Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
0461-ITPB3.4510.571.2016.2.AD
z 18 stycznia 2017 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2016 r. (data wpływu 28 października 2016 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 grudnia 2016 r. (data wpływu 30 grudnia 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:


-przychodów - jest prawidłowe, jednakże z innych przyczyn niż wskazał Wnioskodawca;

-kosztów uzyskania - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 28 października 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów i przychodów. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 28 grudnia 2016 r. (data wpływu 30 grudnia 2016 r.).


W ww. wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca po uzyskaniu licencji na korzystanie z programu od jego właściciela, zamierza uruchomić internetową, odpłatną grę zręcznościowo-logiczną, w której uczestnicy otrzymywaliby za określone wyniki nagrody pieniężne.

Właściciel gry uzyskał w trybie art. 207 Ordynacji podatkowej od Ministra Finansów decyzje, że gra nie jest grą losowa w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych.

Gra nie jest grą hazardową, nie jest grą na automatach, nie jest zakładem wzajemnym w rozumieniu przepisów ustawy o grach hazardowych.


Zgodnie z regulaminem tej gry: Płatna Gra XYZ.


Gra XYZ to gra online w czasie rzeczywistym, gdzie gracze którzy ukończyli 18 lat i są zarejestrowani w grze, mogą rywalizować ze sobą o główna nagrodę.

Rywalizacja dalej nazywana walka, to prosta gra logiczna lub zręcznościowa na dwie osoby. Gracz żeby rozpocząć grę musi posiadać przynajmniej jeden punkt życia na swoim koncie. W grze jest 12 etapów. W każdym etapie jest jedno zadanie do wykonania.

Zadanie to prosta gra na jedna osobę. Po wykonaniu zadania w dwunastym etapie i przejściu przez bramę, gracz zdobywa główna nagrodę.

Umowną walutą w grze są żetony, których wartość się równa: 1 żeton = 1 PLN.

Wygrane żetony są wymienialne na PLN. W dowolnej chwili gracz może je wymienić na PLN i wypłacić z gry lub przeznaczyć na dalsza grę.

Żetonów nie można kupić. Można je zdobyć tylko w grze jako wygraną.

Żetony gracz może wymienić na punkty życia, wartość 1 punktu życia = 1 żeton .

Gracz może wypłacić wygrane żetony z gry. Administrator po otrzymaniu zlecenia wypłaty zamieni żetony na PLN i prześle przekazem pocztowym należność graczowi na podany adres lub konto bankowe.

Administrator gry odprowadzi podatek od wygranej dla urzędu skarbowego według obowiązujących przepisów.

Żeby rozpocząć płatną grę XYZ, gracz musi posiadać przynajmniej jeden punkt życia. Punkty życia gracz może kupić w dowolnej ilości.

Raz kupione punkty życia nie podlegają zwrotowi, muszą być spożytkowane w grze.

W razie likwidacji konta nie wykorzystane punkty życia są utracone.


Żetony wygrane.


Żetony wygrane podlegają wypłacie.

Żetony wygrane gracz może również wykorzystać na dalsza grę.

Żetony to umowna waluta , którą posługujemy się w grze. Wartość 1 żetonu jest równa 1 PLN.


Żetony gracz może zdobyć na dwa sposoby:


  1. wygrywając główną nagrodę w grze płatnej.
  2. wygrywając nagrodę promocyjna w grze bezpłatnej.


W zakładce „Moje konto”.


Gracz w dowolnej chwili po uzupełnieniu danych potrzebnych do wykonania przelewu może zlecić administratorowi wypłatę wygranych żetonów na wskazane konto.

Administrator po przeliczeniu żetonów na PLN dokona przelewu bankowego.

Czas na dokonanie transakcji - do 7 dni roboczych.

O statusie operacji gracz poinformowany zostanie droga e-mail.

Gracz może zlecić wypłatę przekazem pocztowym, w tym wypadku koszt przekazu będzie odjęty od kwoty wypłacanej przez gracza.

Czas realizacji wypłaty przekazem pocztowym - do 7 dni roboczych.


Zdobycie nagrody w grze bezpłatnej.


Gracz, który w tym momencie będzie miał największą ilość punktów wygrywa nagrodę promocyjną.

W razie zdobycia tej samej liczby punktów przez dwóch graczy, nagroda jest podzielona na równe części i przekazana zwycięzcą.

Zdobyte żetony dopisane są do licznika żetonów gracza. Żetony te gracz może wypłacić z gry lub je spożytkować w grze płatnej.


Opłaty za udział w grze płatnej.


Gracz, który zdecyduje się na grę płatną o nagrodę pieniężną w zakładce „Moje Konto” ma możliwość kupienia punktów życia w dowolnej ilości.

Kupione punkty życia nie podlegają zwrotowi. Można je spożytkować w grze płatnej.

W razie likwidacji konta kupione i nie wykorzystane punkty życia przepadają.

W zakładce „Moje Konto” jest przycisk „Kup punkty życia”, po naciśnięciu którego gracz przeniesiony zostanie na stronę „P”, gdzie będzie mógł dokonać zakupu punktów życia.

Przelew: kosz kupna 1 punktu życia = 1 zł 50gr.

SMS: koszt kupna 1 punkt życia = 2 zł 46 gr.

W cenie wliczone są koszty podatku Vat oraz koszty przelewu .

Gracz nie może wypłacić z gry kupionych punktów życia. Kupione punkty życia muszą być spożytkowane w grze płatnej.

W razie nie wykorzystania tych żetonów i likwidacji konta, punkty życia przepadają, nie podlegają zwrotowi.


Zlecenie wypłaty żetonów.


Gracz, który zdecyduje się na wypłatę wygranych żetonów na swoje konto bankowe lub przekazem pocztowym ma taką możliwość w zakładce „Moje Konto”.

Po naciśnięciu przycisku „Wypłać Pieniądze” będzie miał możliwość ustalenia ile chce wypłacić i formę wypłaty (przelew bankowy czy przekaz pocztowy). Musi też uzupełnić dane potrzebne do przelewu lub do przekazu pocztowego.

Po ustaleniu kwoty do wypłaty i naciśnięciu przycisku „Zleć Wypłatę” dostanie komunikat o przyjęciu zlecenia. Administrator o statusie operacji poinformuje gracza droga e-mali.

Czas, w którym gracz otrzyma kwotę zleconej wypłaty w przypadku przelewu bankowego – do 7 dni roboczych. W przypadku przekazu pocztowego - do 7 dni roboczych.

Żetony przeliczone zostaną na PLN w stosunku 1 do 1.

Administrator opłaci podatek od wypłaconej wygranej dla urzędu skarbowego według obowiązujących przepisów.

W przypadku wypłaty przekazem pocztowym, kwota wypłaty pomniejszona jest o koszt przekazu pocztowego.

Wnioskodawca nadmienia również, że opisana wyżej gra będzie ogólnie dostępna i skierowana do nieograniczonego kręgu odbiorców poprzez Internet.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca podaje, że w grze XYZ występują dwie nagrody: nagroda główna i promocyjna .

Nagrodą główną jest nazywana nagroda, której suma jest widoczna na liczniku w prawym górnym rogu. Jest to suma żetonów, które z każdą przegraną walką są dopisywane do licznika z główną wygraną.

Gracz żeby rozpocząć grę musi posiadać przynajmniej jeden punkt życia, który musi kupić .

Raz kupione punkty życia nie podlegają zwrotowi i muszą być spożytkowane w grze.

W grze - jeden punkt życia = jeden żeton.

Gdy gracz przegra walkę traci jeden punkt życia. W tym momencie do licznika z główną nagrodą jest dopisana suma wyrażona w żetonach. Gracz, który zdobywa główną nagrodę zdobywa sumę żetonów, która jest dopisana do jego konta w grze.

Gracz w dowolnej chwili może te żetony zamienić na punkty życia i grać dalej lub zlecić administratorowi gry zamianę określonej przez siebie sumy żetonów na PLN i wypłatę na wskazane konto bankowe.

W grze bezpłatnej XYZ przewidziana jest nagroda promocyjna, której wysokość i termin w którym będzie ona obowiązywała ustala administrator.

Gracze grający o tę nagrodę grają na punkty. Kto w określonym czasie zdobędzie największą ilość punktów zdobywa nagrodę promocyjną, którą jest suma żetonów ustaloną przez administratora gry XYZ. Suma żetonów podana zostaje w ogłoszeniu promocyjnym.

Gracz może te żetony przeznaczyć na grę płatną i wymienić je na punkty życia w grze płatnej lub zlecić zamianę żetonów na PLN i wypłatę na jego konto bankowe. Gracze w grze płatnej i bezpłatnej zdobywają żetony. Mogą w każdej chwili ustalić dowolną ilość żetonów, które chcą wypłacić z gry .

Administrator po weryfikacji danych z konta firmowego X wysyła pieniądze graczowi.

Suma żetonów, którą gracz zlecił do wypłaty zostaje mu odjęta z konta w grze.

Żetonów gracz nie może kupić. Może je tylko zdobyć wygrywając w grze płatnej lub bezpłatnej.

Wartość nagrody wypłacanej w PLN równa się ilości żetonów, które gracz zdobył w grze płatnej lub bezpłatnej. Przeliczone żetony na PLN zostają w stosunku 1 do 1.

Nie ma innych walorów poza żetonami, które gracz może zdobyć w grze i zamienić na PLN i wypłacić z gry XYZ.

Przychodem w grze jest kwota ze sprzedaży punktów życia.

Kupno punktów życia odbywa się za pośrednictwem portalu „P”. Pieniądze za sprzedane punkty życia zostają rozliczone na tym portalu i pozostała kwota jest do dyspozycji X.

Portal „P” z wpływów za sprzedane punkty życia potrąca według ustalonego cennika opłatę za usługę. Rozliczenie miesięczne wpływów na konto X. za sprzedane punkty życia, które są traktowane jako przychód. Suma wypłat dla graczy, które są traktowane jako rozchód można traktować jako przypisanie konkretnego dochodu i rozchodu.

Przychodem w grze XYZ jest sprzedaż punktów życia.

Rozchodem jest wypłata wygranych dla graczy w grze płatnej i bezpłatnej promocyjnej. Rozchód w grze płatnej jest ściśle powiązany z przychodem i nie może być wyższy od przychodu z sprzedaży punktów życia, ponieważ jest częścią przychodu, która jest przeznaczona na nagrody, np.: gracz kupił 1 punktów życia.

Gracz przegrał walkę z innym graczem i stracił 1 punkt życia. W tym momencie część wartości punktu życia wyrażona w żetonach dopisana jest do licznika z główną wygraną.

W grze wartość 1 punktu życia = 1 żeton. Z tym, że żetonów nie można kupić, można je zdobyć wygrywając grze płatnej lub w grze bezpłatne promocyjnej.

Gracz w dowolnej chwili może zlecić zamianę zdobytych żetonów na PLN i wypłatę na swoje konto bankowe. Gracz zdobyte żetony w grze może zamienić na punkty życia i grać w grę płatną.


W kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego sformułowano następujące pytania.


  1. Czy zgodnie z art. 12 ust. 3 i 3a wpłaty dokonywane przez uczestników gry „XYZ” na zakup punktów życia są przychodem podatkowym i w którym momencie?
  2. Czy zgodnie z art. 15 ust. 1 są kosztem podatkowym i w którym momencie wypłaty nagród dla uczestników gry „XYZ”, którymi są zdobyte żetony zamienione na PLN i wypłacone na konto bankowe gracza (pytanie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)?
  3. Czy kosztem podatkowym jest wypłacona nagroda w kwocie brutto, a wiec przed potraceniem należnego, zryczałtowanego podatku od wygranych (10%), czy też w kwocie netto, czyli tylko do wysokości faktycznej i wypłaconej kwoty uczestnikowi?


Zdaniem Wnioskodawcy:


  • w zakresie pytania pierwszego – każda wpłata dokonana przez uczestnika gry na konto administratora, czyli spółki, jest przychodem podatkowym w momencie jej wpłaty na rachunek bankowy. Opłaty za punkty życia dają zgodnie z regulaminem prawo do udziału w grze, a wiec są opłatą za świadczoną usługę. Jednocześnie wpłata ta jest akceptacją warunków uczestnictwa oraz regulaminu. Dopiero wiec moment powstania zobowiązania jest zbieżny z jego kasowym uregulowaniem.
  • w zakresie pytania drugiego – regulaminowa nagroda, o którą walczy każdy uczestnik jest celem gry internetowej. Motywuje uczestników i zachęca do uczestnictwa. Dzięki wypłacie nagród zwiększa się ilość osób grających, a więc również bezpośrednio wartość wnoszonych przez nich opłat czyli przychodów podatkowych. Nagrody ( zdobyte żetony w grze) są kosztem w momencie zamiany na PLN i wypłaty na rachunek gracza lub przekazem, a więc z chwilą obciążenia konta bankowego spółki. Dopiero bowiem wówczas wirtualne wygrane mają przełożenie na prawdziwe pieniądze. Z chwilą zlecenia zamiany na PLN i wypłaty zdobytych żetonów są one odjęte z konta gracza w grze XYZ . Każde zlecenie wypłaty administrator gry „XYZ” po weryfikacji danych i potwierdzeniu zlecenia droga e-mail przekazuje ręcznie do banku i dokonuje przelewu na konto gracza lub przesyła przekazem pocztowym (stanowisko przedstawione w uzupełnieniu wniosku).
  • w zakresie pytania trzeciego – kosztem podatkowym jest cała wartość brutto nagrody, gdyż 10% podatku potrąca spółka działająca w charakterze płatnika, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to zobowiązanie do zapłaty od osoby wygrywającej. Adekwatnie kosztem podatkowym w kwocie brutto są wypłacone inne należności z tytułu zawartych umów, od których płatnik ma obowiązek pobrać i odprowadzić podatek dochodowy na przykład wynagrodzenia czy też wypłaty dla zleceniobiorców.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:


  • przychodów - jest prawidłowe, jednakże z innych przyczyn niż wskazał Wnioskodawca;
  • kosztów uzyskania - jest prawidłowe.


Przepis art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888) regulujący kwestię przychodów, nie wymienia źródeł przychodu lecz określa zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Ustawodawca nie wymaga, aby przychodem były tylko wymienione w art. 12 ustawy pożytki, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej. Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w rozdziale 2 ustawy, mogą być uznane za przychód osoby prawnej, zwłaszcza, że listę pożytków - stanowiącą katalog zamknięty - które nie mogą być zaliczone do przychodów zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Objęte powyższą regulacją przychody muszą być zatem następstwem prowadzonej działalności gospodarczej. Między przychodem a działalnością gospodarczą musi zatem istnieć związek skutkujący powstaniem przychodu. Określenie „związane z działalnością gospodarczą” pojmuje się dość szeroko uznając tym samym, iż przychodami z tego źródła są nie tylko przychody będące bezpośrednim wynikiem tej działalności, ale także przychody z każdej innej działalności z nią związanej, w tym w szczególności z tytułu niektórych operacji finansowych.

Przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, czyli takie, które wynikają z konkretnego stosunku prawnego. „Należność” wynika z treści stosunku prawnego, a odnosi się zarówno do możliwości dochodzenia konkretnego świadczenia oraz do powinności jego spełnienia. Oznacza to, że powstanie przychodów należnych związane jest z powstaniem wierzytelności. Ponieważ wierzytelność to termin wywodzący się z prawa cywilnego, to przychodami należnymi są przychody wymagalne w rozumieniu prawa cywilnego, tj. możliwe do prawnie skutecznego ich dochodzenia.


Moment powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą reguluje z kolei art. 12 ust. 3a ustawy stanowiący, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty (art. 12 ust. 3e ustaw).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca zamierza uruchomić internetową, odpłatną grę zręcznościowo-logiczną. Gracz żeby rozpocząć grę musi posiadać przynajmniej jeden punkt życia na swoim koncie. Umowną walutą w grze są żetony, które gracz musi kupić. Gracz, który zdecyduje się na grę płatną o nagrodę pieniężną w zakładce „Moje Konto” ma możliwość kupienia punktów życia w dowolnej ilości. W zakładce „moje Konto” jest przycisk „Kup punkty życia” po naciśnięciu, którego gracz przeniesiony zostanie na stronę „P.” gdzie będzie mógł dokonać zakupu punktów życia.

Odnosząc powyższe na grunt przytoczonych powyżej przepisów prawa stwierdzić należy, że każda wpłata dokonana przez uczestnika gry na konto administratora będzie przychodem Wnioskodawcy. Przychód ten zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powstanie w momencie wpłaty dokonanej przez użytkownika gry na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Ustalenie momentu uzyskania przychodu uzależnione jest bowiem od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym w odniesieniu do działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu gier na portalu internetowym ustalenie momentu uzyskania przychodu winno nastąpić na podstawie wyżej wymienionego art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie ma bowiem podstaw do uznania, że w niniejszym przypadku moment powstania przychodu reguluje art. 12 ust. 3a ww. ustawy. Przepis ten dotyczy bowiem wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Z kolei w niniejszym przypadku mowa jest o udzieleniu prawa do korzystania z gry komputerowej przez gracza z internetowej platformy. Czynność ta nie wiąże się z wydaniem rzeczy, nie stanowi zbycia prawa majątkowego, ani też nie jest usługą (przynajmniej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Natomiast możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych decydują przepisy art. 15 i art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy.


Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:


  • został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,
  • jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
  • pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
  • poniesiony został w celu uzyskania przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów,
  • został właściwie udokumentowany,
  • nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.


Należy przy tym zauważyć, że definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu, każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach, należy zaś zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu odnosi ewidentne korzyści albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu.

Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zatem, to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Innymi słowy oznacza to, że dla kwalifikacji prawnej danego kosztu istotne znaczenie ma cel, w jakim został poniesiony. Wydatek zostanie uznany za koszt uzyskania przychodów, jeżeli pomiędzy jego poniesieniem a powstaniem, zwiększeniem bądź też możliwością powstania przychodu istnieje związek przyczynowy.


Dla ustalenia natomiast momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:


  • bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód  art. 15 ust. 4, ust. 4b4c ww. ustawy),
  • inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie  art. 15 ust. 4d4e cyt. ustawy).


Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru.

Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a więc takie którym nie można przypisać konkretnego przychodu, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Kosztami takimi są więc w szczególności wydatki związane z całokształtem działalności podatnika, wynikające z konieczności wywiązywania się przez niego z obowiązków nałożonych innymi przepisami prawa, czy warunkujące prowadzenie tej działalności. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że wartość nagrody wypłacanej w PLN równa się ilości żetonów, które gracz zdobył w grze płatnej lub bezpłatnej. Przeliczone żetony na PLN zostają w stosunku 1 do 1. Nie ma innych walorów poza żetonami, które gracz może zdobyć w grze i zamienić na PLN i wypłacić z gry XYZ. Przychodem w grze jest kwota ze sprzedaży punktów życia. Kupno punktów życia odbywa się za pośrednictwem portalu „P”. Pieniądze za sprzedane punkty życia zostają rozliczone na tym portalu i pozostała kwota jest do dyspozycji X. Portal „P.” z wpływów za sprzedane punkty życia potrąca według ustalonego cennika opłatę za usługę. Rozliczenie miesięczne wpływów na konto X za sprzedane punkty życia, które są traktowane jako przychód. Suma wypłat dla graczy, które są traktowane jako rozchód można traktować jako przypisanie konkretnego dochodu i rozchodu. Po ustaleniu kwoty do wypłaty i naciśnięciu przycisku „Zleć Wypłatę” gracz dostanie komunikat o przyjęciu zlecenia. Administrator o statusie operacji poinformuje gracza droga e-mali. Czas, w którym gracz otrzyma kwotę zleconej wypłaty w przypadku przelewu bankowego – do 7 dni roboczych. W przypadku przekazu pocztowego - do 7 dni roboczych. W sytuacji przekazania wygranej przekazem pocztowym kwota wypłaty zostanie pomniejszona o koszt przekazu pocztowego. Administrator opłaci podatek od wypłaconej wygranej dla urzędu skarbowego według obowiązujących przepisów.

Z analizy opisu zdarzenia przyszłego wynika zatem, że wygrane nagrody w grze odnoszą się do konkretnych przychodów. Tym samym wypłata przez Wnioskodawcę nagród w związku z uruchomioną przez Wnioskodawcę grą związana jest bezpośrednio z przychodami generowanymi przez niego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji, uznając wypłacane nagrody za koszty bezpośrednio związane z przychodami, w zakresie momentu potrącalności tych kosztów zastosowanie znajdą przytoczone powyżej przepisy art. 15 ust. 4, 4b-4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl bowiem art. 15 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.


Zgodnie zaś z art. 15 ust. 4b ww. ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:


  1. sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
  2. złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego


  • są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.


Ponadto koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie (art. 15 ust. 4c ustawy).

W świetle powyższego uznać należy, że w sytuacji przedstawionej we wniosku wypłacone nagrody w wartości brutto (cała kwota nagrody) na rzecz graczy będą kosztem uzyskania przychodów. Wydatki te związane są z uruchomieniem przez Wnioskodawcę gry w ramach prowadzonej działalności i są racjonalnie uzasadnione, bowiem zmierzają do zwiększenia przychodów. Wydatki te stanowią więc koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Kwoty te będą kosztem z chwilą obciążenia konta bankowego Wnioskodawcy, tj. w momencie ich wypłacenia na rzecz uczestnika gry.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2016, poz. 718). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj