
odsetki od pożyczki
organ podatkowy


Istota interpretacji
zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca



Wniosek ORD-IN 471 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.12.2009r. (data wpływu 23.12.2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca; uzupełnionym w dniu 23.03.2010r. (data wpływu 26.03.2010r.), na wezwanie organu z dnia 16.03.2010r. (data doręczenia 22.03.2010r.) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.12.2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od pożyczki udzielonej Spółce przez jej udziałowca.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Udziałowcami spółki pod firmą X. sp. z o.o. („Wnioskodawca”) (o kapitale zakładowym 5.000,00 zł) są: Jerzy G. posiadający 1% udziałów oraz Spółka pod firmą A. Sp. z o.o. Sp. k., posiadająca 99% udziałów. Jerzy G. ma 99,99% udziału w zysku w spółce pod firmą A. Sp. z o.o. Sp. k. Udziałowiec Jerzy G. zamierza udzielić wnioskodawcy pożyczek na łączną kwotę przekraczającą trzykrotność kapitału zakładowego wnioskodawcy. Udziałowiec A. Sp. z o.o. Sp. k., nie udzieli wnioskodawcy żadnych pożyczek.

W dniu 26.03.2010 r., na wezwanie Organu podatkowego, Spółka uzupełniła wniosek o dodatkowe wyjaśnienia, z których wynika, iż Wnioskodawca planuje wykorzystanie środków z zaciągniętych pożyczek na cele określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w celu m.in. nabywania nieruchomości mieszkalnych i/lub niemieszkalnych i/lub innych nieruchomości w celu dalszej odsprzedaży i/lub udzielanie pożyczek innym podmiotom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsetki od pożyczek udzielonych Wnioskodawcy przez Jerzego G. będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy...

Zdaniem wnioskodawcy.

Wnioskodawca uważa, że ponieważ Jerzy G. posiada mniej niż 25% udziałów wnioskodawcy, a Spółka pod firmą A. Sp. z o.o. Sp.k., nie udzieli spółce żadnych pożyczek, odsetki wypłacane Jerzemu G. nie stanowią przypadków opisanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym w całości stanowią koszt uzyskania przychodu.

Należy wskazać, że w opisanym stanie faktycznym jedynie Jerzy G. będzie pożyczkodawcą dla wnioskodawcy. Mirosława G. nie będzie pożyczkodawcą dla wnioskodawcy, dlatego nie mają tu zastosowania przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mówią one wyraźnie, że dotyczą wyłącznie przypadków, gdy jeden lub grupa udziałowców posiadających co najmniej 25% w kapitale pożyczkobiorcy udziela mu pożyczki. W opisanym stanie faktycznym jedyny pożyczkodawca - Jerzy G. — będzie posiadał mniej niż 25% udziałów w kapitale wnioskodawcy. Należy wskazać, że zapisy art. 16 ust. 1 pkt 60 „przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza)...” oraz art. 16 ust. 1 pkt 61 „...przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu)...” determinują, że przepisy te nie mają zastosowania w opisanym stanie faktycznym, ponieważ wnioskodawca będzie zadłużony wyłącznie wobec swojego bezpośredniego udziałowca. Nie będzie natomiast zadłużony wobec innych podmiotów, w których udziałowcy posiadają ponad 25% kapitału. Przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 miałyby zastosowanie wyłącznie wtedy, gdyby w opisanym stanie faktycznym wnioskodawca był zadłużony jednocześnie zarówno wobec Jerzego G. jak i Spółki pod firmą A. Sp. z o.o. Sp. k.

Podsumowując, Wnioskodawca uważa, że w przedstawionym stanie faktycznym odsetki od pożyczek, które będą wypłacane Jerzemu G. nie będą stanowiły przypadków opisanych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i tym samym w całości będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj