Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-245/11-4/MS
z 11 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-245/11-4/MS
Data
2011.07.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja środków trwałych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ustalanie dochodu (straty)

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
aport
środek trwały
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
znak towarowy
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
W jaki sposób określić wartość początkową ŚT i WNiP (w tym praw do Znaków Towarowych) otrzymanych przez Spółkę w ramach aportu ZCP?Czy kopia Ewidencji Zbywcy, bilansu Zbywcy na dzień aportu oraz oświadczenie Zbywcy wskazujące, które składniki majątkowe nie były wprowadzone do Ewidencji Zbywcy są wystarczającymi dokumentami pozwalającymi Spółce przyjąć i udowodnić, że dane składniki nie były wprowadzone do Ewidencji Zbywcy, zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10a zdanie drugie updop?



Wniosek ORD-IN 524 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 24.03.2011r. (data wpływu 28.03.2011r.), uzupełnionym w dniu 20.06.2011r. na wezwanie organu z dnia 06.06.2011r, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, które nie zostały ujęte w stosownej ewidencji podmiotu wnoszącego aport oraz sposobu udokumentowania tego faktu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.03.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład wkładu niepieniężnego stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, które nie zostały ujęte w stosownej ewidencji podmiotu wnoszącego aport oraz sposobu udokumentowania tego faktu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych . W grudniu 2010r. kapitał zakładowy Spółki został podwyższony poprzez emisję nowych udziałów (w grudniu 2010r. została podjęta uchwała o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz w grudniu uchwała ta została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym). Wszystkie nowoutworzone udziały objął (w grudniu 2010r.) wspólnik będący osobą prawną i pokrył je wkładem niepieniężnym (aport) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a ust.4 updop (umowa przeniesienia ZCP na Spółkę została zawarta również w grudniu 2010r.).

W skład ZCP wchodziły m.in.

  • środki trwałe , w szczególności wyposażenie,
  • prawa własności przemysłowej, w szczególności prawa ochronne na znaki towarowe ,
  • inne aktywa,
  • należności,
  • prawa i obowiązki z umów zawartych w ramach ZCP,
  • środki pieniężne,
  • zobowiązania funkcjonalnie związane z ZCP

Znaki Towarowe otrzymane w ramach aportu ZCP nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Zbywcy, o której mowa w art. 9 ust. 1 updop oraz 16g ust. 10a updop . Wkład niepieniężny w postaci ZCP został wniesiony w całości na kapitał zakładowy Spółki, a nominalna wartość wydanych udziałów Spółki odpowiadała wartości rynkowej ZCP pomniejszonej o zobowiązania związane z ZCP przejęte przez Spółkę. W celu określenia wartości nabytego w formie aportu ZCP, jego wartość została określona przez rzeczoznawcę. W wyniku aportu ZCP do Spółki powstała dodatnia wartość firmy (w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop), tj. nominalna wartość udziałów Spółki wydanych w zamian za ZCP była wyższa od wartości rynkowej wszystkich składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do Spółki ZCP pomniejszonych o przejęte zobowiązania związane z działalnością ZCP.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. W jaki sposób określić wartość początkową ŚT i WNiP (w tym praw do Znaków Towarowych) otrzymanych przez Spółkę w ramach aportu ZCP...
  2. Czy kopia Ewidencji Zbywcy, bilansu Zbywcy na dzień aportu oraz oświadczenie Zbywcy wskazujące, które składniki majątkowe nie były wprowadzone do Ewidencji Zbywcy są wystarczającymi dokumentami pozwalającymi Spółce przyjąć i udowodnić, że dane składniki nie były wprowadzone do Ewidencji Zbywcy, zgodnie z brzmieniem art. 16g ust. 10a zdanie drugie updop...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad 1.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.(tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) , amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

i) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
ii) maszyny, urządzenia i środki transportu,
iii) inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Są to tzw. ŚT.

Amortyzacji podlegają również nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

i) licencje,
ii) autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
iii) prawa określone w ustawie - Prawo własności przemysłowej, np. wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, oznaczenia geograficzne i topografie układów scalonych,
iv) know-how

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencji (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Te składniki majątku określane są jako WNiP (art. 16b ust. 1 updop). WNiP są np. nabyte prawa do Znaków Towarowych.

Oznacza to, że Spółka może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nabytych tytułem wkładu ŚT i WNiP (chyba, że przepisy szczególne stanowią inaczej np. odnośnie know-how, wartości firmy - art. 16 ust. 1 pkt 64, art. 16c pkt 4 updop). Jednocześnie, zgodnie z art. 16d ust. 2 updop, ‚„składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania”.

Zasady ustalania wartości początkowej składników majątkowych otrzymanych w ramach aportu ZCP określają art. 16g ust. 9-10a updop w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r.

Art. 16g ust. 9 wskazywał, że „w razie przekształcenia formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów, z zastrzeżeniem ust. 19, dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustała się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego”. Jest to tzw. zasada kontynuacji. Art. 16g ust. 10a zdanie pierwsze updop wskazywał, że zasadę tę stosuje się odpowiednio w razie nabycia ZCP w drodze wkładu niepieniężnego.

Art. 16g ust. 10a zdanie drugie updop wskazywał natomiast, że „jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji (..)prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 10”. Oznacza to, że jeżeli składniki majątku otrzymane w ramach aportu ZCP nie były wprowadzone do Ewidencji Zbywcy, dla ustalania wartości początkowej tych składników ma zastosowanie art. 16g ust. 10 updop (w brzmieniu obowiązującym do końca 2010 r.)

Art. 16g ust. 10 updop wprowadzał zaś odmienne zasady ustalania wartości początkowej. Stosownie do art. 16g ust. 10 updop w razie nabycia w drodze kupna lub przejęcia do opłatnego korzystania ZCP, łączną wartość początkową nabytych ŚT oraz WNiP stanowiła:

  1. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy ustalonej zgodnie z art. 16g ust 2 updop - suma ich wartości rynkowej,
  2. w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy - różnica między ceną nabycia a wartością składników majątkowych niebędących ŚT ani WNiP.

Jednocześnie, art. 16g ust. 12 updop wskazywał, że przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych ŚT i WNiP stosuje się odpowiednio art. 14 updop. Poszczególne ŚT i WNiP powinny więc być wprowadzone według wartości przyjętej w uchwale lub umowie dotyczącej wniesienia wkładu do Spółki; przy czym wartość ta powinna odpowiadać wartości rynkowej.

Zgodnie z art. 16g ust. 2 updop w przypadku nabycia ZCP w postaci wkładu niepieniężnego, wartość początkową firmy (WF) stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością akcji/udziałów wydanych w zamian za wkład niepieniężny (WU) a wartością rynkową składników majątkowych (WSM) wchodzących w skład wniesionego do Spółki ZCP z dnia wniesienia do Spółki. A więc: WF = WU - WSM

Jeżeli obliczona zgodnie z powyższym wzorem różnica pomiędzy nominalną wartością udziałów wydanych w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do Spółki ZCP z dnia kupna będzie większa od zera, wówczas powstanie dodatnia wartość firmy (a więc wartość Znaków Towarowych powinna być ustalona w sposób wskazany w art. 16g ust. 10 pkt 1 updop.

Za składniki majątkowe uznaje się, zgodnie z art. 4a pkt 2 updop, aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości (A) pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Wspólnika (D), o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia. Z kolei za cenę nabycia rozumie się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania ŚT lub WNiP do używania (art. 16g ust. 3 updop).

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2010 r. powstawało więc pytanie, jak w świetle powyższych przepisów traktować otrzymywane aportem wraz z ZCP zobowiązania (tj. długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarcza), skoro nie występuje w takiej sytuacji cena nabycia. W opinii Spółki, literalna wykładnia art. 4a pkt 2 updop prowadzi do jednoznacznego wniosku, że jeżeli nie istnieje „cena nabycia”, to w przypadku aportu przesłanka nieuwzględnienia w niej długów, warunkująca możliwość pomniejszenia aktywów o te długi, nie może być w ogóle brana pod uwagę. W rezultacie, w przypadku aportu, definicja składników majątkowych powinna być interpretowana, jako „aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy” (Tak S. Krempa, B. Suszko, Wartość firmy w podatku dochodowym, Monitor Podatkowy 5/2003, s. 13; podobnie Antoni Dąbrowski, Przedsiębiorstwo w aporcie, koszty bez ograniczeń, Rzeczpospolita — Dobra Firma, 20 października 2005 r.). Powyższe oznacza, że składnikami majątku, w sytuacji gdy nie płaci się za nie ceny nabycia, będzie zawsze wartość aktywów pomniejszona o długi, o ile: długi są funkcjonalnie związane z prowadzona działalnością gospodarczą zbywcy i zostały przejęte przez nabywcę.

Według opinii organów podatkowych, definicja składników majątkowych skonstruowana w oparciu o element ceny nabycia powinna również mieć zastosowanie w drodze analogii do sytuacji, w której ZCP nabywane jest w drodze aportu. Zgodnie z tą opinią w sytuacji aportu „nieuwzględnienie wartości przejmowanych zobowiązań w cenie nabycia” ma miejsce wtedy, kiedy przy ustalaniu wartości nominalnej udziałów wydawanych w zamian za aport, wartość tych udziałów zostanie przyjęta w kwocie odpowiednio niższej, co pozwala przyjąć, że na wycenę wartości udziałów miały wpływ przejmowane długi (Podobnie Naczelnik II US w Kielcach, w postanowieniu z 30 września 2004r,, sygn. OG-005/229/PD-I/44/2004). Zastosowanie tej analogii prowadzi więc do identycznego wniosku jak powyżej, tj. że w przypadku aportu wartością składników majątkowych wchodzących w skład ZCP będzie zawsze wartość aktywów pomniejszona o długi, o ile: długi są funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, i zostały przejęte przez nabywcę.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, w stanie prawnym obowiązującym do końca 2010r. wartością składników majątkowych ZCP otrzymywanych aportem będzie - dla potrzeb obliczania wartości firmy -. ich wartość netto, tj. wartość aktywów pomniejszonych o zobowiązania.

Aktywami zaś, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy o rachunkowości są kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.

Wartość składników majątkowych ustalana powinna być zatem zgodnie z poniższym wzorem:

WSM = A - D

Uwzględniając powyższe, wartość firmy wyliczana jest jako wartość nominalna wydanych udziałów (w przypadku Spółki - wartość nominalna wydanych przez nią udziałów w zamian za aport), pomniejszona o wartość aktywów i powiększona o wartość przejętych długów:

WF = WU – WSM = WU - (A – D) = WU – A + D

W przypadku Spółki, nominalna wartość wydawanych przez Spółkę udziałów w zamian za aport będzie większa niż otrzymywane aktywa z uwzględnieniem zobowiązań, a więc w wyniku transakcji powstanie dodatnia wartość firmy.

Oznacza to, iż jeżeli:

  1. w ramach, aportu ZCP Spółka otrzymuje składniki majątku niewprowadzone do ewidencji ŚT oraz WNiP Zbywcy (np. prawa do Znaków Towarowych), oraz
  2. wystąpi dodatnia wartość firmy, to

wartość początkowa tych składników powinna zostać ustalona w wysokości ich wartości rynkowej z dnia aportu (wskazanej w wycenie rzeczoznawcy), zgodnie z przepisami updop obowiązującymi do końca 2010 r.

Podsumowując - Spółka uważa, że w wyniku nabycia ZCP wniesionego aportem:

  • w odniesieniu do składników majątku otrzymywanych w ramach ZCP ujętych w Ewidencji Zbywcy - powinna ustalić ich wartość początkową w wysokości wartości początkowej określonej w Ewidencji Zbywcy;
  • w odniesieniu do składników majątku nieujętych w Ewidencji Zbywcy (np. praw do Znaków Towarowych) powinna ustalić wartość początkową w wysokości wartości rynkowej z dnia aportu (pod warunkiem, że powstanie dodatnia wartość firmy).

Ad 2.

Updop nie wskazuje jakie dokumenty mogą być podstawą do uznania, że nabyte tytułem aportu ŚT i WNiP nie zostały wprowadzone do Ewidencji Zbywcy. Zdaniem Spółki wystarczające będzie oświadczenie Zbywcy, że nie były wprowadzone do jego Ewidencji oraz kserokopia takiej ewidencji oraz bilansu Zbywcy sporządzonego na dzień dokonania aportu. Stanowisko takie zaakceptował np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 1 sierpnia 2008 r. (IP-PB3-423-773/08-2/MS).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jego zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj