Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-134a/10/AW
z 22 czerwca 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-134a/10/AW
Data
2010.06.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
koszty uzyskania przychodów
potrącenie (kompensata)
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenia
wynagrodzenie pracownicze


Istota interpretacji
Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu miesiąca, którego one dotyczą wydatki z tytułu wynagrodzeń wypłaconych pracownikom fizycznym do 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który one są należne oraz czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP od wyżej wymienionych wynagrodzeń, które zostaną opłacone do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało wypłacone wynagrodzenie pracownikom fizycznym oraz składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP należne od wynagrodzeń pracownikom umysłowym – które są wypłacane do końca każdego miesiąca kalendarzowego – zapłacone do dnia 15 miesiąca następnego miesiąca kalendarzowego: Przykładowo, czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2009 r. wypłacone wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2009 r. pracownikom fizycznym do dnia 10 stycznia 2010 r. oraz zapłacone należne od wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2009 r. składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy i FGŚP w części finansowanej przez Spółkę zapłacone przez Spółkę do dnia 15 lutego 2010 r. oraz zapłacone do dnia 15 stycznia 2010 r. należne składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy i FGŚP w części finansowanej przez Spółkę należne od wynagrodzeń pracowników umysłowych wypłaconych do dnia 31 grudnia 2009 r.?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) – uzupełnionym pismem z dnia 2 czerwca 2010 r. (data wpływu 8 czerwca 2010 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu potrącalności kosztów podatkowych w związku z wypłacanymi pracownikom wynagrodzeniami - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. ustalenia momentu potrącalności kosztów podatkowych w związku z wypłacanymi pracownikom wynagrodzeniami. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych. Wobec tego pismem z dnia 28 maja 2010 r. Nr ITPB3/423-134/10-2/AW wezwano Spółkę do jego uzupełnienia. Niniejsze zostało dokonane w dniu 8 czerwca 2010 r. (data wpływu).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.


W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych rokiem podatkowym dla Spółki jest rok kalendarzowy. Na dzień składnia przedmiotowego wniosku jest to okres od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. Zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych Spółka jest zobowiązana opłacać miesięcznie.


Wynagrodzenie zatrudnionym pracownikom stosownie do układu zbiorowego zarejestrowanego w Inspektoracie Pracy w dniu 16 kwietnia 1995 r. wypłacane jest w następujących terminach, tj.:


  • pracownicy umysłowi otrzymują je nie późnej niż do ostatniego dnia każdego miesiąca kalendarzowego,
  • pracownicy fizyczni nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu kalendarzowym, za który wynagrodzenie jest należne.


Dodatkowo – w odpowiedzi na wezwanie – Jednostka wyjaśniła, iż zgodnie z regulaminem wynagrodzeń oraz układem zbiorowym, wynagrodzenie pracownikom umysłowym było i jest wypłacane nie później niż do ostatniego dnia miesiąca (w sprawie opisanej jako przykład w dniu 31 grudnia 2009 r.). Natomiast, składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP są opłacane przez Spółkę nie później niż do dnia 15 miesiąca następnego po którym zostało wypłacone wynagrodzenie (sprawie opisanej jako przykład w dniu 15 stycznia 2010 r.). Natomiast, zgodnie z regulaminem wynagrodzeń oraz układem zbiorowym wynagrodzenie pracownikom fizycznym było i jest wypłacane nie później niż do dnia 10 (dziesiątego) następującego po miesiącu za który wynagrodzenie jest należne (w sprawie opisanej jako przykład w dniu 10 stycznia 2010 r.). Natomiast, składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP są należne od wypłaconych pracownikom fizycznym opłacane są przez Spółkę nie później niż do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu w którym zostało wypłacone wynagrodzenie (w sprawie opisanej jako przykład w dniu 15 lutego 2010 r.).

Spółka jest właścicielem nieruchomości w B. zabudowanej budynkiem biurowym pięciopiętrowym wynajmowanym w przeważającej części dla podmiotów gospodarczych, halami fabrycznymi, w których do miesiąca maja 2010 r. będą wykonywane na zlecenie usługi w zakresie produkcji urządzeń i części zamiennych do maszyn wykorzystywanych między innymi przy budowie dróg, część natomiast hal pomieszczeń została w ramach utworzonego targowiska wynajęta pomiotom gospodarczym. Poza tym nieruchomość jest zabudowana budowlami, między innymi stacją transformatorową, utwardzeniami dróg oraz placów oraz stołami przytwierdzonymi na stałe do posadzek, na których to stołach najemcy prowadzą działalność handlową.

Spółka rozpoczęła w roku 2010 r. remont konieczny budynku biurowego w wyniku czego część powierzchni biurowej poszczególnymi piętrami być może zostanie na okres kilku miesięcy podczas remontu wyłączona z użytkowania. Spółka zamierza też wyburzyć cześć użytkowanych w chwili obecnej budynków warsztatowych oraz budowli uzyskując stosowne decyzje z organu nadzoru budowlanego. Wartość początkowa likwidowanych w przyszłości budynków i budowli na dzień ich likwidacji nie będzie w całości zamortyzowana. Od użytkowanych budynków Spółka opłaca należny podatek od nieruchomości według stawek określonych uchwałą Rady Gminy. Część budynków warsztatowych Spółka zamierza po uzyskaniu stosownych pozwoleń zaadaptować na lokale handlowe, które będą wynajmowane podmiotom gospodarczym. Budynki oraz budowle, które będą wyburzone są amortyzowane, a odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Na terenie po wyburzonych budynkach i budowlach Spółka zamierza stworzyć miejsca parkingowe, które będą wynajmowane dla podmiotów gospodarczych i osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W związku z pracami inwestycyjnymi oraz z uwagi na fakt, iż cześć drzew znajdujących się na nieruchomości ze względu na ich wiek i ich stan zdrowotny stanowi zagrożenie, Spółka zamierza usunąć w roku 2010 r. z użytkowanej przy prowadzeniu działalności gospodarczej działki szereg drzew uzyskując stosowną decyzję administracyjną z Urzędu Miejskiego.

Ponadto – odpowiadając na wezwanie tutejszego organu – Jednostka wyjaśnia, że jej zamiarem jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w zakresie kwalifikacji poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodu, która – w związku ze wskazaniem okresu jaki dotyczy (tj. roku podatkowego 2010 oraz podatkowych następnych) – jest nierozerwalnie związana z ustaleniem momentu ich potrącalności. Użyty przez Spółkę zwrot „koszty niezamortyzowanej wartości likwidowanych budynków i budowli” dotyczy budynków i budowli istniejących na dzień 17 marca 2010 r., które po tym dniu są już aktualnie rozbierane lub też w przyszłości będą podlegać rozbiórce. Jednocześnie Spółka wskazała, że likwidacja nie w pełni umorzonych środków trwałych wynika z faktu, iż Spółka zaprzestała prowadzenia działalności w zakresie budowy maszyn drogowych. Powyższe stanowi, iż nie wykorzystywane obiekty (budynki i budowle) są adaptowane celem ich wynajęcia dla podmiotów prowadzących działalność handlową lub też rozbierane ze względu na ich nie przydatność w przedsiębiorstwie (np. komin fabryczny z kotłowni węglowej czy hala fabryczna, której stan techniczny nie pozwala na jej adaptację na inne cele).

Właścicielem udziałów w Spółce w 100% do dnia 5 stycznia 2010 r. był Skarb Państwa. Od dnia 5 stycznia 2010 r. właścicielem 75% udziałów jest osoba fizyczna, a 25% udziałów posiada nadal Skarb Państwa. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników w dniu 18 stycznia 2008 r. powołało Panią Wiesławę M. na pełnomocnika wspólnika – Skarbu Państwa ustalając jednocześnie, iż wynagrodzenie pełnomocnika będzie wynosiło 1,4 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które to wynagrodzenie będzie zaliczane w ciężar kosztów Spółki. Ostatnio, kwota wynagrodzenia wynosiła około 5 000zł. W dniu 20 stycznia 2010 r. Zgromadzenie Wspólników odwołało Panią Wiesławę M. z pełnienia funkcji pełnomocnika wspólnika – Skarbu Państwa. W dniu 20 stycznia 2010 r. Zgromadzenie powołało nowy zarząd Spółki i pełnomocnika do reprezentowania Spółki w trybie art. 210 Kodeksu spółek handlowych w umowach z członkiem zarządu. W miesiącu styczniu 2010 r. nowy zarząd Spółki powołał prokurenta. Od miesiąca lutego 2010 r. osoba fizyczna będąca członkiem zarządu, który to zarząd jest jednoosobowy, jest też wspólnikiem Spółki posiadającym 75% udziałów Spółki. Nowy zarząd powołany w dniu 20 stycznia 2010 r., ani też zarząd zmieniony w miesiącu lutym 2010 r. nie otrzymywał wynagrodzenia za pełnioną funkcję. Powyższego wynagrodzenia nie otrzymywał też prokurent ani pełnomocnik zgromadzenia. Przedmiotowy stan faktyczny uległ zmianie od dnia 1 marca 2010 r., kiedy to Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników postanowiło, iż zarząd zostanie zatrudniony od dnia 1 marca 2010 r. na umowę o pracę za wynagrodzeniem w kwocie 4 000 (cztery tysiące) złotych. Umowa o pracę z zarządem została podpisana przez pełnomocnika zgromadzenia wspólników. W dniu 1 marca 2010 r. zarząd Spółki popisał umowę o pracę z prokurentem i ustalił wyżej wymienionemu wynagrodzenie za pracę w kwocie 4 000 (cztery tysiące) złotych. Nadal do dnia składania przedmiotowego wniosku pełnomocnik wykonuje swoje czynności nieodpłatnie. Spółka postanowiła, iż oszacuje wartość nieodpłatnej pracy wyżej wymienionych osób wskazując jako podstawę oszacowanego przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości aktualnej od dnia 1 marca 2010 r. płacy zarządu Spółki w kwocie 4 000 zł (w przypadku pełnomocnika w wysokości 50% płacy zarządu), co stanowi, iż Spółka szacuje, że przychód z tego tytułu za miesiąc styczeń 2010 r. wyniesie 2 000 zł, za miesiąc luty 2010 r. wyniesie 10 000 zł ,a w przypadku nie zatrudnienia pełnomocnika zgromadzenia wspólników na umowę o pracę za miesiąc marzec 2010 r. wyniesie 2 000 zł.

Odpowiadając na wezwanie Spółka wskazała także, że – jej zdaniem – trudno jest stwierdzić, czy wynagrodzenie wypłacone Pani Wiesławie M. spełnia warunki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Bezspornie – jak podkreśla – jest to wydatek, który został sfinansowany ze środków finansowych Spółki, natomiast wyjaśnienia wymaga fakt, czy mógł on jak to uczynił Wnioskodawca zostać zaliczony w okresie do miesiąca stycznia 2010 r. do kosztów uzyskania przychodu. Ponadto Spółka wskazuje, iż podstawą wypłacenia wynagrodzenia dla Wiesławy M. była uchwała Zgromadzenia Wspólników, a wynagrodzenie to było wypłacane za pełnienie funkcji pełnomocnika właściciela Spółki, tj. Skarbu Państwa.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu miesiąca, którego one dotyczą wydatki z tytułu wynagrodzeń wypłaconych pracownikom fizycznym do 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który one są należne oraz czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP od wyżej wymienionych wynagrodzeń, które zostaną opłacone do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało wypłacone wynagrodzenie pracownikom fizycznym oraz składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP należne od wynagrodzeń pracownikom umysłowym – które są wypłacane do końca każdego miesiąca kalendarzowego – zapłacone do dnia 15 miesiąca następnego miesiąca kalendarzowego: Przykładowo, czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2009 r. wypłacone wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2009 r. pracownikom fizycznym do dnia 10 stycznia 2010 r. oraz zapłacone należne od wynagrodzenia za miesiąc grudzień 2009 r. składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy i FGŚP w części finansowanej przez Spółkę zapłacone przez Spółkę do dnia 15 lutego 2010 r. oraz zapłacone do dnia 15 stycznia 2010 r. należne składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy i FGŚP w części finansowanej przez Spółkę należne od wynagrodzeń pracowników umysłowych wypłaconych do dnia 31 grudnia 2009 r....
  2. Czy prawidłowo Spółka określiła na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu nieodpłatnego wykonywania w roku 2010 r. funkcji przez osoby fizyczne w charakterze członka zarządu Spółki, prokurenta i pełnomocnika, ustalając między innymi, że przychód z tego tytułu za miesiąc styczeń 2010 r. wyniesie 3 000 zł, za miesiąc luty 2010 r. – 12 000 zł oraz za miesiąc marzec 2010 r. – 4 000 zł ...
  3. Czy Spółka do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 i lat podatkowych następnych ma prawo zaliczyć wydatki dotyczące usunięcia drzew z nieruchomości, wydatki związane z rozbiórką budynków i budowli, koszty niezamortyzowanej wartości likwidowanych budynków i budowli, koszty odpisów amortyzacyjnych oraz podatku od nieruchomości należnego za okres niewykorzystywania przy prowadzeniu działalności (ze względu na remonty lokali biurowych oraz ze względu na prace adaptacyjne przystosowujące na potrzeby wynajmu hale oraz budynki warsztatów produkcyjnych), uznając jednocześnie, iż przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych są odzyskane podczas rozbiórek materiały budowlane, czy też pozyskane drewno podczas wycinek drzew...
  4. Czy wpłacane ze środków finansowych Spółki wynagrodzenie dla pełnomocnika właściciela udziałów – Skarbu Państwa – Pani Wiesławy M. Spółka miała prawo od miesiąca stycznia 2008 r. do miesiąca stycznia 2010 r. włącznie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2008 i lat podatkowych następnych...


Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego. Stanowisko Spółki w zakresie pozostałych pytań będzie przedmiotem odrębnych rozstrzygnięć.


Zdaniem Wnioskodawcy – w zakresie pytania pierwszego – w myśl art. 15 ust. 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca którego one dotyczą wydatki z tytułu należnych wynagrodzeń wypłaconych pracownikom fizycznym do 10 miesiąca następującego po miesiącu za który one są należne oraz finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP od wyżej wymienionych wynagrodzeń, które zostaną opłacone do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym zostało wypłacone wynagrodzenie pracownikom fizycznym oraz składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP należne od wynagrodzeń pracowników umysłowych – które są wypłacane do końca każdego miesiąca kalendarzowego – zapłacone do dnia 15 miesiąca następnego miesiąca kalendarzowego.

Reasumując powyższe, należy uznać, iż Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2009 r. wypłacone wynagrodzenie pracownikom fizycznym do dnia 10 stycznia 2010 r. oraz należne składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy i FGŚP w części finansowanej przez Spółkę zapłacone przez Spółkę do dnia 15 lutego 2010 r. oraz zapłacone do dnia 15 stycznia 2010 r. należne składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy i FGŚP w części finansowanej przez Spółkę należne od wynagrodzeń pracowników umysłowych wypłaconych do dnia 31 grudnia 2009 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za nieprawidłowe.


Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmianami), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.


Zatem, aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodów, muszą być spełnione następujące warunki:


  1. poniesiony wydatek musi mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na powstanie przychodu, lub
  2. poniesiony wydatek ma na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,
  3. wydatek nie może znajdować się w katalogu kosztów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy.


Na mocy powołanej regulacji, podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu. Przepis ten konstytuuje więc zasadę, stosownie do której, pomiędzy kosztem podatkowym oraz przychodami podatnika musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.

W myśl art. 15 ust. 4g ww. ustawy, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.


Z treści art. 15 ust. 4h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika natomiast, iż składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.), w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem, że składki zostaną opłacone:


  1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów,
  2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.


W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d.

Wskazać należy również, iż zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 57 i 57a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń oraz innych należności z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 4g oraz nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt 40 oraz art. 15 ust. 4h, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek.

Jednocześnie w myśl art. 16 ust. 7d tej ustawy, przepis ust. 1 pkt 57a stosuje się odpowiednio, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 40 oraz art. 15 ust. 4h, do składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 40 omawianej ustawy, do którego odnoszą się powołane regulacje, wyłącza przy tym z kategorii kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i na inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii, wypłacanych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z powyższych uregulowań wynika więc, iż jeżeli wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane będą (lub postawione do dyspozycji) w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony, a składki od wypłaconych wynagrodzeń za dany miesiąc uiszczane będą w terminie wynikającym z odrębnych przepisów (w przypadku gdy dotyczą wynagrodzeń wypłaconych w miesiącu, za który są należne) lub nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca (w przypadku gdy dotyczą wynagrodzeń wypłaconych w miesiącu następnym), podatnicy będą mogli wydatki te zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne. Dopiero w przypadku niedochowania ww. terminów, zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 57 i pkt 57a ustawy.


Ze stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) wynika, że Spółka – zgodnie z przyjętym systemem wynagradzania – wypłaca wynagrodzenia za pracę za dany miesiąc (np. miesiąc grudzień):


  • do ostatniego dnia miesiąca (np. 31 grudnia 2009 r.) – pracownicy umysłowi,
  • do 10 dnia następnego miesiąca (np. 10 stycznia 2010 r.) – pracownicy fizyczni.


Składki na ubezpieczenie społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP od tych wynagrodzeń (tzn. należnych za miesiąc grudzień 2009 r.) są opłacane odpowiednio:


  • nie później niż do dnia 15 miesiąca następnego po którym zostało wypłacone wynagrodzenie (np. w dniu 15 stycznia 2010 r.),
  • nie później niż do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu w którym zostało wypłacone wynagrodzenie (np. w dniu 15 lutego 2010 r.).


Odnosząc niniejsze do przedstawionych powyżej przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, iż wynagrodzenie pracowników – w przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) – powinno zostać odniesione w koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który jest należne (w przedstawionym przykładzie w miesiącu grudniu 2009 r.), bowiem – jak podaje Wnioskodawca – zostało lub zostanie wypłacone zgodnie z układem zbiorowym zarejestrowanym w Inspektoracie Pracy.


Rozpatrując moment potrącalności wydatków na składki na ubezpieczenie społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP od wynagrodzeń sfinansowane przez Spółkę należy natomiast wskazać, iż w przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) konieczne jest rozpatrzenie dwóch sytuacji, w których:


  1. Stanowią one koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należne są wynagrodzenia, tj. w przedstawionym przykładzie w miesiącu grudniu 2009 r.

    1. W przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) niniejsza sytuacja dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP od wynagrodzeń pracowników umysłowych.
    2. W tym przypadku bowiem zastosowanie znajduje art. 15 ust 4h pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
    3. Należy przy ty nadmienić, iż z art. 47 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zmianami) wynika m.in., iż płatnik składek opłaca składki za dany miesiąc nie później niż do 15 dnia następnego miesiąca.

  2. Stanowią one koszty uzyskania przychodów w miesiącu, gdy zostaną opłacone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    1. W przedstawionym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) niniejsza sytuacja dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz składki na FGŚP od wynagrodzeń pracowników umysłowych.
    2. W tym przypadku bowiem nie znajduje zastosowania art. 15 ust 4h pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem składki nie zostały zapłacone do 15 dnia tego miesiąca, w którym zostały wypłacone pracownikom należności, ale w miesiącu następnym. Tak więc w tej sytuacji należy odnieść się do unormowania art. 16 ust. 1 pkt 57a (contrario).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15 – 950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj